Kwas hialuronowy a naturalne lubrykanty

with Brak komentarzy

Odpowiednie nawilżenie miejsc intymnych to jeden z czynników poprawiających jakość życia seksualnego. W przypadku suchości pochwy warto rozważyć dodatkowe nawilżanie oraz sprawdzić, jakie lubrykanty wykazują najskuteczniejsze działanie. Czy kwas hialuronowy może poprawić nawilżenie miejsc intymnych? A co z naturalnymi preparatami?

Lubrykanty na suchość pochwy

Pochwa potrzebuje odpowiedniego nawilżenia nie tylko po to, żeby stosunki seksualne były przyjemne i pozbawione bólu – wagina wytwarza śluz, który pomaga utrzymywać prawidłową mikroflorę bakteryjną, chronić przed infekcjami intymnymi czy regenerować błony śluzowe, np. po porodzie. Suchość pochwy to przykra przypadłość, warto więc rozważyć stosowanie lubrykantów? W aptekach dostępnych jest wiele preparatów bez recepty przywracających odpowiednie nawilżenie miejsc intymnych – można je stosować bezpośrednio przed stosunkiem lub na noc, żeby złagodzić dolegliwości związane z suchością waginy. Czy są one jednak w pełni bezpieczne dla zdrowia? Warte uwagi są również naturalne lubrykanty, które działają skutecznie i jednocześnie delikatnie, nie wywołując podrażnień wrażliwych okolic intymnych. Na jakie produkty najczęściej stawiają Polki?

Czy warto wybierać popularne lubrykanty?

Współczesne Polki mogą wybierać pomiędzy różnymi preparatami poprawiającymi nawilżenie pochwy. W aptekach i drogeriach dostępnych jest wiele produktów, które kuszą niesamowitymi efektami – nie tylko nawilżeniem okolic intymnych, ale również poprawą doznań seksualnych czy przedłużeniem orgazmu. Produkty te jednak nie zawsze są bezpieczne dla zdrowia. Większość z nich zawiera substancje mogące wywołać groźne reakcje alergiczne czy nawet infekcje intymne. Konserwanty, substancje smakowe i zapachowe oraz sztuczne barwniki – oto lista składników, które odpowiadają za wiele kobiecych dolegliwości. Infekcje intymne oraz reakcje alergiczne mogą również wywoływać substancje bazowe popularnych lubrykantów – np. gliceryna. Ten składnik trudno się wymywa i zdarza się, że przez długi czas pozostaje w pochwie, stając się w ten sposób jedną z przyczyn grzybicy oraz infekcji pęcherza moczowego.

Dlaczego naturalne lubrykanty są lepsze od drogeryjnych?

Ginekolodzy przekonują, że do najbezpieczniejszych lubrykantów należą produkty na bazie wody – nie podrażniają wrażliwych okolic, łatwo się wymywają i nie zalegają w pochwie. Warto także korzystać z naturalnych lubrykantów, które w skuteczny sposób nawilżają miejsca intymne. Dobrym pomysłem na suchość pochwy jest na przykład olej kokosowy, który zapobiega otarciom naskórka, można używać go również do masażu, a dodatkowo – jest jadalny. Oprócz tego, ten naturalny lubrykant pomaga zapobiegać infekcjom intymnym – ma działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze oraz przeciwzapalne, a więc doskonale chroni przed patogenami chorobotwórczymi, odpowiedzialnymi między innymi za powstanie waginozy (zakażenie bakteryjne) czy kandydozy pochwy (grzybica). Stosując naturalne lubrykanty warto jednak upewnić się, że nie posiadają one w składzie alergizujących substancji, np. konserwantów czy sztucznych aromatów.

A może kwas hialuronowy – lubrykanty i globulki dopochwowe

Kwas hialuronowy to substancja, która naturalnie występuje w ludzkim organizmie i wykazuje działanie silnie wiążące wodę, dlatego doskonale nawilża. Obecnie jest wykorzystywana wszechstronnie między innymi w medycynie estetycznej – służy do wypełniania zmarszczek, poprawiania owalu twarzy czy powiększania ust. Kwas hialuronowy jest także składnikiem wielu nawilżających żeli intymnych, które mogą być stosowane jako lubrykanty poprawiające komfort współżycia seksualnego, a także preparaty nawilżające pochwę, np. u kobiet borykających się z suchością i podrażnieniami okolic intymnych. Na takie problemy skarżą się między innymi panie po naturalnym porodzie, kobiety w okresie okołomenopauzalnym czy borykające się z zaburzeniami hormonalnymi. Produkty na bazie kwasu hialuronowego przydadzą się np. przy niedoborze estrogenów oraz nadmiarze prolaktyny.

Skuteczne działanie zapewniają również nawilżające globulki dopochwowe z dodatkiem kwasu hialuronowego, które nie tylko minimalizują uczucie suchości, ale także regenerują pochwę. Preparaty tego typu mogą być stosowane w celu poprawy jakości życia seksualnego, ale przydadzą się również kobietom, którym zależy na regeneracji pochwy np. po porodzie lub przywróceniu prawidłowej mikroflory bakteryjnej po przebytych infekcjach intymnych. Globulki pomagają utrzymać fizjologiczne pH, minimalizują objawy dyspareunii (bolesne stosunki) oraz skutecznie pomagają powrócić do formy po zabiegach ginekologicznych. Kiedy warto użyć produktu na bazie kwasu hialuronowego? Preparaty tego typu mogą być stosowane np. po przebytej kuracji antybiotykami, kiedy pochwa jest szczególnie narażona na działanie drobnoustrojów chorobotwórczych, odpowiedzialnych za powstanie infekcji bakteryjnych czy grzybiczych. Globulki z kwasem hialuronowym mogą złagodzić również objawy swędzenia i pieczenia okolic intymnych, a także zadziałają wspomagająco w przypadku, gdy wydzielina z pochwy ma nieprawidłowy kolor, zapach i konsystencję.

Zobacz też


Przyczyny braku kwasu mlekowego w pochwie. Badanie poziomu pH i pałeczek kwasu mlekowego
with Brak komentarzy

Wiele kobiet cierpi z powodu nawracających infekcji intymnych i ich uciążliwych objawów: świądu, pieczenia, upławów, suchości pochwy. Występują one u kobiet w każdym wieku, w różnych sytuacjach zawodowych i materialnych. Choć po poddaniu leczeniu, infekcje intymne zwykle prędko ustępują, w

Czytaj więcej ›


Upławy – kiedy stanowią powód do niepokoju?
with Brak komentarzy

Upławy to jeden z najczęstszych objawów infekcji intymnych. Mówimy o nich, gdy barwa, zapach oraz ilość wydzieliny z pochwy odbiegają od normy. Nieleczone mogą mieć wpływ na zdrowie kobiety i prowadzić do poważnych powikłań, m.in. uszkodzeń jajników, jajowodów oraz macicy.

Czytaj więcej ›


Infekcje intymne po menopauzie – co powinnaś o nich wiedzieć?
with Brak komentarzy

Menopauza to naturalny okres w życiu każdej kobiety. Towarzyszą mu kłopotliwe dolegliwości, takie jak: trudności w koncentracji i zapamiętywaniu, uciążliwe poty, uderzenia gorąca, zaburzenia przemiany materii, kołatanie serca, choroby układu sercowo-naczyniowego, bezsenność oraz zmienność nastrojów. Oprócz tego kobiety borykają się

Czytaj więcej ›


Nadżerka i nawracające stany zapalne miejsc intymnych – objawy, przyczyny i leczenie
with Brak komentarzy

Nadżerka i nawracające stany zapalne miejsc intymnych to dolegliwości, z którymi zmaga się wiele pań. Wpływają na jakość i komfort ich życia, znacząco obniżają samopoczucie, a niekiedy prowadzą do groźnych dla zdrowia powikłań. Jakie są ich przyczyny oraz objawy? W

Czytaj więcej ›