Nawilżanie pochwy – dlaczego jest tak ważne?

with Brak komentarzy

Stan niedostatecznego nawilżenia pochwy – czyli po prostu jej suchość – często całkowicie uniemożliwia stosunki seksualne. Co więcej, może być objawem poważniejszych problemów! Co robić i jak zadbać o właściwe nawilżenie pochwy?

Dlaczego odpowiednie nawilżenie pochwy jest tak ważne?

Seks powinien być dla dwojga dorosłych ludzi nie tylko sposobem na prokreację, ale i przyjemnością – jest to jednak niemożliwe, jeśli nasze ciała nie są odpowiednio przygotowane do stosunku. Skupmy się dziś na problemie nawilżenia pochwy: jeżeli pochwa jest niedostatecznie nawilżona, to nie tylko sam stosunek jest utrudniony, ale może także powodować ból u kobiety.

Otarcia naskórka oraz błony śluzowej pochwy to osłabienie naturalnej ochrony przed atakami bakterii, wirusów i grzybów – uszkodzenia w tej barierze mogą być przyczyną przyszłych infekcji intymnych. Natomiast nieleczone lub zignorowane infekcje mogą doprowadzić nawet do… bezpłodności! Niedostateczne nawilżenie pochwy może ponadto wpływać na psychikę – problemy z odbyciem stosunku sprawiają, że każdy kolejny raz będzie kojarzył się z nieprzyjemnymi doznaniami.

Zbyt mały poziom nawilżenia pochwy może wynikać z braku ochoty na seks lub też ze zbyt krótkiej lub nieodpowiedniej gry wstępnej (czy też jej całkowitego pominięcia), a tym samym ze zbyt małego poziomu podniecenia. Kiedy kobieta odczuwa pobudzenie seksualne, jej pochwa staje się nawilżona, co ułatwia doprowadzenie do stosunku. W normalnych warunkach podniecenie stanowi sygnał dla mózgu: „rozpoczęcie procesu nawilżania pochwy”.

Niestety, przekaz ten może zostać zakłócony przez różne inne czynniki, niekoniecznie zbyt niski stan pobudzenia.

Suchość pochwy – przyczyny

Za właściwe nawilżanie pochwy odpowiedzialne są jajniki, a dokładniej hormony, które produkują: estrogeny. To właśnie dlatego suchość pochwy zdarza się często tuż przed miesiączką, kiedy w naszym organizmie krąży mniej tego hormonu. Dolegliwość ta często prześladuje też kobiety w okresie okołomenopauzalnym, gdy poziom estrogenów drastycznie spada w związku z wygasaniem czynności jajników.

Jednak nie tylko zbliżająca się menopauza może zaburzać gospodarkę hormonalną kobiecego organizmu – za mała ilość wydzieliny może być efektem przyjmowania różnorakich leków hormonalnych (m.in. pigułek antykoncepcyjnych, leków antyalergicznych, obniżających ciśnienie krwi).

Suchość pochwy może być spowodowana nie tylko przez zaburzenia hormonalne, ale również przez inne czynniki psychiczne i emocjonalne. Najczęstszymi pozahormonalnymi źródłami problemów z nawilżeniem pochwy są nadmiar stresu, zbyt duże zmęczenie oraz bardzo wyczerpujące treningi sportowe.

Jak nawilżyć pochwę?

Wiele kobiet zmagających się z suchością pochwy zadaje sobie pytanie jak zadbać o właściwy sposób jej nawilżenia. Odpowiedź jest prosta: czasem, aby przywrócić odpowiednie nawilżenie pochwy, wystarczy zmienić swoje przyzwyczajenia!

Podstawą jest nawilżanie całego organizmu od środka, co oznacza wypijanie co najmniej dwóch litrów wody każdego dnia. Swoją dietę warto wzbogacić o warzywa i owoce, zwłaszcza te zawierające fitoestrogeny: fasolę, soczewicę, groch, bób, czereśnie, jabłka, gruszki, marchew, cebulę. Sięgaj częściej po ryby i owoce morza (zawierające zdrowe tłuszcze). Odpowiedniemu nawilżeniu pochwy sprzyja również unikanie stresu i pośpiechu.

Kolejna istotna kwestia to higiena intymna. Najlepiej jest stosować środki o neutralnym lub kwaśnym pH – absolutnie nie używamy perfumowanych żeli i mydeł! Zamiast długich i gorących kąpieli wybieraj krótkie i chłodne prysznice, na co dzień noś przewiewną bieliznę.

Warto jednak zadbać bezpośrednio o nawilżenie pochwy – czym nawilżyć pochwę dodatkowo?

  • Lubrykanty – preparaty nawilżające przedsionek pochwy i pochwę. Ich celem jest zwiększenie „poślizgu” podczas stosunku oraz ochrona ścianek pochwy przed otarciami. Lubrykanty przybierają formę żelów, sporządzone są na bazie wody, gliceryny lub silikonu. Nie usuwają przyczyn suchości pochwy, działają powierzchownie i tylko w momencie ich stosowania.
  • Kremy, żele, tabletki i globulki nawilżające pochwę, np. HydroVag® – preparaty, które nie tylko nawilżają, ale także regenerują śluzówkę ścian pochwy. Stosuje się na co dzień, jako formę terapii, której celem jest nie tylko pozbycie się problemu suchości pochwy, ale i jej przyczyn.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Do lekarza możesz się zgłosić, jeżeli powyższe sposoby nawilżania pochwy nie pomogły, a suchość pochwy staje się powodem nieodbywania stosunków płciowych. Jednak koniecznie powinnaś wybrać się do ginekologa, gdy suchości pochwy towarzyszą inne przykre dolegliwości.

Niestety – suchość pochwy może być również jednym z objawów infekcji intymnej. Prawdopodobnie dopadły Cię bakterie, wirusy lub grzyby, jeżeli odczuwasz pieczenie, swędzenie, podrażnienie, krwawienie, ból lub jeśli zauważyłaś upławy o dziwnej konsystencji lub zapachu.

Pamiętaj, że każda infekcja intymna wymaga odpowiedniego leczenia. Nie eksperymentuj z babcinymi sposobami – źle dobrane sposoby na infekcję mogą jeszcze pogorszyć Twój stan!

 

Zobacz też


Jak leczyć VRS – Sposoby na poporodowe rozluźnienie pochwy.
with Brak komentarzy

Ciąża i poród znacznie zmieniają kobiece ciało. Z reguły po połogu u większości kobiet zmiany te stopniowo cofają się. Niekiedy jednak zdarza się, że fizjologiczne zmiany, które pojawiają się w ciąży lub po porodzie, zostają lub cofają się w nieznacznym

Czytaj więcej ›


7 sposobów na łagodzenie negatywnych skutków klimakterium. Zioła i witaminy na menopauzę
with Brak komentarzy

Menopauza jest jednym z etapów życia kobiety. Najczęściej ma miejsce między 45 a 55 rokiem życia. Mimo że jest to naturalny stan, dla wielu kobiet objawy towarzyszące menopauzie są bardzo uciążliwe. Mogą powodować duży dyskomfort psychiczny oraz utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Czytaj więcej ›


Kolor upławów – na jaką chorobę wskazują kolor wydzieliny i śluz z pochwy
with Brak komentarzy

Kobiece zdrowie intymne ma duże znaczenie dla ogólnego stanu organizmu, ale także komfortu psychicznego. Kiedy coś się dzieje ze zdrowiem intymnym, najczęściej sygnalizują to upławy. Kolor wydzieliny z pochwy może wskazywać nie tylko na to, że kobieta może mieć zakażenie

Czytaj więcej ›


Kolposkopia – wziernikowanie pochwy i szyjki macicy – na czym polega zabieg?
with Brak komentarzy

W ginekologii stosuje się szereg badań, które pozwalają na wykrycie różnorodnych chorób, w tym nowotwory narządów rodnych. Jednym z takich badanie szyjki macicy, nazywane również kolposkopią. Jak wygląda takie badanie? Jak się do niego przygotować i jakie choroby mogą być

Czytaj więcej ›