Dystrofia

with Brak komentarzy

Terminem „dystrofia” określa się zaburzenia rozwojowe wywołane niewłaściwym odżywianiem tkanek lub tkanek i narządów, co przyczynić się może do niefizjologicznych zmian danego organu tkanki bądź – w przypadku pochwy – błony śluzowej, zaś w ostateczności do całkowitego zaniku – atrofii.

Nieprawidłowości w obrębie kobiecych narządów rozrodczych mogą być wywołane przez różne czynniki hormonalne, patogeny, zabiegi ginekologiczne, radio – oraz chemioterapię. Naturalna budowa błony śluzowej zostaje naruszona, przez co traci pełnię zdolności ochronnych, odżywczych i przeciwbakteryjnych. Niekiedy zaistniałe zmiany mogą mieć charakter nieodwracalny, w szczególności narażone są na to kobiety, które już nie miesiączkują.

Opisywanemu schorzeniu ginekologicznemu towarzyszy uczucie napięcia oraz swędzenie. Bez względu na stopnień zaawansowania zmian można łagodzić nieprzyjemne objawy. Duże znaczenie dla zdrowia i komfortu ma także zmniejszenie rozległości procesu oraz zatrzymanie postępu zjawiska, zabezpieczając przez rozwojem infekcji dróg rodnych.

Dystrofia jest schorzeniem, które może pojawić się u kobiet w każdym wieku:

  • W przypadku, gdy osoba cierpiąca z powodu wspomnianej dolegliwości produkuje jeszcze hormony odpowiedzialne za cykl miesiączkowy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zmiany są nieodwracalne. Leczenie opiera się na terapii farmakologicznej z zastosowaniem specjalnych preparatów dopochwowych, które zmniejszają dyskomfort. Wprowadzone do organizmu środki nawilżają pochwę, regenerują uszkodzenia oraz utrzymują naturalne pH.
  • W przypadku, gdy osoba dotknięta dystrofią pochwy nie produkuje już hormonów odpowiedzialnych za cykl miesiączkowy (menopauza), konieczne jest zastosowanie terapii farmakologicznej. Należy zastosować preparaty, które zapewnią jednocześnie nawilżanie i regenerację uszkodzonych tkanek. Zaleca się także utrzymanie aktywności seksualnej jako naturalnego sposobu zapewnienia odpowiedniego nawilżenia pochwy. Ostatecznym rozwiązaniem jest zastosowanie dopochwowej terapii hormonalnej.

Zobacz też


Jak leczyć VRS – Sposoby na poporodowe rozluźnienie pochwy.
with Brak komentarzy

Ciąża i poród znacznie zmieniają kobiece ciało. Z reguły po połogu u większości kobiet zmiany te stopniowo cofają się. Niekiedy jednak zdarza się, że fizjologiczne zmiany, które pojawiają się w ciąży lub po porodzie, zostają lub cofają się w nieznacznym

Czytaj więcej ›


7 sposobów na łagodzenie negatywnych skutków klimakterium. Zioła i witaminy na menopauzę
with Brak komentarzy

Menopauza jest jednym z etapów życia kobiety. Najczęściej ma miejsce między 45 a 55 rokiem życia. Mimo że jest to naturalny stan, dla wielu kobiet objawy towarzyszące menopauzie są bardzo uciążliwe. Mogą powodować duży dyskomfort psychiczny oraz utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Czytaj więcej ›


Kolor upławów – na jaką chorobę wskazują kolor wydzieliny i śluz z pochwy
with Brak komentarzy

Kobiece zdrowie intymne ma duże znaczenie dla ogólnego stanu organizmu, ale także komfortu psychicznego. Kiedy coś się dzieje ze zdrowiem intymnym, najczęściej sygnalizują to upławy. Kolor wydzieliny z pochwy może wskazywać nie tylko na to, że kobieta może mieć zakażenie

Czytaj więcej ›


Kolposkopia – wziernikowanie pochwy i szyjki macicy – na czym polega zabieg?
with Brak komentarzy

W ginekologii stosuje się szereg badań, które pozwalają na wykrycie różnorodnych chorób, w tym nowotwory narządów rodnych. Jednym z takich badanie szyjki macicy, nazywane również kolposkopią. Jak wygląda takie badanie? Jak się do niego przygotować i jakie choroby mogą być

Czytaj więcej ›