Medyczne zagadki, czyli co oznacza wskaźnik pH pochwy

with Brak komentarzy

Pochwa zdrowej kobiety zasiedlana jest głównie przez pałeczki kwasu mlekowego. Kwas mlekowy produkują pałeczki Lactobacillus przy udziale glikogenu, metabolizując go, aby uzyskać energię. „Dobre” bakterie utrzymują lekko kwaśny wskaźnik pH na poziomie 3,8 – 4,5.

Odczyn flory bakteryjnej nieznacznie zmienia się w trakcie miesiączki i jest to zupełnie naturalne zjawisko. Poza „dobrymi” bakteriami, w kobiecych drogach rodnych znajdują się niewielkie ilości bakterii patogennych namnażających się w wyniku zaburzeń pH, które stanowią przyczynę infekcji oraz grzybic.

Czynniki wpływające na zmianę poziomu pH pochwy

Flora bakteryjna okolic intymnych jest bardzo wrażliwa, a wiele czynników może prowadzić do zaburzeń odczynu pH. Problem nie powinien być bagatelizowany, bowiem namnażanie bakterii patogennych przyczynia się do powstania problemów zdrowotnych wymagających konsultacji medycznej i leczenia farmakologicznego. Warto wiedzieć, jakie czynniki wpływają na zmianę pH pochwy:

  1. choroby przenoszone drogą płciową,
  2. choroby ogólnoustrojowe – awitaminoza, cukrzyca, niedokrwistość, choroby wątroby,
  3. zakażenie bakteryjne,
  4. nieprawidłowe nawyki higieniczne – stosowanie mydeł, częste irygacje pochwy, używanie tamponów w ostatnich dniach miesiączki,
  5. zaburzenia hormonalne,
  6. przyjmowane leki – antybiotyki, doustne środki antykoncepcyjne, leki immunosupresyjne,
  7. dieta bogata w cukier i węglowodany,
  8. stosowanie lubrykantów,
  9. ilość partnerów seksualnych,
  10. zabiegi chirurgiczne wykonywane w obrębie żeńskich narządów płciowych,
  11. odwodnienie organizmu.

Z wizytą u ginekologa – tylko lekarz prawidłowo określi rodzaj infekcji

Zaburzania naturalnej flory bakteryjnej pochwy otwiera drogę wielu infekcjom. Należy pamiętać, że proces odnowy bakterii zakwaszających trwa bardzo długo, w związku z czym powrót do równowagi jest długotrwały i trudny. Swędzenie, pieczenie, upławy, bolesne oddawanie moczu, zaczerwienienie warg sromowych oraz ścian pochwy, obfite białawe lub serowate upławy – każdy z wymienionych objawów należy skonsultować z lekarzem. Nieleczone grzybice mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych oraz, w skrajnych przypadkach, do trudności z zajściem w ciążę.

Wskaźnik pH pochwy wiele mówi o zdrowiu intymnym kobiety. Za normę przyjmuje się odczyn w granicach 3,8 – 4,5, który może ulec zmianie podczas miesiączki. Jeśli pH przekracza wartość 4,5, osiągając nawet wskaźnik 7,0, oznacza to, bakteryjne zakażenie pochwy, powstałe w wyniku zaburzeń mikroflory żeńskich narządów płciowych. Objawem grzybicy pochwy jest świąd, pieczenie, dyskomfort podczas współżycia seksualnego, obrzęk warg sromowych, grudkowata wydzielina oraz zwiększona kwaśność wydzieliny pochwy, powyżej 4,5. Do zakażenia grzybicami dochodzi na drodze wewnętrznej – grzyby bytujące w pochwie oraz jelicie grubym wywołują infekcję, przerywając bariery obronne organizmu. W każdym z przypadków niezbędna jest konsultacja z ginekologiem, który zastosuje leczenie odpowiednie do problemu.

Stop kobiecym dolegliwościom – zadbaj o „dobre” bakterie

Infekcje i grzybice żeńskich narządów płciowych to schorzenia o charakterze nawrotowym. Utrzymanie właściwego zakwaszenia pochwy pozwala uniknąć namnażania „złych” bakterii wywołujących zakażenia grzybicze, bakteryjne i rzęsistkowicę. Profilaktyka odgrywa zasadniczą rolę. Poza zmianą nawyków żywieniowych, eliminacją czynników wpływających na zmianę pH pochwy, warto sięgnąć po jeden z preparatów medycznych dostępnych w każdej aptece bez recepty, np. globulki HydroVag. Jest to produkt, którego działanie oparto na składnikach utrzymujących właściwe pH pochwy (kwas mlekowy) oraz na glikogenie, który stanowi jedyny rodzaj pożywki naturalnie metabolizowany przez pałeczki Lactobacillus. dodatkowo produkt nawilżających i regenerujących śluzówkę pochwy przez co chronią także przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.

Zobacz też


Jak leczyć VRS – Sposoby na poporodowe rozluźnienie pochwy.
with Brak komentarzy

Ciąża i poród znacznie zmieniają kobiece ciało. Z reguły po połogu u większości kobiet zmiany te stopniowo cofają się. Niekiedy jednak zdarza się, że fizjologiczne zmiany, które pojawiają się w ciąży lub po porodzie, zostają lub cofają się w nieznacznym

Czytaj więcej ›


7 sposobów na łagodzenie negatywnych skutków klimakterium. Zioła i witaminy na menopauzę
with Brak komentarzy

Menopauza jest jednym z etapów życia kobiety. Najczęściej ma miejsce między 45 a 55 rokiem życia. Mimo że jest to naturalny stan, dla wielu kobiet objawy towarzyszące menopauzie są bardzo uciążliwe. Mogą powodować duży dyskomfort psychiczny oraz utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Czytaj więcej ›


Kolor upławów – na jaką chorobę wskazują kolor wydzieliny i śluz z pochwy
with Brak komentarzy

Kobiece zdrowie intymne ma duże znaczenie dla ogólnego stanu organizmu, ale także komfortu psychicznego. Kiedy coś się dzieje ze zdrowiem intymnym, najczęściej sygnalizują to upławy. Kolor wydzieliny z pochwy może wskazywać nie tylko na to, że kobieta może mieć zakażenie

Czytaj więcej ›


Kolposkopia – wziernikowanie pochwy i szyjki macicy – na czym polega zabieg?
with Brak komentarzy

W ginekologii stosuje się szereg badań, które pozwalają na wykrycie różnorodnych chorób, w tym nowotwory narządów rodnych. Jednym z takich badanie szyjki macicy, nazywane również kolposkopią. Jak wygląda takie badanie? Jak się do niego przygotować i jakie choroby mogą być

Czytaj więcej ›