Ból podczas stosunku – skąd się bierze i czy można coś z tym zrobić?

with Brak komentarzy

Romantyczna atmosfera, namiętność, seks – brzmi jak plan na udaną randkę? Niestety nie dla wszystkich. Bardzo duża część Polek cierpi z powodu odczuwanego w czasie stosunku bólu. Dowiedz się, jaka może być jego przyczyna i jak sobie z nim poradzić!

Przyczyny bólu podczas stosunku

Seks powinien być nie tylko sposobem na poczęcie dziecka, ale także przyjemnością dla obojga partnerów. Trudno jednak o uczucie rozkoszy, gdy każdemu zbliżeniu towarzyszy ból… Kobieta, która odczuwa ból przy stosunku, nie powinna wstydzić się swojej dolegliwości i milczeć – żyjemy w czasach, w których zdecydowaną większość przyczyn tego stanu można wyleczyć.

Ból w trakcie stosunku może mieć swoje źródło w psychice, ale może być również objawem chorób lub stanów zapalnych. Przede wszystkim więc problemu nie można lekceważyć, należy zgłosić się z nim w pierwszej kolejności do ginekologa, a jeżeli on nie znajdzie przyczyny dolegliwości – udać się do seksuologa.

Suchość pochwy

Ból w trakcie stosunku (lub przy samej próbie jego podjęcia) może mieć różne przyczyny. Jedną z najczęstszych jest suchość pochwy, która może również mieć różne źródła. Częstym powodem jest po prostu za mały poziom podniecenia lub też niewłaściwa gra wstępna, ale to nieprzyjemne uczucie może być także objawem nadmiernego stresu, zmęczenia lub wysiłku (częste u kobiet-sportowców).

Kłopoty te mogą również wynikać z niewłaściwego stanu gospodarki hormonalnej organizmu (zaburzenia hormonalne) – z tego też powodu suchość pochwy często występuje u kobiet w okresie okołomenopauzalnym, gdy cały czas zmienia się poziom poszczególnych hormonów. Suchość pochwy może też być efektem ubocznym leczenia i długiego przyjmowania określonych leków, ale także i w przypadku chemioterapii.

Jeżeli ból podczas stosunku spowodowany jest suchością pochwy, warto sięgnąć po lubrykanty i/lub specjalne globulki nawilżające, np. HydroVag®. Wspomagają one nie tylko uzyskanie właściwego nawilżenia śluzówki ścian pochwy, ale również wspomagają jej procesy regeneracyjne. Przyczyniają się do utrzymania prawidłowego pH pochwy a to korzystnie wpływa na jej florę bakteryjną.

Infekcje i zapalenia intymne

Swędzenie i/lub pieczenie pochwy, lub też jej suchość, mogą być jednak objawem różnego rodzaju infekcji intymnych. Ból podczas stosunku to jedna sprawa, ale ważniejszą kwestią jest zdrowie – nieleczone infekcje mogą doprowadzić do poważnych powikłań! Jeżeli więc odczuwasz, że coś jest nie w porządku, od razu zgłoś się do swojego ginekologa i zrezygnuj z seksu na czas leczenia.

Jak rozpoznać poszczególne rodzaje infekcji?

  • Grzybica – okolice intymne są zaczerwienione, a przy każdej próbie stosunku odczuwane są pieczenie i swędzenie. Z pochwy wydobywa się bardzo gęsta wydzielina.
  • Drożdżyca – cechują ją świąd pochwy oraz upławy: serowate, gęste, ale niezbyt obfite. Narządy płciowe mogą być obrzęknięte i zaczerwienione.
  • Rzęsistkowica – świąd i ból towarzyszą zarówno stosunkom, jak i oddawaniu moczu. Pojawiają się również pieniste upławy o szaroburym lub zielonożółtym odcieniu oraz nieprzyjemnym zapachu.
  • Chlamydioza – osoba zakażona bakteriami chlamydii odczuwa ból brzucha i swędzenie pochwy. Mogą występować również krwawienia pomiędzy okresami.
  • Opryszczka intymna – rozpoznasz ją po swędzących pęcherzykach w okolicach intymnych, z czasem pojawią się również bolesne nadżerki.
  • Zapalenie przedsionka pochwy – objawy podobne do opryszczki, jednak zmiany są bardziej podobne do brodawek.

Pamiętaj, że właściwe leczenie może dobrać tylko wykwalifikowany lekarz. Samodzielna diagnoza nie zastąpi odpowiednio dobranych leków!

Alergie: na lateks, na proszek do prania, na mydło

Ból podczas stosunku może być również spowodowany… uczuleniem! Dyskomfort w trakcie współżycia może powodować alergia na lateksowe prezerwatywy, ale uczulać mogą również środki do prania, mydło czy płyny do higieny intymnej.

W tym przypadku zazwyczaj wystarczy odstawić na bok czynnik wywołujący alergię, by już po kilku dniach pozbyć się problemu.

Zapalenie przydatków lub niewłaściwa budowa

Dyskomfort w czasie seksu może być spowodowany także przez nieprawidłowości w budowie narządów płciowych – ból w trakcie stosunku towarzyszy często tyłozgięciu macicy lub zwężeniom pochwy. Wady te mogą być wrodzone lub nabyte (np. zbyt grube blizny po zabiegach). Niektóre z nich są możliwe do usunięcia w drodze operacji.

Ból podczas stosunku, występujący jednak tylko w czasie głębokiej penetracji, może być również objawem zapalenia przydatków (jajników i jajowodów). Z leczeniem nie należy zwlekać – nasilający się proces zapalny może doprowadzić m.in. do ciąży jajowodowej i niepłodności.

Pochwica – problem w głowie, problem w łóżku

Przyczyny bólu podczas stosunku mogą siedzieć także w głowie kobiety – a jednym z takich problemów jest pochwica. Objawia się ona tak mocnym zaciskiem mięśni pochwy, że mężczyzna nie jest w stanie wprowadzić członka.

Schorzenie najczęściej dotyka osoby skrzywdzone na tle seksualnym: zaczynając od wychowania w atmosferze potępienia seksu (niewyparte z umysłu przeświadczenie, że seks jest czymś złym), poprzez złe doświadczenia z poprzednimi partnerami, aż po tak drastyczne przejścia jak molestowanie i gwałt.

Pochwicę można wyleczyć – jednak potrzebna jest długotrwała psychoterapia i zrozumienie ze strony partnera.

 

Zobacz też


Jak leczyć VRS – Sposoby na poporodowe rozluźnienie pochwy.
with Brak komentarzy

Ciąża i poród znacznie zmieniają kobiece ciało. Z reguły po połogu u większości kobiet zmiany te stopniowo cofają się. Niekiedy jednak zdarza się, że fizjologiczne zmiany, które pojawiają się w ciąży lub po porodzie, zostają lub cofają się w nieznacznym

Czytaj więcej ›


7 sposobów na łagodzenie negatywnych skutków klimakterium. Zioła i witaminy na menopauzę
with Brak komentarzy

Menopauza jest jednym z etapów życia kobiety. Najczęściej ma miejsce między 45 a 55 rokiem życia. Mimo że jest to naturalny stan, dla wielu kobiet objawy towarzyszące menopauzie są bardzo uciążliwe. Mogą powodować duży dyskomfort psychiczny oraz utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Czytaj więcej ›


Kolor upławów – na jaką chorobę wskazują kolor wydzieliny i śluz z pochwy
with Brak komentarzy

Kobiece zdrowie intymne ma duże znaczenie dla ogólnego stanu organizmu, ale także komfortu psychicznego. Kiedy coś się dzieje ze zdrowiem intymnym, najczęściej sygnalizują to upławy. Kolor wydzieliny z pochwy może wskazywać nie tylko na to, że kobieta może mieć zakażenie

Czytaj więcej ›


Kolposkopia – wziernikowanie pochwy i szyjki macicy – na czym polega zabieg?
with Brak komentarzy

W ginekologii stosuje się szereg badań, które pozwalają na wykrycie różnorodnych chorób, w tym nowotwory narządów rodnych. Jednym z takich badanie szyjki macicy, nazywane również kolposkopią. Jak wygląda takie badanie? Jak się do niego przygotować i jakie choroby mogą być

Czytaj więcej ›