Pierwszy „suchy” raz – powody bólu podczas pierwszego współżycia

with Brak komentarzy

A miało być tak pięknie… Tyle oczekiwań, marzeń, fantazji. Dlaczego więc nie poszło tak „gładko” i przyjemnie, jak powinno? Przyczyna może być zupełnie naturalna.

Kobiecość „zatrzaśnięta”?

Jednym – prawdopodobnie najczęstszym – powodem bólu podczas pierwszego współżycia jest przerwanie błony dziewiczej. Warto jednak zauważyć, że częstotliwość tej sytuacji nie wynika z faktu, że przerwanie fragmentu błony jest aż tak bolesne. W niektórych przypadkach błonka ta rzeczywiście jest dość gruba i jej zerwanie powoduje ból, jednak w pozostałych – wywołuje go sama obawa przed mającym nastąpić cierpieniem. Narosłe latami lęki potęgują się w momencie zbliżenia do tego stopnia, że kobieta nie potrafi myśleć o niczym innym, tylko o tym, że stosunek będzie bolesny. Oczekiwania się sprawdzają – współżycie boli, ponieważ partnerka jest tak bardzo napięta, że niemożliwe staje się osiągnięcie ani wystarczającego rozluźnienia, ani w efekcie – podniecenia. Pierwszy raz zostawia przykre wspomnienia, w konsekwencji czego kolejnym próbom towarzyszą podobne obawy i – objawy.

A może jednak nie…?

pierwsza miesiączka, hydrovag, suchość pochwyPrzyczyną bólu nie musi być jednak obawa przed cierpieniem, ale przed niewłaściwością samego współżycia. Zbyt młody wiek, niesprzyjające warunki, obawa przed nakryciem, wątpliwości co do partnera – wszystko to może powodować fizyczny ból mimo, że nie istnieją żadne anatomiczne przeszkody. Dlatego też przygotowane do pierwszego razu powinno być nie tylko ciało kobiety (wskazana wizyta u ginekologa), ale też jej psychika. Jakiekolwiek obawy, co do chęci rozpoczęcia życia seksualnego, są realną przeszkodą, której nie należy bagatelizować, chcąc uniknąć przykrych doświadczeń w tej sferze.

 

 

 

 

 

 

 

 

Nietypowa budowa

Zdarza się, że jednak, że błona dziewicza jest na tyle wysoko zarośnięta, iż stanowi fizyczną przeszkodę przy pierwszym stosunku. W przypadku więc, kiedy wielokrotne próby kończą się niepowodzeniem i sprawiają ból, należy zwrócić się z problemem do lekarza. Zdarza się także, że dyskomfort jest konsekwencją innej, niż przeciętna, budowy kości spojenia łonowego. Powinna ona mieć kształt wałeczkowatego tworu grubości kciuka, a uwypuklać się łukiem w postaci wzgórka łonowego. U niektórych kobiet ma jednak nieco inny wygląd – przypomina płaską listwę i niemal w połowie przesłania przedsionek pochwy. Taka budowa powoduje bolesność przy każdorazowej próbie wprowadzenia członka.

Nieproszeni goście

Wizyta u ginekologa przed pierwszym stosunkiem jest wskazana nie tylko dlatego, że zaproponuje on optymalną formę antykoncepcji, ale także wyeliminuje, a w razie potrzeby – pomoże uporać się z infekcjami intymnymi. Dziewictwo, niestety, przed drobnoustrojami nie chroni nawet, jeśli błona rzeczywiście jest szczelna i za wszelką cenę utrudnia dostęp do kobiecości najbardziej wytrwałemu partnerowi… Opuchnięte, podrażnione krocze łatwo się ociera, wywołując przykre dolegliwości na co dzień, a co dopiero w tego typu, wyjątkowej sytuacji. Zamiast więc zapraszać kolejnego, nawet najbardziej kochanego gościa, pozbądźmy się najpierw tych, nieproszonych!

Zbyt szybko, zbyt sucho

Innym, częstym powodem dyskomfortu podczas pierwszego stosunku, jest ten najprostszy – narządy płciowe kobiety nie są fizycznie przygotowane na wizytę mężczyzny. Pochwa i jej przedsionek nie są dostatecznie nawilżone, szczególnie, jeśli oboje partnerów nie ma doświadczenia w tej dziedzinie. Próba zbyt szybkiego doprowadzenia „do finału” powoduje, że nie zachodzi zjawisko lubrykacji, co sprawia, że próby wprowadzenia członka wywołują nieprzyjemne, bolesne tarcie.

Jak wiadomo, doświadczenia w tej dziedzinie po prostu trzeba nabyć. Nie znaczy to jednak, że pierwsze stosunki muszą być bolesne. W przypadku pierwszego stosunku – by uniknąć nieprzyjemnych doświadczeń, jak i w sytuacji, kiedy kolejne próby sprawiają dyskomfort, a tym samym – uniemożliwiają czerpanie radości ze współżycia warto skorzystać globulek dopochwowych, które przywracają intymną wilgotność i zapewniają elastyczność pochwy (np. HydroVag)

Agata Cygan

Zobacz też


Jak leczyć VRS – Sposoby na poporodowe rozluźnienie pochwy.
with Brak komentarzy

Ciąża i poród znacznie zmieniają kobiece ciało. Z reguły po połogu u większości kobiet zmiany te stopniowo cofają się. Niekiedy jednak zdarza się, że fizjologiczne zmiany, które pojawiają się w ciąży lub po porodzie, zostają lub cofają się w nieznacznym

Czytaj więcej ›


7 sposobów na łagodzenie negatywnych skutków klimakterium. Zioła i witaminy na menopauzę
with Brak komentarzy

Menopauza jest jednym z etapów życia kobiety. Najczęściej ma miejsce między 45 a 55 rokiem życia. Mimo że jest to naturalny stan, dla wielu kobiet objawy towarzyszące menopauzie są bardzo uciążliwe. Mogą powodować duży dyskomfort psychiczny oraz utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Czytaj więcej ›


Kolor upławów – na jaką chorobę wskazują kolor wydzieliny i śluz z pochwy
with Brak komentarzy

Kobiece zdrowie intymne ma duże znaczenie dla ogólnego stanu organizmu, ale także komfortu psychicznego. Kiedy coś się dzieje ze zdrowiem intymnym, najczęściej sygnalizują to upławy. Kolor wydzieliny z pochwy może wskazywać nie tylko na to, że kobieta może mieć zakażenie

Czytaj więcej ›


Kolposkopia – wziernikowanie pochwy i szyjki macicy – na czym polega zabieg?
with Brak komentarzy

W ginekologii stosuje się szereg badań, które pozwalają na wykrycie różnorodnych chorób, w tym nowotwory narządów rodnych. Jednym z takich badanie szyjki macicy, nazywane również kolposkopią. Jak wygląda takie badanie? Jak się do niego przygotować i jakie choroby mogą być

Czytaj więcej ›