Estrogen

with Brak komentarzy

Estrogen – nazwa dla trzech bardzo podobnych chemicznie hormonów: estronu, estriolu i estradiolu. Produkowane w jajnikach, nadnerczach i przez adipocyty, czyli komórki tkanki tłuszczowej, są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu kobiety, zwłaszcza w okresie dojrzewania. Estrogen wpływa nie tylko na kobiecy cykl, ale także w dużej mierze na samopoczucie.

Stężenie estrogenów zmienia się w trakcie cyklu miesiączkowego. Najniższe jest podczas miesiączki, następnie aż do połowy cyklu wzrasta, dzięki czemu błona śluzowa macicy odbudowuje się. To przygotowuje warunki dla ciąży, podczas której stężenie estrogenów jest wysokie. Po tym okresie znów spada.

Po menopauzie poziom estrogenów organizmie kobiety obniża się drastycznie, co przyczynia się do powstania wielu dolegliwości związanych z okresem przekwitania. W tym czasie hormon folikulotropowy (odpowiadający za stymulowanie pęcherzyków jajowych do wzrostu, wydzielanie estrogenów oraz stymulowanie wzrostu i dojrzewania pęcherzyków, zawierających komórki jajowe) traci swoją moc. Komórki jajowe się na niego „uodparniają”, co skutkuje znacznym obniżeniem produkcji estrogenu oraz progesteronu.

Niedobór estrogenu może występować także przy nieprawidłowej dla wieku lub wzrostu masie ciała oraz w sytuacji, kiedy wydatnie ulega zmianie proporcja masy mięśniowej do masy tłuszczowej (np. wskutek odchudzania czy intensywnych treningów).

Zobacz też


Jak leczyć VRS – Sposoby na poporodowe rozluźnienie pochwy.
with Brak komentarzy

Ciąża i poród znacznie zmieniają kobiece ciało. Z reguły po połogu u większości kobiet zmiany te stopniowo cofają się. Niekiedy jednak zdarza się, że fizjologiczne zmiany, które pojawiają się w ciąży lub po porodzie, zostają lub cofają się w nieznacznym

Czytaj więcej ›


7 sposobów na łagodzenie negatywnych skutków klimakterium. Zioła i witaminy na menopauzę
with Brak komentarzy

Menopauza jest jednym z etapów życia kobiety. Najczęściej ma miejsce między 45 a 55 rokiem życia. Mimo że jest to naturalny stan, dla wielu kobiet objawy towarzyszące menopauzie są bardzo uciążliwe. Mogą powodować duży dyskomfort psychiczny oraz utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Czytaj więcej ›


Kolor upławów – na jaką chorobę wskazują kolor wydzieliny i śluz z pochwy
with Brak komentarzy

Kobiece zdrowie intymne ma duże znaczenie dla ogólnego stanu organizmu, ale także komfortu psychicznego. Kiedy coś się dzieje ze zdrowiem intymnym, najczęściej sygnalizują to upławy. Kolor wydzieliny z pochwy może wskazywać nie tylko na to, że kobieta może mieć zakażenie

Czytaj więcej ›


Kolposkopia – wziernikowanie pochwy i szyjki macicy – na czym polega zabieg?
with Brak komentarzy

W ginekologii stosuje się szereg badań, które pozwalają na wykrycie różnorodnych chorób, w tym nowotwory narządów rodnych. Jednym z takich badanie szyjki macicy, nazywane również kolposkopią. Jak wygląda takie badanie? Jak się do niego przygotować i jakie choroby mogą być

Czytaj więcej ›