Estrogeny – hormony w służbie kobiecości

with Brak komentarzy

Estrogeny to grupa hormonów płciowych, które mają dość duży wpływ na zachowanie kobiety. Decydują o cyklu miesiączkowym, wpływają na samopoczucie… A gdy ich zabraknie, np. po menopauzie, organizm dotkliwie to odczuwa. Jak złagodzić niedobór tzw. „hormonów kobiecości”?

Skutki niedoboru estrogenów

Estrogeny produkowane są głównie przez jajniki, a w czasie ciąży także przez łożysko. Mają wpływ nie tylko na wykształcenie się II- i III-rzędowych cech płciowych, lecz warunkują również funkcjonowanie gospodarki węglowodanowej, tworzenie się kości i elastyczność skóry oraz błon śluzowych. Na skutek niedoboru estrogenów cierpią zarówno młodsze, jak i starsze kobiety – te przechodzące przez klimakterium. U pierwszych brak kobiecych hormonów powoduje zaburzenia miesiączkowania i choroby metaboliczne, u drugich – deregulację aż do zaniku cyklu miesiączkowego, nocne poty, uderzenia gorąca, bezsenność, zmniejszenie libido oraz suchość pochwy, która czyni współżycie uciążliwym. Krótkotrwałym skutkiem niedoboru estrogenów mogą być również: nadpobudliwość, zmiany nastroju, płaczliwość, depresja, a także okazjonalnie bóle kości, zawroty głowy czy zaparcia. Na szczęście większość kobiet przechodzących menopauzę nie wymaga standardowego leczenia – wystarczy zastosowanie nowej diety oraz odpowiednich ćwiczeń fizycznych. Nie obejdzie się przy tym bez wizyty u ginekologa (idealnie, jeśli specjalizuje się w endokrynologii), który odpowie na wszystkie pytania, a w razie potrzeby zaleci kurację hormonalną.

Znajdź rozwiązanie intymnego problemu

Jeszcze przed wejściem w okres klimakterium, do niedoboru estrogenów należy się przygotować. By stopniowo przyzwyczaić organizm do braku tak istotnych substancji, można podjąć kurację hormonalną. Lepiej przed okresem okołomenopauzalnym niż w trakcie – w kuracji nie chodzi bowiem o to, by już po wstąpieniu w klimakterium gwałtownie uzupełniać estrogeny. Lepszym skutkiem wykazuje się leczenie prowadzone systematycznie, mniejszymi krokami oraz przez dłuższy czas. Aktywnym seksualnie kobietom szczególnie przeszkadza suchość pochwy, przez którą współżycie staje się dyskomfortowe. Oprócz kuracji hormonalnej, w zapobieganiu tej dolegliwości pomogą specjalne preparaty z kwasem hialuronowym – to substancja, która nie tylko nawilża śluzówkę pochwy, lecz również chroni ją przed infekcjami. Globulki dopochwowe HydroVag zawierają same naturalnie występujące w organizmie substancje w tym, oprócz kwasu hialuronowego, także kwas mlekowy (pomaga utrzymać pH pochwy na właściwym poziomie) oraz glikogen, pełniący funkcję odżywczą dla pałeczek kwasu mlekowego. Regenerują one i nawilżają śluzówkę pochwy, a dzięki temu zmniejszają suchość i uczucie dyskomfortu, występujące również po porodzie, przy dystrofii, dyspareunii (odczuwaniu bólu w trakcie stosunku) oraz okresie zwiększonego stresu.

Ze skutkami niedoboru estrogenów, w mniejszym lub większym stopniu, musi się zmierzyć każda kobieta. Dolegliwości okresu okołomenopauzalnego złagodzić można przez zastosowanie zaleconej przez ginekologa kuracji hormonalnej, odpowiedniej diety oraz aktywności fizycznej, a także zawierających substancje naturalne preparatów, które zmniejszają uczucie dyskomfortu.

Zobacz też


Jak leczyć VRS – Sposoby na poporodowe rozluźnienie pochwy.
with Brak komentarzy

Ciąża i poród znacznie zmieniają kobiece ciało. Z reguły po połogu u większości kobiet zmiany te stopniowo cofają się. Niekiedy jednak zdarza się, że fizjologiczne zmiany, które pojawiają się w ciąży lub po porodzie, zostają lub cofają się w nieznacznym

Czytaj więcej ›


7 sposobów na łagodzenie negatywnych skutków klimakterium. Zioła i witaminy na menopauzę
with Brak komentarzy

Menopauza jest jednym z etapów życia kobiety. Najczęściej ma miejsce między 45 a 55 rokiem życia. Mimo że jest to naturalny stan, dla wielu kobiet objawy towarzyszące menopauzie są bardzo uciążliwe. Mogą powodować duży dyskomfort psychiczny oraz utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Czytaj więcej ›


Kolor upławów – na jaką chorobę wskazują kolor wydzieliny i śluz z pochwy
with Brak komentarzy

Kobiece zdrowie intymne ma duże znaczenie dla ogólnego stanu organizmu, ale także komfortu psychicznego. Kiedy coś się dzieje ze zdrowiem intymnym, najczęściej sygnalizują to upławy. Kolor wydzieliny z pochwy może wskazywać nie tylko na to, że kobieta może mieć zakażenie

Czytaj więcej ›


Kolposkopia – wziernikowanie pochwy i szyjki macicy – na czym polega zabieg?
with Brak komentarzy

W ginekologii stosuje się szereg badań, które pozwalają na wykrycie różnorodnych chorób, w tym nowotwory narządów rodnych. Jednym z takich badanie szyjki macicy, nazywane również kolposkopią. Jak wygląda takie badanie? Jak się do niego przygotować i jakie choroby mogą być

Czytaj więcej ›