Menopauza a życie seksualne. Seks po menopauzie

with Brak komentarzy

Menopauza to ważny moment w życiu kobiety – w ten sposób jej organizm radzi sobie z zakończeniem bardzo istotnego etapu – życia reprodukcyjnego. Nie jest to jednak równoznaczne z końcem życia seksualnego! Wręcz przeciwnie – menopauza to przecież swoiste zabezpieczenie przez późną, potencjalnie niebezpieczną ciążą.

Menopauza – wiele zależy od twojego organizmu

Nie ma wątpliwości, że objawy menopauzy utrudniają kobietom codzienne funkcjonowanie. Typowe jej symptomy to duszności, uderzenia gorąca, nadmierna potliwość, przyspieszona czynność serca, uczucie mrowienia, wahania nastrojów, ból głowy, bezsenność, ciągłe zmęczenie itp. Warto jednak zauważyć, że objawy te nie muszą występować jednocześnie, a niektóre – mogą nie pojawić się wcale. Przebieg menopauzy jest bowiem silnie związany z uwarunkowaniami organizmu kobiety, a te – są przecież kwestią bardzo indywidualną. Dla niektórych kobiet okres menopauzy to rzeczywiście czas wyjątkowo dający się we znaki, w przypadku zaś innych – przechodzi niemalże niezauważony.

Dolegliwości intymne okresu menopauzy

Mimo, że to właśnie uderzenia gorąca, duszności czy huśtawka nastrojów pojawiaj się najczęściej w kontekście menopauzy, najwięcej zmian dotyczy w istocie stref intymnych kobiety, które w tym okresie stają się bardziej narażone na wszelkie infekcje, zakażenia i stany zapalne. Jest to spowodowane faktem, że zarówno sama pochwa, jak też nabłonek przedsionka pochwy i srom stają się cieńsze, mniej ukrwione i wiotczeją. Zwiększa to predyspozycje do powstawania otarć, nawracających stanów zapalnych i różnego typu infekcji, szczególnie zakażenia dróg moczowych i narządów rodnych. Co więcej, postępujący proces zaniku gruczołów systematycznie upośledza możliwość ich regeneracji i nawilżenia.

Menopauza a życie seksualne

Z menopauzą często kojarzymy obniżenie częstotliwości stosunków seksualnych, a czasami wręcz -całkowite ich unikanie. Głównym powodem takiej sytuacji jest ból, odczuwany w czasie współżycia. Za problemy te odpowiada szczególnie spadek produkcji estrogenów. Powoduje on, że wydatnie zmniejsza się liczba komórek, wyścielających błonę śluzową pochwy. Brak estrogenów blokuje wytwarzanie glikogenu, a co więcej – jego niewielkie ilości są niszczone przez bakterie, znajdujące się w pochwie. Wszystko to utrudnia im przekształcenie się w ważny dla błony śluzowej pochwy kwas mlekowy. To powoduje, że jej ścianki stają się cieńsze i tracą wilgotność. A jednak, zmniejszenie częstotliwości kontaktów seksualnych wcale nie jest najlepszym rozwiązaniem – pogarsza tylko kondycję pochwy, która wskutek „zaniedbania” staje się jeszcze mniej elastyczna i giętka.

Menopauza – czas dla ciebie!

Odczuwana w wyniku wspomnianych zmian suchość pochwy jest szczególnie dokuczliwym objawem, ponieważ oddziałuje także na inne aspekty życia (brak wystarczającego nawilżenia jest podstawą wspomnianego unikania współżycia i odsuwania się od siebie partnerów). W okresie menopauzy warto więc wesprzeć swoją kobiecość, stosując globulki dopochwowe. Nawilżają one śluzówkę ścian pochwy i na bieżąco regenerują postępujące wysuszanie nabłonka. Pomagają także utrzymać fizjologiczne pH, co jest ważne szczególnie teraz, kiedy ryzyko infekcji intymnej tak silnie wzrasta. To prawda, że w momencie menopauzy coś się w naszym życiu kończy (okres reprodukcyjny), ale zaczyna się coś równie pięknego. Menopauza to swego rodzaju sygnał, że pora zadbać o siebie. Kiedy sytuacja rodzinna i zawodowa się stabilizuje, pora zacząć żyć dla samej siebie. Czy więc warto w tym okresie rezygnować ze wzajemnej bliskości, która teraz służyć ma wyłącznie przyjemności…?

Agata Cygan

Zobacz też


Jak leczyć VRS – Sposoby na poporodowe rozluźnienie pochwy.
with Brak komentarzy

Ciąża i poród znacznie zmieniają kobiece ciało. Z reguły po połogu u większości kobiet zmiany te stopniowo cofają się. Niekiedy jednak zdarza się, że fizjologiczne zmiany, które pojawiają się w ciąży lub po porodzie, zostają lub cofają się w nieznacznym

Czytaj więcej ›


7 sposobów na łagodzenie negatywnych skutków klimakterium. Zioła i witaminy na menopauzę
with Brak komentarzy

Menopauza jest jednym z etapów życia kobiety. Najczęściej ma miejsce między 45 a 55 rokiem życia. Mimo że jest to naturalny stan, dla wielu kobiet objawy towarzyszące menopauzie są bardzo uciążliwe. Mogą powodować duży dyskomfort psychiczny oraz utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Czytaj więcej ›


Kolor upławów – na jaką chorobę wskazują kolor wydzieliny i śluz z pochwy
with Brak komentarzy

Kobiece zdrowie intymne ma duże znaczenie dla ogólnego stanu organizmu, ale także komfortu psychicznego. Kiedy coś się dzieje ze zdrowiem intymnym, najczęściej sygnalizują to upławy. Kolor wydzieliny z pochwy może wskazywać nie tylko na to, że kobieta może mieć zakażenie

Czytaj więcej ›


Kolposkopia – wziernikowanie pochwy i szyjki macicy – na czym polega zabieg?
with Brak komentarzy

W ginekologii stosuje się szereg badań, które pozwalają na wykrycie różnorodnych chorób, w tym nowotwory narządów rodnych. Jednym z takich badanie szyjki macicy, nazywane również kolposkopią. Jak wygląda takie badanie? Jak się do niego przygotować i jakie choroby mogą być

Czytaj więcej ›