Poród naturalny a cesarskie cięcie – na co uważać w czasie połogu?

with Brak komentarzy

Gratulacje, zostałaś mamą! Pewnie przez cały okres ciąży chuchałaś na siebie i dmuchałaś, żeby nie wyrządzić krzywdy maleństwu. Jednak po porodzie też warto o siebie szczególnie zadbać, aby organizm mógł spokojnie wrócić do stanu sprzed ciąży. Przeczytaj czym różni się połóg naturalny od tego po cesarskim cięciu i jak uniknąć przykrych dolegliwości w tym okresie.

Połóg to czas, w trakcie którego regeneruje się kobiecy organizm. Przebiega on nieco inaczej po porodzie naturalnym oraz cesarce. W tym drugim przypadku jest nieco dłuższy i trudniejszy. Po zastosowaniu znieczulenia młode mamy odczuwają bóle i zawroty głowy, a rany wolniej się regenerują. Bolesny proces obkurczania się macicy trwa niestety nieco dłużej.

Również po wydaniu dziecka na świat siłami natury występują przykre dolegliwości, gdyż goją się rany, doskwierają bóle, obrzęki i ogólny dyskomfort. Pojawiają się problemy z oddawaniem moczu i wydalaniem. Jednak im dalej od szczęśliwego dnia rozwiązania, tym szybciej poprawia się samopoczucie młodej mamy. Połóg trwa około 6 tygodni i kończy się wraz z wystąpieniem miesiączki.

Wydzielina poporodowa – czy jest czymś naturalnym?

Tak zwane odchody połogowe wynikają ze zmniejszania się macicy. W okresie poporodowym są zjawiskiem jak najbardziej oczywistym i mogą trwać przed dwa tygodnie lub dłużej, aż do zakończenia połogu. Wydzielina zawiera zbędne tkanki wydostające się z dróg rodnych w trakcie obkurczania się macicy, a także krew, skrzepy czy śluz. Początkowo przypomina krwawienie miesięczne, z biegiem tygodni jej kolor może się zmieniać na brunatny lub żółtawy. Czy tu również występują różnice między połogiem po porodzie naturalnym i cesarce? Owszem. W drugim przypadku wydzielina może być bardziej skąpa, jednak jej zupełny zanik jest niepokojącym objawem, który należy zgłosić lekarzowi.

Możliwe infekcje intymne po rozwiązaniu

Pewnie wielokrotnie słyszałaś, że objawy infekcji intymnych pojawiają się głównie w trakcie ciąży. Jednak połóg też jest czasem zwiększonego ryzyka. Problemy z układem moczowo-płciowym, gojące się rany oraz wydzielina – wszystkie te czynniki tworzą idealne warunki do rozwoju niebezpiecznych drobnoustrojów. Najczęściej pojawiającymi się nieżytami są waginoza bakteryjna, infekcja wirusowa lub grzybica. Dbałość o siebie w tym okresie powinna być więc szczególnie staranna.

Co robić, aby ustrzec się przed stanem zapalnym?

Przede wszystkim pamiętaj o właściwej higienie. Często wymieniaj podkłady lub podpaski oraz podmywaj miejsca intymne. Unikaj kąpieli, szczególnie długich i gorących, które mogą zintensyfikować wydzielinę i utrudniają gojenie się ran. W okresie połogu lepiej sprawdzą się kąpiele pod prysznicem. Ponadto noś bieliznę z naturalnych włókien, która nie utrudnia przepływu powietrza.

W utrzymaniu zdrowia miejsc intymnych pomoże Ci także HydroVag – bezpieczny preparat wspomagający procesy regeneracyjne i chroniący przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Zdrowa mama, to szczęśliwa mama!

Zobacz też


Jak leczyć VRS – Sposoby na poporodowe rozluźnienie pochwy.
with Brak komentarzy

Ciąża i poród znacznie zmieniają kobiece ciało. Z reguły po połogu u większości kobiet zmiany te stopniowo cofają się. Niekiedy jednak zdarza się, że fizjologiczne zmiany, które pojawiają się w ciąży lub po porodzie, zostają lub cofają się w nieznacznym

Czytaj więcej ›


7 sposobów na łagodzenie negatywnych skutków klimakterium. Zioła i witaminy na menopauzę
with Brak komentarzy

Menopauza jest jednym z etapów życia kobiety. Najczęściej ma miejsce między 45 a 55 rokiem życia. Mimo że jest to naturalny stan, dla wielu kobiet objawy towarzyszące menopauzie są bardzo uciążliwe. Mogą powodować duży dyskomfort psychiczny oraz utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Czytaj więcej ›


Kolor upławów – na jaką chorobę wskazują kolor wydzieliny i śluz z pochwy
with Brak komentarzy

Kobiece zdrowie intymne ma duże znaczenie dla ogólnego stanu organizmu, ale także komfortu psychicznego. Kiedy coś się dzieje ze zdrowiem intymnym, najczęściej sygnalizują to upławy. Kolor wydzieliny z pochwy może wskazywać nie tylko na to, że kobieta może mieć zakażenie

Czytaj więcej ›


Kolposkopia – wziernikowanie pochwy i szyjki macicy – na czym polega zabieg?
with Brak komentarzy

W ginekologii stosuje się szereg badań, które pozwalają na wykrycie różnorodnych chorób, w tym nowotwory narządów rodnych. Jednym z takich badanie szyjki macicy, nazywane również kolposkopią. Jak wygląda takie badanie? Jak się do niego przygotować i jakie choroby mogą być

Czytaj więcej ›