Jak leczyć VRS – Sposoby na poporodowe rozluźnienie pochwy.

with Brak komentarzy

Ciąża i poród znacznie zmieniają kobiece ciało. Z reguły po połogu u większości kobiet zmiany te stopniowo cofają się. Niekiedy jednak zdarza się, że fizjologiczne zmiany, które pojawiają się w ciąży lub po porodzie, zostają lub cofają się w nieznacznym stopniu i powodują duży dyskomfort dla kobiety. Przykładem mogą być tutaj takie dolegliwości jak wysiłkowe nietrzymanie moczu czy luźna pochwa po porodzie. Co jest przyczyną rozluźnienia pochwy po porodzie i czy można tę dolegliwość jakoś wyleczyć?

 

Kiedy można mówić o poporodowym rozluźnieniu pochwy?

Rozluźnienie pochwy po porodzie to dolegliwość, która pojawia się najczęściej u kobiet, które wielokrotnie rodziły w naturalny sposób, ale może dotyczyć również kobiet po jednym czy dwóch porodach. Jak wskazują analizy, zespół luźnej pochwy może dotyczyć ponad 80% kobiet, które rodziły naturalnie przynajmniej jeden raz.

Schorzenie to może występować pod wieloma nazwami – potoczną szeroka pochwa czy fachowymi: zespół rozluźnienia pochwy, zespół luźnej pochwy, a także skrótowe VRS, ZRP. Ta przypadłość jest dokuczliwa ze względu na to, że rozluźniona pochwa zmniejsza komfort i przyjemność życia seksualnego obojga partnerów. Może też wywoływać skrępowanie u kobiet.

 

Luźna pochwa – przyczyny

Jako główną przyczynę rozluźnienia pochwy u kobiet wskazuje się zmiany, jakie zachodzą w narządach rodnych w wyniku ciąży oraz porodu, szczególnie jeśli dziecko było ułożone nietypowo np. pośladkowo. Również wysoka waga urodzeniowa dziecka przy porodzie naturalnym może mieć wpływ na rozluźnienie mięśni narządów rodnych kobiety.

Dochodzi wtedy do rozciągnięcia wiązadeł i mięśni dna macicy. W tym czasie poluzowują się również mięśnie pochwy, stąd uczucie luzu odczuwalne w czasie stosunku seksualnego.

Co istotne, zespół luźnej pochwy może też znacząco wpływać na kobiece zdrowie intymne. Kobiety cierpiące na zespół rozluźnienia pochwy mogą znacznie częściej cierpieć na infekcje intymne niż kobiety, których ta przypadłość nie dotknęła.

O tym czy można mówić o poporodowej luźności pochwy, musi zdecydować lekarz. Najczęściej ginekolodzy zalecają odczekanie do momentu, aż kobieta skończy karmić piersią. Jednak przy długim karmieniu można badania wykonać wcześniej. Zbyt wczesne badania mogą dać błędny ogląd na sytuację kobiety, gdyż jej ciało po porodzie może długo dochodzić do siebie. Musi uregulować się gospodarka hormonalna. Również mięśnie potrzebują czasu na to, aby odzyskać swoją dawną kondycję. Niejednokrotnie okazuje się, że kobiety, które zaraz po porodzie skarżyły się na luźną pochwę czy inne dolegliwości związane z rozluźnieniem mięśni narządów rodnych, po pewnym czasie przestają je odczuwać – zmiany znikają samoistnie.

Rozluźnienie pochwy może pojawić się również u kobiet w wieku okołomenopauzalnym, a także długo po menopauzie. Dzieje się tak dlatego, że z wiekiem zaczynamy tracić kolagen, który odpowiedzialny jest za elastyczność tkanek w naszym ciele. Dlatego między innymi z wiekiem wiotczeje skóra oraz mięśnie tracą swoje napięcie. U wielu kobiet w starszym wieku może pojawić się w związku z tym atroficzne zapalenie pochwy, które prowadzi do stopniowego zaniku błon śluzowych pochwy.

Na takie dolegliwości mogą narzekać również młodsze kobiety, które nie rodziły, ale mają problemy z nadwagą lub bardzo intensywnie uprawiają sporty, co wiąże się z dużym obciążeniem mięśni narządów rodnych odpowiedzialnych za odpowiednie napięcie ścian pochwy.

 

Jak zmniejszyć pochwę – sposoby na poporodowe rozluźnienie pochwy?

Przy niewielkich zmianach związanych z rozluźnieniem pochwy można poradzić sobie samodzielnie. Jednym ze sposobów jest tutaj ćwiczenie mięśni dna macicy, inaczej nazywanych mięśniami Kegla. Ćwiczenia te pozwalają na uelastycznienie mięśni i ich odpowiednie napięcie. Dlatego zalecane są przy wielu kobiecych dolegliwościach, również przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu. Są one też odpowiedzią na pytanie, jak rozluźnić mięśnie pochwy, gdy jest ona zbyt wąska i penetracja w czasie stosunku seksualnego jest bolesna lub wręcz niemożliwa.

Kiedy ćwiczenia mięśni Kegla nie pomagają, warto zdecydować się na rozwiązania, jakie oferuje kobietom nowoczesna ginekologia plastyczna. Do wyboru są zabiegi małoinwazyjne, a także operacje. Zarówno jedne, jak i drugie dają dobre rokowania dla kobiet, które uskarżają się na bardzo luźną pochwę.

Jednym z zabiegów małoinwazyjnych, które cieszą się dużym zainteresowaniem, jest laserowa rewitalizacja pochwy. W czasie zabiegu stymulowane są komórki kolagenu, które znajdują się w błonie śluzowej pochwy. Zabieg taki trwa od pięciu do dziesięciu minut. Aby rezultaty były zadowalające, koniecznym może okazać się dwu lub nawet trzykrotne powtórzenie takiego zabiegu.

Innym zabiegiem pomocnym w leczeniu rozluźnienia pochwy może być zwężenie wejścia pochwy, inaczej waginoplastyka. W tym przypadku lekarz wykonuje zabieg polegający na wycięciu nadmiaru tkanek pochwy, odpowiednim naprężeniu i zszyciu błon śluzowych oraz mięśni. Zabieg ten ma na celu nadanie wejściu do pochwy odpowiedniej wielkości. W ten sposób można też znacznie poprawić wygląd okolic intymnych.

Zobacz też


7 sposobów na łagodzenie negatywnych skutków klimakterium. Zioła i witaminy na menopauzę
with Brak komentarzy

Menopauza jest jednym z etapów życia kobiety. Najczęściej ma miejsce między 45 a 55 rokiem życia. Mimo że jest to naturalny stan, dla wielu kobiet objawy towarzyszące menopauzie są bardzo uciążliwe. Mogą powodować duży dyskomfort psychiczny oraz utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Czytaj więcej ›


Kolor upławów – na jaką chorobę wskazują kolor wydzieliny i śluz z pochwy
with Brak komentarzy

Kobiece zdrowie intymne ma duże znaczenie dla ogólnego stanu organizmu, ale także komfortu psychicznego. Kiedy coś się dzieje ze zdrowiem intymnym, najczęściej sygnalizują to upławy. Kolor wydzieliny z pochwy może wskazywać nie tylko na to, że kobieta może mieć zakażenie

Czytaj więcej ›


Kolposkopia – wziernikowanie pochwy i szyjki macicy – na czym polega zabieg?
with Brak komentarzy

W ginekologii stosuje się szereg badań, które pozwalają na wykrycie różnorodnych chorób, w tym nowotwory narządów rodnych. Jednym z takich badanie szyjki macicy, nazywane również kolposkopią. Jak wygląda takie badanie? Jak się do niego przygotować i jakie choroby mogą być

Czytaj więcej ›


Przyczyny braku kwasu mlekowego w pochwie. Badanie poziomu pH i pałeczek kwasu mlekowego
with Brak komentarzy

Wiele kobiet cierpi z powodu nawracających infekcji intymnych i ich uciążliwych objawów: świądu, pieczenia, upławów, suchości pochwy. Występują one u kobiet w każdym wieku, w różnych sytuacjach zawodowych i materialnych. Choć po poddaniu leczeniu, infekcje intymne zwykle prędko ustępują, w

Czytaj więcej ›