Infekcje intymne po menopauzie – co powinnaś o nich wiedzieć?

with Brak komentarzy

Menopauza to naturalny okres w życiu każdej kobiety. Towarzyszą mu kłopotliwe dolegliwości, takie jak: trudności w koncentracji i zapamiętywaniu, uciążliwe poty, uderzenia gorąca, zaburzenia przemiany materii, kołatanie serca, choroby układu sercowo-naczyniowego, bezsenność oraz zmienność nastrojów. Oprócz tego kobiety borykają się z kłopotliwymi infekcjami intymnymi.

Infekcja intymna – przyczyny

Infekcje intymne, które pojawiają się u kobiet, związane są z wieloma czynnikami, jak choćby obniżona odporność, przyjmowanie tabletek hormonalnych, antybiotyków, cukrzyca, podrażnienia, otarcia lub zranienia pochwy. Przewlekłe infekcje są objawem poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca lub AIDS. Szczególnie podatne na zakażenia okolic intymnych są kobiety po menopauzie. Związane jest to z niedoborami estrogenu, prowadzącymi m.in. do zaniku nabłonka błony śluzowej pochwy, który staje się cieńszy i mniej elastyczny. W efekcie łatwiej dochodzi do infekcji pochwy powstałych na skutek podrażnień i uszkodzeń śluzówki. Kolejną przyczyną częściej pojawiających się infekcji intymnych jest mniejsza ilość bakterii kwasu mlekowego. Bakterie te produkują kwas mlekowy zakwaszający środowisko pochwy oraz substancje biobójcze, tzw. bakteriocyny, które są zabójcze dla innych rodzajów bakterii.

Zapobieganie infekcjom intymnym

Higiena intymna jest kluczem do sukcesu – należy regularnie podmywać się z użyciem preparatów dedykowanych do tego celu. Po kąpieli należy starannie osuszyć zewnętrzne narządy płciowe. Nie wolno korzystać z dzielonych ręczników i myjek. Należy nosić czystą, białą, bawełnianą bieliznę, a unikać tej z tworzyw sztucznych, która jest mało przewiewna, co sprzyja rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów. Bieliznę należy prać w gorącej wodzie z dodatkiem delikatnego mydła i starannie płukać. Nie powinno się nosić obcisłych majtek i stringów.

Zdrowie intymne kobiety zależy też od zdrowia jej partnera, dlatego także on powinien dbać o higienę, a przed stosunkiem każdorazowo myć genitalia. Dodatkową ochronę będzie stanowiła prezerwatywa, z której warto korzystać również wtedy, gdy któryś z partnerów znajduje się w trakcie leczenia infekcji narządów płciowych – lepiej jednak zupełnie powstrzymać się od seksu do czasu odzyskania zdrowia. Jeśli konieczne jest nawilżenie prezerwatywy, należy korzystać z lubrykantów na bazie wody, zaś unikać wazeliny i innych tłuszczów, które mogą uszkodzić lateks. Ważne jest też prawidłowe nawilżanie pochwy, które można uzyskać odpowiednimi preparatami, np. globulkami dopochwowymi HydroVag, zawierającymi związki organiczne pozwalające na naturalną regenerację błony śluzowej pochwy i wspomagające utrzymanie prawidłowej mikroflory i odczynu pochwy. Preparaty tego typu łagodzą też dyskomfort związany z takimi objawami jak: świąd, pieczenie czy zaczerwienienia okolic intymnych.

Konieczna może być też zmiana nawyków żywieniowych, szczególnie rezygnacja z cukru w diecie. Cukier w nadmiarze powoduje zmiany w środowisku waginalnym, szczególnie wzrost jego zawartości w wydzielinie z pochwy, co z kolei stymuluje rozwój infekcji grzybiczych. Konieczne jest też picie co najmniej 1,5 litra wody dziennie, by zapewnić właściwe nawodnienie tkanek organizmu.

Trzeba unikać też zbyt częstych irygacji, ponieważ mogą one niszczyć pożyteczną mikroflorę pochwy, czyli głównie bakterie kwasu mlekowego. W przypadku stosowania irygacji z probiotyków (w tym z jogurtu naturalnego lub kefiru), nie powinno się ich wykonywać przed planowaną wizytą u ginekologa, ponieważ mogą one utrudnić postawienie prawidłowej diagnozy.

Co robić, gdy już dojdzie do infekcji?

Zarówno zakażenia, na które cierpią kobiety po menopauzie, jak i infekcje intymne w ciąży muszą być leczone starannie i z użyciem odpowiednio dobranych preparatów.

Tradycyjną metodą jest stosowanie antybiotyków. Jednak leki te naruszają równowagę mikrobiologiczną w pochwie i ograniczają liczebność pożytecznych bakterii. Skutkuje to zmniejszeniem produkcji kwasu mlekowego i otwiera drogę dla infekcji wtórnych, szczególnie grzybiczych (kandydoz). Ponadto trzeba się liczyć z innymi skutkami ubocznymi stosowania antybiotyków, takimi jak np. mdłości.

Część kobiet stosuje domowe sposoby na infekcje intymne, oparte na produktach naturalnych, m.in. preparatach ziołowych lub zawierających propolis.

Co na infekcje intymne może jeszcze pomóc? Można wykorzystać właściwości bakterii produkujących kwas mlekowy, czyli popularnych laktobacillusów. Bakterie te ograniczają rozwój mikroorganizmów patogenicznych i pozwalają na przywrócenie równowagi mikrobiologicznej, zaburzonej stosowaniem antybiotyków. Ich regularne stosowanie pozwala ograniczyć rozwój nowych zakażeń. Warto wybrać preparat zawierający kilka różnych izolatów bakterii np. InVag, ponieważ odpowiednio dobrane bakterie wspomagają swoje działanie, dzięki czemu preparaty są jeszcze skuteczniejsze.

Zobacz też


Jak leczyć VRS – Sposoby na poporodowe rozluźnienie pochwy.
with Brak komentarzy

Ciąża i poród znacznie zmieniają kobiece ciało. Z reguły po połogu u większości kobiet zmiany te stopniowo cofają się. Niekiedy jednak zdarza się, że fizjologiczne zmiany, które pojawiają się w ciąży lub po porodzie, zostają lub cofają się w nieznacznym

Czytaj więcej ›


7 sposobów na łagodzenie negatywnych skutków klimakterium. Zioła i witaminy na menopauzę
with Brak komentarzy

Menopauza jest jednym z etapów życia kobiety. Najczęściej ma miejsce między 45 a 55 rokiem życia. Mimo że jest to naturalny stan, dla wielu kobiet objawy towarzyszące menopauzie są bardzo uciążliwe. Mogą powodować duży dyskomfort psychiczny oraz utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Czytaj więcej ›


Kolor upławów – na jaką chorobę wskazują kolor wydzieliny i śluz z pochwy
with Brak komentarzy

Kobiece zdrowie intymne ma duże znaczenie dla ogólnego stanu organizmu, ale także komfortu psychicznego. Kiedy coś się dzieje ze zdrowiem intymnym, najczęściej sygnalizują to upławy. Kolor wydzieliny z pochwy może wskazywać nie tylko na to, że kobieta może mieć zakażenie

Czytaj więcej ›


Kolposkopia – wziernikowanie pochwy i szyjki macicy – na czym polega zabieg?
with Brak komentarzy

W ginekologii stosuje się szereg badań, które pozwalają na wykrycie różnorodnych chorób, w tym nowotwory narządów rodnych. Jednym z takich badanie szyjki macicy, nazywane również kolposkopią. Jak wygląda takie badanie? Jak się do niego przygotować i jakie choroby mogą być

Czytaj więcej ›