Jak działają i kiedy stosować globulki nawilżające pochwę?

with Brak komentarzy

Suchość pochwy nie tylko odbiera przyjemność z seksu, ale może także być przyczyną otarć i uszkodzeń śluzówki ścian pochwy. Tym samym osłabiona zostaje nasza naturalna bariera przed infekcjami intymnymi! Czy globulki nawilżające są w stanie zapobiec tym przykrym dolegliwościom?

Skąd się bierze suchość pochwy?

 

Suchość pochwy to niezbyt przyjemna przypadłość, która może dopaść tak naprawdę każdą kobietę. Jej bezpośrednim powodem jest niedobór estrogenów – damskich hormonów, które są odpowiedzialne m.in. za utrzymanie właściwego poziomu ukrwienia pochwy oraz stan jej nabłonka śluzówki.

Każde zaburzenie poziomu tego hormonu może spowodować, że pochwa będzie zbyt sucha. Problem ten dotyczy zwłaszcza kobiet w okresie okołomenopauzalnym (kiedy zanika czynność jajników, a estrogen jest produkowany w coraz mniejszych ilościach), w ciąży oraz karmiących piersią, a także przechodzących leczenie hormonami lub stosujących antykoncepcję hormonalną.

Zaburzenia hormonalne (a w rezultacie suchość pochwy) mogą być jednak także wynikiem nadmiernego stresu, życia w ciągłym napięciu czy intensywnych i regularnych treningów.

Czym grozi suchość pochwy?

Suchość pochwy nie jest dla kobiecego organizmu stanem naturalnym – dlatego też nie powinno się do niej dopuszczać. A jeśli już doszło do zmniejszonego nawilżenia pochwy, powinno się jak najszybciej przeciwdziałać.

Przypadłość ta powoduje problemy w życiu intymnym, skutecznie je uniemożliwiając lub przyczyniając się do bólu podczas stosunku. Dodatkowo brak nawilżenia sprawia, że powstają otarcia oraz uszkodzenia nabłonka – przez co osłabiona zostaje nasza naturalna ochrona przed infekcjami intymnymi.

Atakom wirusów, grzybów i bakterii dodatkowo sprzyja fakt, że wraz z suchością pochwy jej pH zmienia się na bardziej zasadowe, bardziej przyjazne patogennym mikrobom. Każda infekcja intymna niesie ze sobą ryzyko powikłań, a ignorowanie problemu może doprowadzić do bezpłodności.

Jak działają globulki dopochwowe?

Globulkę dopochwową – jak sama nazwa wskazuje – umieszcza się w pochwie. Tam po określonym czasie, pod wpływem temperatury organizmu, ulega ona stopnieniu i staje się płynna. Powstały w ten sposób środek powleka błony śluzowe, tworząc warstwę, przywracającą warunki, które sprzyjają regeneracji nabłonka pochwy.

l W składzie globulek HydroVag® znajduje się hialuronian sodu, którego zadaniem jest zabezpieczenie i nawilżanie śluzówki. Ponadto składnik ten wspomaga odbudowę tkanek oraz procesy regeneracji i gojenia.

l Kwas mlekowy utrzymuje pH pochwy na właściwym, kwasowym poziomie poniżej 4,5. Dzięki temu środowisko to staje się mniej przyjazne dla patogennych mikroorganizmów.

l Ostatnim elementem globulki nawilżającej jest glikogen – stanowi on barierę, warstwę ochronną, a równocześnie jest także pożywką dla pałeczek kwasu mlekowego. To one współtworzą właściwą florę bakteryjną pochwy, dzięki czemu utrzymywane jest jej właściwe pH, chroniące przed infekcjami.

Globulki na suchość pochwy i ból podczas stosunku

Globulki nawilżające dopochwowe zalecane są zwłaszcza w celu łagodzenia uczucia suchości pochwy. Preparaty te nawilżają pochwę, pomagając pozbyć się uczucia dyskomfortu, napięcia, świądu czy pieczenia okolic intymnych, ale także umożliwiając seks bez bólu.

Stosowanie tego typu preparatów zalecane jest w przypadkach różnorakich obrzęków, stanów zaczerwienienia, świądu lub pojawienia się niewłaściwej wydzieliny z pochwy. Globulki dopochwowe nawilżające wspomagają utrzymywanie właściwej mikroflory i pH – dlatego warto je stosować podczas (i po) terapii antybiotykowej.

Globulki nawilżające ułatwiają regenerację nabłonka pochwy

Globulki dopochwowe nawilżające stosuje się również w przypadkach potrzebnej regeneracji nabłonka śluzówki pochwy.

Takie sytuacje to zwłaszcza:

  • Okres okołomenopauzalny – w tym czasie produkowane jest mniej estrogenów, a co za tym idzie nabłonek jest w gorszej kondycji;
  • Atrofia pochwy – schorzenie polegające na zaniku śluzówki, często występujące w czasie klimakterium;
  • Dystrofia pochwy – nieprawidłowe zmiany w nabłonku pochwy, które mogą być spowodowane stosowaniem leków hormonalnych
  • Leczenie onkologiczne – radio- i chemioterapia zaburzają gospodarkę hormonalną, a więc również wpływają na stan nabłonka pochwy;
  • Zabiegi ginekologiczne – nabłonek może zostać uszkodzony lub naruszony po wielu zabiegach ginekologicznych, m.in. wziernikowaniu czy krioablacji.

Profilaktyka w przypadku suchości pochwy

Przywrócenie właściwej mikroflory i stanu nabłonka to podstawa zdrowia intymnego. Aby zapobiec nawrotom tej przykrej dolegliwości, warto zastosować inne proste zasady: na co dzień nosić przewiewną bieliznę z naturalnych materiałów, używać odpowiednich kosmetyków do higieny intymnej, stosować zbilansowaną dietę i nawadniać organizm – zarówno pijąc co najmniej 2 litry wody dziennie i stosując globulki dopochwowe nawilżające w razie potrzeby.

W przypadkach wystąpienia suchości pochwy lub innych niemiłych przypadłości, nie należy się wstydzić i unikać spotkania z ginekologiem – im szybciej się do niego zgłosisz, tym szybciej pozbędziesz się problemu! Pamiętaj też, że nieleczone infekcje intymne mogą doprowadzić nawet do bezpłodności.

 

Zobacz też


Swędzenie pochwy – przyczyny i zapobieganie
with Brak komentarzy

Świąd pochwy sygnalizuje, że doszło do podrażnienia miejsc intymnych. Może też być objawem infekcji intymnej. Dowiedz się, co może powodować swędzenie i pieczenie pochwy oraz jak zapobiec pojawieniu się takich dolegliwości!

Czytaj więcej ›


Suchość pochwy przed okresem
with Brak komentarzy

Ból w dole brzucha, rozdrażnienie, uczucie ciężkości – objawów, sygnalizujących zbliżające się krwawienie miesiączkowe jest wiele. Rzadko można znaleźć wśród nich ten najprostszy – suchość pochwy. Tymczasem jego przyczyny bardzo łatwo wytłumaczyć w kontekście nadciągającej właśnie, comiesięcznej hormonalnej „rewolucji”. Estrogeny

Czytaj więcej ›


Atrofia pochwy, czyli zanik nabłonka śluzówki
with Brak komentarzy

Dokucza Ci suchość pochwy, świąd lub ból podczas stosunku? Nie zwlekaj z decyzją o wizycie u ginekologa – to może być atroficzne zapalenie pochwy! Sprawdź, czym jest ta choroba, jak jej zapobiegać i jak ją leczyć. Czym jest atrofia pochwy

Czytaj więcej ›


Ból podczas stosunku – skąd się bierze i czy można coś z tym zrobić?
with Brak komentarzy

Romantyczna atmosfera, namiętność, seks – brzmi jak plan na udaną randkę? Niestety nie dla wszystkich. Bardzo duża część Polek cierpi z powodu odczuwanego w czasie stosunku bólu. Dowiedz się, jaka może być jego przyczyna i jak sobie z nim poradzić!

Czytaj więcej ›