Każdy lek może wywołać skutki uboczne – niektóre działania niepożądane mogą w zaskakujący sposób zmniejszać twoje szanse na pełny powrót do zdrowia. Dobrym tego przykładem są środki farmakologiczne stosowane w leczeniu infekcji intymnych.
Koniec problemu czy jego początek?
Stało się – masz zakażenie pochwy. Lekarz przepisał ci odpowiednie leki i praktycznie odliczasz dni do momentu, w którym przykre dolegliwości znikną na dobre. Jesteś spokojna o swoje zdrowie intymne, ponieważ wiesz, że już wkrótce odzyskasz komfort i będziesz mogła zapomnieć o istnieniu słowa „infekcja”. Czy na pewno?
W trakcie leczenia jednej niedyspozycji intymnej możesz – paradoksalnie – stać się bardziej podatna na rozwój kolejnego zakażenia pochwy. Dlaczego? Niektóre leki, na przykład metronidazol stosowany w leczeniu rzęsistkowicy i bakteryjnego zapalenia pochwy, osłabiają florę bakteryjną okolic intymnych i powodują suchość pochwy. Na skutki takiego połączenia nie trzeba długo czekać:
- Wysychanie śluzówki pochwy powoduje dyskomfort intymny, zwłaszcza podczas stosunku płciowego.
- Niedostateczne nawilżenie błony śluzowej pochwy zwiększa podatność na otarcia i podrażnienia.
- Zaburzenie równowagi mikrobiologicznej dróg rodnych oznacza wzrost pH pochwy i nadmierne namnażanie się patogenów. Stąd tylko krok do rozwoju zakażenia grzybiczego.
Czy w związku z zagrożeniem kolejną infekcją powinnaś zrezygnować z przyjmowania leków na niedyspozycje intymne? W żadnym wypadku! Po zdiagnozowaniu zakażenia wdrożenie właściwej terapii jest konieczne, należy jednak zadbać jednocześnie o skuteczne nawilżenie pochwy.
Nawilżona = zdrowa
W kwestii suchości pochwy czas jest na wagę złota – im szybciej zaczniesz stosować dopochwowy preparat nawilżający, tym lepiej. Najlepsze efekty przyniesie produkt o kompleksowym działaniu, który nie tylko zwalczy suchość okolic intymnych, ale także spełni rolę ochronną dla całego układu moczowo-płciowego. Takim właśnie preparatem jest polski HydroVag® – globulki dopochwowe zawierające kwas mlekowy, glikogen oraz kwas hialuronowy. Składnikiem o właściwościach nawilżających błony śluzowe jesta tu hialuronian sodu. Zadaniem pozostałych substancji jest modyfikacja biocenozy pochwy z korzyścią dla twojego zdrowia intymnego:
- Kwas mlekowy zapewnia właściwy, kwaśny odczyn pochwy.
- Glikogen to pożywka dla pałeczek kwasu mlekowego, ponadto stanowi barierę ochronną przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Warto podkreślić, że kwas hialuronowy zawarty w globulkach dopochwowych HydroVag® korzystnie oddziałuje na procesy gojenia i regeneracji tkanek. Tym samym wspomaga leczenie podrażnień i stanów zapalnych w obrębie układu moczowo-płciowego.
Suchość pochwy po leczeniu infekcji intymnej nie musi być twoim problemem – nowoczesne preparaty dopochwowe o właściwościach nawilżająco-ochronnych takie jak HydroVag® pomogą ci uniknąć dyskomfortu wynikającego z wysuszenia śluzówki dróg rodnych. Ponadto zmniejszą twoją podatność na zakażenia pochwy dzięki obniżeniu pH okolic intymnych. Jednoczesne oddziaływanie na błonę śluzową i mikroflorę, czyli na dwie składowe pochwy, to najlepszy sposób na uzyskanie optymalnej ochrony przed infekcjami, ponieważ to właśnie od ich równowagi i stanu zdrowia zależy prawidłowe funkcjonowanie układu moczowo-płciowego. Po globulki dopochwowe warto sięgnąć od razu po wystąpieniu upławów, ponieważ działają od razu po aplikacji, a ich efekty utrzymują się przez długi czas.