Nawilżenie intymne w profilaktyce infekcji pochwy

with Brak komentarzy

Etiologia zakażeń intymnych to stosunkowo złożone zagadnienie, dlatego skuteczne zapobieganie infekcjom i stanom zapalnym pochwy wymaga podjęcia kilku działań jednocześnie. Od czego należy zacząć profilaktykę niedyspozycji dróg rodnych i dlaczego nawilżanie śluzówki odgrywa w niej istotną rolę?

Suchość pochwy a podatność na infekcje

Niedostateczne nawilżenie błony śluzowej pochwy może wynikać z zaniku śluzówki u kobiet przechodzących menopauzę, niedoboru estrogenu (np. w przebiegu cyklu miesiączkowego), błędów higienicznych, a nawet z długotrwałego stresu. Kobiety, które zmagają się z problemem suchości pochwy są w większym stopniu narażone na rozwój zakażeń intymnych, ponieważ osłabiony nabłonek pochwy staje się łatwiejszym celem dla patogenów.

Dzięki dopochwowej aplikacji produktu zawierającego kwas hialuronowy (np. HydroVag), śluzówka pochwy zostaje nawilżona, a substancja ta działa wspomagająco także na proces regeneracji tkanek. Preparaty aplikowane dopochwowo działają od razu i już po kilku dniach stosowania przynoszą pożądane efekty.

Kwaśny odczyn pochwy w profilaktyce zakażeń

Ryzyko rozwoju infekcji intymnych maleje, gdy dzięki działaniu kwasu mlekowego pH pochwy jest odpowiednio niskie. W jakich sytuacjach może dojść do niepożądanego wzrostu pH dróg rodnych?

  • W trakcie stosowania antybiotyku lub środków hormonalnych (np. doustnej antykoncepcji).
  • Po miesiączce.
  • Po wystąpieniu upławów i innych objawów stanu zapalnego pochwy, wskazujących na zaburzenie mikroflory dróg rodnych.
  • Przy uciążliwej suchości pochwy, objawiającej się dyskomfortem i bólem podczas stosunków płciowych – niedostateczne nawilżenie śluzówki powoduje wzrost podatności na mikrourazy, podrażnienia i zakażenia intymne.

Wówczas warto zadbać o właściwy, kwaśny odczyn pochwy poprzez zastosowanie produktów zawierających kwas mlekowy (np. HydroVag®).

Dobre nawyki higieniczne

Jeśli założymy, że kobieta podmywa się dwa razy dziennie, w skali roku mamy do czynienia z ponad 700 zabiegami myjącymi – przy tak dużej liczbie nawet niewielki błąd w codziennej higienie może mieć poważne skutki dla jej zdrowia intymnego. Jak zatem dbać o czystość okolic narządów płciowych?

  • Zaopatrz się w bezzapachowy płyn do higieny intymnej o niskim pH – brak substancji zapachowych pomoże uniknąć podrażnień śluzówki ścian pochwy, a kwaśny odczyn preparatu będzie zgodny z naturalnym odczynem dróg rodnych.
  • W trakcie miesiączki często zmieniaj podpaski, tampony i zachowaj szczególną troskę o czystość okolic intymnych.
  • Nie stosuj irygacji pochwy – pomysł „wypłukania” szkodliwych bakterii z dróg rodnych jest z góry skazany na niepowodzenie, ponieważ naruszając mikroflorę pochwy, pozbędziesz się także dobroczynnych bakterii probiotycznych. W rezultacie, w wyniku zaburzenia równowagi mikrobiologicznej okolic intymnych staniesz się bardziej podatna na infekcje i stany zapalne pochwy. Jeśli jednak zdecydujesz się na irygacje, sięgnij po produkty, które nawilżą wysuszony płukaniem nabłonek i przywrócą fizjologiczne pH.
  • Wkładki higieniczne zarezerwuj na dni płodne, gdy wydzielina z dróg rodnych jest bardziej obfita. Używaj tylko wkładek bezzapachowych!
  • Noś bawełnianą bieliznę i unikaj obcisłych spodni, które utrudniają dostęp świeżego powietrza do okolic intymnych.
  • Na wszelki wypadek miej w apteczce preparat, który zabezpieczy przed rozwojem infekcji intymniej.

Przykre objawy zakażeń pochwy obniżają jakość życia i mogą całkowicie odebrać przyjemność wynikającą z kontaktów intymnych, dlatego nie czekaj aż dolegliwości intymne zaczną cię ograniczać – zadbaj o zdrowie i postaw na sprawdzone rozwiązania.

Zobacz też


Jak leczyć VRS – Sposoby na poporodowe rozluźnienie pochwy.
with Brak komentarzy

Ciąża i poród znacznie zmieniają kobiece ciało. Z reguły po połogu u większości kobiet zmiany te stopniowo cofają się. Niekiedy jednak zdarza się, że fizjologiczne zmiany, które pojawiają się w ciąży lub po porodzie, zostają lub cofają się w nieznacznym

Czytaj więcej ›


7 sposobów na łagodzenie negatywnych skutków klimakterium. Zioła i witaminy na menopauzę
with Brak komentarzy

Menopauza jest jednym z etapów życia kobiety. Najczęściej ma miejsce między 45 a 55 rokiem życia. Mimo że jest to naturalny stan, dla wielu kobiet objawy towarzyszące menopauzie są bardzo uciążliwe. Mogą powodować duży dyskomfort psychiczny oraz utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Czytaj więcej ›


Kolor upławów – na jaką chorobę wskazują kolor wydzieliny i śluz z pochwy
with Brak komentarzy

Kobiece zdrowie intymne ma duże znaczenie dla ogólnego stanu organizmu, ale także komfortu psychicznego. Kiedy coś się dzieje ze zdrowiem intymnym, najczęściej sygnalizują to upławy. Kolor wydzieliny z pochwy może wskazywać nie tylko na to, że kobieta może mieć zakażenie

Czytaj więcej ›


Kolposkopia – wziernikowanie pochwy i szyjki macicy – na czym polega zabieg?
with Brak komentarzy

W ginekologii stosuje się szereg badań, które pozwalają na wykrycie różnorodnych chorób, w tym nowotwory narządów rodnych. Jednym z takich badanie szyjki macicy, nazywane również kolposkopią. Jak wygląda takie badanie? Jak się do niego przygotować i jakie choroby mogą być

Czytaj więcej ›