Przyczyny braku kwasu mlekowego w pochwie. Badanie poziomu pH i pałeczek kwasu mlekowego

with Brak komentarzy

Wiele kobiet cierpi z powodu nawracających infekcji intymnych i ich uciążliwych objawów: świądu, pieczenia, upławów, suchości pochwy. Występują one u kobiet w każdym wieku, w różnych sytuacjach zawodowych i materialnych. Choć po poddaniu leczeniu, infekcje intymne zwykle prędko ustępują, w czasie ich trwania mocno obniżają komfort życia i samopoczucie kobiet. W wielu przypadkach spowodowane są zaburzeniami mikroflory bakteryjnej pochwy oraz niedoborem pałeczek kwasu mlekowego. W jaki sposób bada się jego poziom i jakie mogą być przyczyny jego braku? Jak sobie poradzić z bakteryjnym zapaleniem pochwy? O tym w poniższym w artykule!

Czym jest kwas mlekowy?

Kwas mlekowy to organiczny związek z grupy hydroksykwasów, a zarazem istotny element flory bakteryjnej pochwy. Oprócz pałeczek kwasu mlekowego, tzw. Lactobacillus, w kobiecej pochwie żyje wiele rodzajów mikroorganizmów. Najliczniejszą grupę stanowią jednak właśnie one – pałeczki kwasu mlekowego, które odpowiedzialne są za utrzymanie w pochwie prawidłowego pH, który chroni okolice intymne przed różnego rodzaju infekcjami.

Jaką funkcję pełnią pałeczki kwasu mlekowego w pochwie?

Ze względu na swoje właściwości pałeczki kwasu mlekowego grają istotna rolę w zdrowiu intymnym kobiety. Zakwaszają środowisko pochwy i wydzielają substancje, które pomagają utrzymać jej prawidłową mikroflorę. Hamują rozwój chorobotwórczych bakterii oraz grzybów i regulują pracę układu immunologicznego. Są naturalną barierą, która chroni okolice intymne. Ich niedobór może zwiększać ryzyko wystąpienia infekcji intymnych i szeregu nieprzyjemnych dolegliwości. Bakterie kwasu mlekowego często są składnikiem podawanych doustnie lub dopochwowo probiotyków ginekologicznych, które stosuje się w czasie leczenia grzybiczych i nawracających zapaleń pochwy.

Przyczyny braku kwasu mlekowego w pochwie

Pałeczki kwasu mlekowego w pochwie stanowią naturalny element jej mikroflory. Są jednak bardzo wrażliwe i nietrudno o ich niedobory. Najczęściej do zaburzeń równowagi flory bakteryjnej pochwy dochodzi wskutek antybiotykoterapii, stosowania hormonalnej antykoncepcji, częstych irygacji pochwy, niewłaściwej higieny osobistej, zaburzeń hormonalnych spowodowanych ciążą lub menopauzą, po różnego rodzaju operacjach ginekologicznych lub wskutek niektórych chorób, np. niedoczynności tarczycy. Dochodzi wówczas do osłabienia i zdziesiątkowania pożytecznych i potrzebnych dla zdrowia bakterii, a co za tym idzie – do braku ochrony przed groźnymi patogenami.

Badanie poziomu pH

Podczas rutynowych wizyt w gabinecie ginekologicznym lekarz ginekolog sprawdza, czy poziom pH pochwy jest prawidłowy. Test pH pochwy jest najprostszym sposobem na wstępną diagnostykę objawów infekcji intymnych u kobiet. Wykonać go można jednak nie tylko w lekarskim gabinecie, ale także w domu za pomocą zestawu zakupionego w aptece. Wynik takiego testu nie może być podstawą do rozpoznania przyczyny infekcji, ale stanowi wartość pomocniczą dla dalszej diagnostyki. Test pH pochwy stosuje się najczęściej w przypadku wystąpienia niepokojących objawów: pieczenia pochwy, świądu narządów intymnych, upławów, suchości pochwy i bólu podczas oddawania moczu i stosunku.

Jak samodzielnie wykonać test pH pochwy?

Przed skorzystaniem z zakupionego w aptece zestawu z testem pH należy dokładnie umyć ręce. Zestaw składa się ze specjalnego aplikatora oraz skali, z której odczytujemy wynik. Dołączona jest do niego zazwyczaj instrukcja, która pokazuje, w jaki sposób wykonać test. Najczęściej aplikator wsuwa się do pochwy na głębokość około 2-3 cm i przyciska do jej tylnej ściany. Po kilku sekundach można go wyjąć i odczytać wynik. Jeśli będzie niepokojący, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem!

Brak pałeczek kwasu mlekowe w pochwie – leczenie

Gdy poziom pH pochwy jest podwyższony, zachwiana zostaje równowaga biocenozy pochwy. By ją przywrócić, należy uzupełnić niedobory pałeczek kwasu mlekowego. Ich kolonizacja pozwoli odtworzyć prawidłową florę bakteryjną, co być może wyeliminuje intymne dolegliwości. Zaleca się również przestrzeganie zasad odpowiedniej higieny oraz stosowanie zdrowej diety. Kupując dostępne bez recepty preparaty wzmacniające florę bakteryjną pochwy, należy uważnie przeczytać ich skład i upewnić się, że zawierają pałeczki kwasu mlekowego. Ich stosowanie zaleca się nie tylko w czasie leczenia infekcji, ale także profilaktycznie, w stanach podwyższonego ryzyka, np. w czasie ciąży lub antybiotykoterapii. Dostępne są zwykle w kapsułkach, które w prosty sposób aplikuje się do pochwy. W przypadku wątpliwości dotyczących ich stosowania należy skonsultować się z lekarzem.

Pałeczki kwasu mlekowego pełnią istotną funkcję dla zdrowia kobiety. Ich niedobór sprzyja rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów i bakterii, prowadząc do infekcji i zakażeń pochwy. Dbanie o kwas mlekowy w pochwie – jego prawidłowy poziom jest więc szczególnie istotne nie tylko w przypadku nawracających dolegliwości, ale także na co dzień – pozwoli to uniknąć ewentualnych problemów w przyszłości.

Zobacz też


Jak leczyć VRS – Sposoby na poporodowe rozluźnienie pochwy.
with Brak komentarzy

Ciąża i poród znacznie zmieniają kobiece ciało. Z reguły po połogu u większości kobiet zmiany te stopniowo cofają się. Niekiedy jednak zdarza się, że fizjologiczne zmiany, które pojawiają się w ciąży lub po porodzie, zostają lub cofają się w nieznacznym

Czytaj więcej ›


7 sposobów na łagodzenie negatywnych skutków klimakterium. Zioła i witaminy na menopauzę
with Brak komentarzy

Menopauza jest jednym z etapów życia kobiety. Najczęściej ma miejsce między 45 a 55 rokiem życia. Mimo że jest to naturalny stan, dla wielu kobiet objawy towarzyszące menopauzie są bardzo uciążliwe. Mogą powodować duży dyskomfort psychiczny oraz utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Czytaj więcej ›


Kolor upławów – na jaką chorobę wskazują kolor wydzieliny i śluz z pochwy
with Brak komentarzy

Kobiece zdrowie intymne ma duże znaczenie dla ogólnego stanu organizmu, ale także komfortu psychicznego. Kiedy coś się dzieje ze zdrowiem intymnym, najczęściej sygnalizują to upławy. Kolor wydzieliny z pochwy może wskazywać nie tylko na to, że kobieta może mieć zakażenie

Czytaj więcej ›


Kolposkopia – wziernikowanie pochwy i szyjki macicy – na czym polega zabieg?
with Brak komentarzy

W ginekologii stosuje się szereg badań, które pozwalają na wykrycie różnorodnych chorób, w tym nowotwory narządów rodnych. Jednym z takich badanie szyjki macicy, nazywane również kolposkopią. Jak wygląda takie badanie? Jak się do niego przygotować i jakie choroby mogą być

Czytaj więcej ›