Uderzenia gorąca, duszności, zanik miesiączki, no i ta huśtawka nastrojów… Menopauza? Nie, to akurat niemożliwe – przecież niedawno skończyłaś trzydziestkę! A jednak, diagnoza taka wcale nie jest wykluczona…
Kłopotliwe objawy menopauzy
Menopauzą nazywamy ostatnie krwawienie miesiączkowe, po którym przez okres jednego roku nie występuje kolejna miesiączka oraz nie stwierdza się innych możliwych przyczyn jej zaniku. Typowe dla menopauzy objawy to duszności, uderzenia gorąca, nadmierna potliwość, suchość w pochwie, przyspieszona czynność serca, wahania nastrojów, a także ból głowy, bezsenność oraz uczucie ciągłego zmęczenia. Za wspomniane zmiany odpowiada w szczególności gwałtowne obniżenie ilości estrogenu, który wydatnie oddziałuje na dużą część tkanek kobiecego organizmu. Wystąpienie menopauzy to ważny etap w życiu kobiety, ponieważ oznacza zakończenie życia reprodukcyjnego. Ten właśnie fakt sprawia, że menopauzę intuicyjnie lokalizujemy w umownej „drugiej połowie” życia kobiety – po skończeniu 50. lat.
Menopauza? Naturalnie…
Warto jednak zauważyć, że moment wejścia w okres menopauzy nie jest w każdym przypadku jednakowy. To prawda, że z reguły mieści się on pomiędzy 40. a 58. rokiem życia, jednak nie wszystkie kobiety przechodzą przez tzw. naturalny okres menopauzy. Ustanie zdolności reprodukcyjnej może być również wywołane innymi, niż natura czynnikami: zabiegami medycznymi (np. operacją obustronnego wycięcia przydatków macicy), genami, chorobą typu autoimmunologicznego (np. przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy czy reumatoidalne zapalenie stawów), terapią przeciwnowotworową czy chociażby późnym przechodzeniem takich schorzeń, jak świnka czy odra. Większe ryzyko szybszego wejścia w okres menopauzy występuje także u kobiet palących.
Leczenie objawów menopauzy
Kobieta, u której podejrzewa się wystąpienie menopauzy, zostaje skierowana na badanie USG oraz badania krwi. Konieczne jest także oznaczenie poziomu estrogenu, progesteronu i FSH, kontrola poziomu prolaktyny, hormonów tarczycy i TSH. Jeżeli wyniki potwierdzają, że mamy do czynienia z przedwczesną menopauzą, zaleca się odpowiednią terapię, która polega na przyjmowaniu estrogenów i progesteronu, a jej zasadniczym celem jest zatrzymanie procesu wygasania czynności jajników. Wdrożenie terapii hormonalnej pozwala zwykle na wyciszenie kłopotliwych objawów oraz zmniejszenie ryzyka typowych dla menopauzy chorób (osteoporozy, chorób krążenia itp.). Terapia daje także nadzieję, że jajniki wznowią przerwaną pracę, co ma znaczenie szczególnie u kobiet, planujących jeszcze potomstwo. Jednym z objawów, jakie może odczuwać kobieta, zmagająca się z przedwczesną menopauzą, jest suchość pochwy. To szczególnie kłopotliwy symptom, bowiem powoduje, że stosunki seksualne stają się bolesne i nieprzyjemne. Dobrym rozwiązaniem jest w takim jest nawilżanie śluzówki ścian pochwy za pomocą lubrykantów lub globulek dopochwowych.
Agata Cygan