Klimakterium objawy – pierwsze objawy menopauzy

with Brak komentarzy

Klimakterium to okres rozpoczynający się na kilka lat przed menopauzą, czyli ostatnią miesiączką w życiu kobiety i trwającym przez kilka po niej.

Pierwsze oznaki Klimakterium

Klimakterium jest zupełnie normalną przemianą w życiu każdej kobiety, nie jest to choroba, a jedynie wyjątkowy stan wymagający dodatkowego wsparcia. Poniekąd można wyjątkowość tego stanu przyrównać do ciąży, wprawdzie zachodzą wtedy inne zmiany, ale w obu sytuacjach kobieta powinna bardziej zadbać o siebie oraz domagać się wsparcia ze strony bliskich.

Część kobiet przechodzi okres klimakterium zupełnie bezobjawowo. Niestety ze względu na coraz bardziej napięty tryb życia, pewnych objawów klimakterium nie da się uniknąć.

Stresujące sytuacje – uczucie zmęczenia

Stresujące sytuacje nakładające się z pędem ówczesnego życia i zachodzącymi w kobiecie zmianami hormonalnymi mogą intensyfikować uczucie zmęczenia, rozdrażnienia prowadząc w skrajnych przypadkach do depresji. Czynniki te są tak silnie ze sobą związane, że czasem trudno odróżnić czy to rodzaj klimakterium czy normalna reakcja organizmu. Do bardziej typowych objawów klimakterium należą uderzenia gorąca oraz obfite nocne pocenie. Zmiany dotykają też układ moczowo płciowy prowadząc do suchości pochwy, zwężenia wejścia do pochwy, bolesnych stosunków, zmiany zanikowe mogą również dotykać cewki moczowej, prowadzić do bolesnego oddawania moczu czy nietrzymania moczu.

klimakterium dolegliwości przy ciąży i porodzie

Całość wygląda strasznie, ale gdy dokonamy porównania klimakterium – objawy, dolegliwości związane z ciążą i porodem to miało być tak strasznie, a mimo to kobiety rodzą i to kilkukrotnie. Klimakterium przechodzimy tylko raz w życiu i im więcej będziemy o nim wiedziały tym będzie nam łatwiej. Ważne jest aby nie bać się rozmawiać na ten temat z ginekologiem oraz z naszymi najbliższymi.

Zobacz też


Jak leczyć VRS – Sposoby na poporodowe rozluźnienie pochwy.
with Brak komentarzy

Ciąża i poród znacznie zmieniają kobiece ciało. Z reguły po połogu u większości kobiet zmiany te stopniowo cofają się. Niekiedy jednak zdarza się, że fizjologiczne zmiany, które pojawiają się w ciąży lub po porodzie, zostają lub cofają się w nieznacznym

Czytaj więcej ›


7 sposobów na łagodzenie negatywnych skutków klimakterium. Zioła i witaminy na menopauzę
with Brak komentarzy

Menopauza jest jednym z etapów życia kobiety. Najczęściej ma miejsce między 45 a 55 rokiem życia. Mimo że jest to naturalny stan, dla wielu kobiet objawy towarzyszące menopauzie są bardzo uciążliwe. Mogą powodować duży dyskomfort psychiczny oraz utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Czytaj więcej ›


Kolor upławów – na jaką chorobę wskazują kolor wydzieliny i śluz z pochwy
with Brak komentarzy

Kobiece zdrowie intymne ma duże znaczenie dla ogólnego stanu organizmu, ale także komfortu psychicznego. Kiedy coś się dzieje ze zdrowiem intymnym, najczęściej sygnalizują to upławy. Kolor wydzieliny z pochwy może wskazywać nie tylko na to, że kobieta może mieć zakażenie

Czytaj więcej ›


Kolposkopia – wziernikowanie pochwy i szyjki macicy – na czym polega zabieg?
with Brak komentarzy

W ginekologii stosuje się szereg badań, które pozwalają na wykrycie różnorodnych chorób, w tym nowotwory narządów rodnych. Jednym z takich badanie szyjki macicy, nazywane również kolposkopią. Jak wygląda takie badanie? Jak się do niego przygotować i jakie choroby mogą być

Czytaj więcej ›