Kobiece tematy tabu: suchość pochwy

with Brak komentarzy

Suchość pochwy jest to kobieca dolegliwość nazywana w środowisku medycznym dyspareunią. Słabe nawilżenie intymnego narządu wynika przede wszystkim z niskiego poziomu żeńskiego hormonu- estrogenu. To właśnie jego niedobór stanowi źródło problemu. Zaburzenie wilgotności może być efektem osłabienia po przebytej chorobie, przemęczenia oraz długotrwałego stresu. Problem zdrowotny zwykle ujawnia się podczas zbliżeń i jest bardzo krępujący, dlatego kobiety wstydzą się o nim mówić.

Temat tabu bez kamuflażu, czyli przyczyny suchości pochwy

Dyspareunia jest przypadłością, która dotyczy i kobiet młodych, i dojrzałych, bowiem hormony lubią płatać figle w różnych momentach życia. Warto jednak wspomnieć o przyczynach, które nie bywają łączone z problemem nawilżenia, ale stanowią jego źródło.

  1. Suchość pochwy może być wynikiem niewłaściwej higieny, czyli stosowania środków wysuszających delikatną śluzówkę pochwy.
  2. Grzybice oraz stany zapalne powodują trudności z właściwym nawilżeniem.
  3. Przyjmowanie leków antyhistaminowych, antykoncepcyjnych czy stosowanie hormonalnej wkładki domacicznej prowadzi do zaburzeń w wydzielaniu śluzu wewnątrz pochwy.
  4. Z dolegliwością zmagają się także kobiety po urodzeniu dziecka. W tym okresie następuje wzrost stężenia prolaktyny, hormonu odpowiedzialnego za produkcję mleka oraz przejściowy brak zainteresowania seksem.
  5. Poziom estrogenu spada również pod koniec cyklu miesiączkowego, efektem jest suchość pochwy.
  6. Menopauza to okres, w którym jajniki przestają pracować, a ponieważ nie produkują już tyle estrogenu, ścianki pochwy zaczynają wydzielać mniej śluzu, stają się blade, cienkie i coraz bardziej suche. Niskie stężenie estrogenów sprawia, że powstaje znikoma ilość glikogenu, wówczas dochodzi do zaburzenia naturalnego pH oraz zakażeń sromu. Warto wiedzieć, że palenie tytoniu nasila zmiany zanikowe nabłonka pochwy.

Profilaktyka i leczenie suchości pochwy

Swędzenie, pieczenie, wzmożona wrażliwość na dotyk, takie objawy nie powinny być bagatelizowane. Choć z pozoru nie wydają się groźne, mogą doprowadzić do silnego bólu oraz stanów zapalnych narządów rodnych.
Przyczyny zaburzeń mogą być zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Aby znaleźć skuteczne rozwiązanie problemu zdrowotnego, należy, oczywiście, poznać jego źródło. W tym celu warto wybrać się do ginekologa. Jeśli przykre dolegliwości wynikają ze stosowania antykoncepcji hormonalnej, lekarz zaproponuje preparat o innym składzie i proporcjach hormonów. Kobietom w okresie menopauzy często zalecana jest Hormonalna Terapia Zastępcza, dzięki której wzrasta poziom estrogenu, a nawilżenie pochwy przestaje być problemem. W przypadku zaburzenia flory bakteryjnej pochwy wynikającego z niewłaściwej higieny, najlepsze będą preparaty produkowane na bazie naturalnych składników. Należy zrezygnować z mydeł oraz płynów o intensywnym zapachu. W każdym z wymienionych przypadków warto sięgnąć po globulki nawilżające od środka, które łagodzą dyskomfort związany z uczuciem suchości, napięcia i swędzenia, a także ułatwiają regenerację nabłonka pochwy. Takim produktem może być HydroVag w postaci wygodnych globulek, który dzięki obecności kwasu mlekowego i glikogenu, chroni pochwę przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych oraz pomaga w utrzymaniu właściwego pH. Warto też zauważyć, że ma on większą skuteczność niż zwykłe lubrykanty.

Zobacz też


Jak leczyć VRS – Sposoby na poporodowe rozluźnienie pochwy.
with Brak komentarzy

Ciąża i poród znacznie zmieniają kobiece ciało. Z reguły po połogu u większości kobiet zmiany te stopniowo cofają się. Niekiedy jednak zdarza się, że fizjologiczne zmiany, które pojawiają się w ciąży lub po porodzie, zostają lub cofają się w nieznacznym

Czytaj więcej ›


7 sposobów na łagodzenie negatywnych skutków klimakterium. Zioła i witaminy na menopauzę
with Brak komentarzy

Menopauza jest jednym z etapów życia kobiety. Najczęściej ma miejsce między 45 a 55 rokiem życia. Mimo że jest to naturalny stan, dla wielu kobiet objawy towarzyszące menopauzie są bardzo uciążliwe. Mogą powodować duży dyskomfort psychiczny oraz utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Czytaj więcej ›


Kolor upławów – na jaką chorobę wskazują kolor wydzieliny i śluz z pochwy
with Brak komentarzy

Kobiece zdrowie intymne ma duże znaczenie dla ogólnego stanu organizmu, ale także komfortu psychicznego. Kiedy coś się dzieje ze zdrowiem intymnym, najczęściej sygnalizują to upławy. Kolor wydzieliny z pochwy może wskazywać nie tylko na to, że kobieta może mieć zakażenie

Czytaj więcej ›


Kolposkopia – wziernikowanie pochwy i szyjki macicy – na czym polega zabieg?
with Brak komentarzy

W ginekologii stosuje się szereg badań, które pozwalają na wykrycie różnorodnych chorób, w tym nowotwory narządów rodnych. Jednym z takich badanie szyjki macicy, nazywane również kolposkopią. Jak wygląda takie badanie? Jak się do niego przygotować i jakie choroby mogą być

Czytaj więcej ›