Nadżerka, ektopia

with Brak komentarzy

Nadżerka, ektopia (łac. erosio colli uteri) – ubytek naskórka lub nabłonka błony śluzowej pochwy, spowodowany urazem mechanicznym, kontaktem ze środkami chemicznymi, bądź procesem chorobowym (np. drożdżyca, rak szyjki macicy).

Tworzy się w pochwowej części szyjki macicy. Przypomina niewielką plamkę na błonie śluzowej. Ma czerwony kolor i nierówną, brodawkowatą powierzchnię. Najczęściej występuje u kobiet 25–35-letnich. Nadżerkę miała lub ma co czwarta kobieta.

Najczęściej wykrywana jest przypadkowo. O jej istnieniu mogą świadczyć niewielkie bądź obfite upławy o nieprzyjemnym zapachu oraz białym, żółtym lub zielonkawym zabarwieniu (mogą być też ślady krwi), które pojawiają się przed miesiączką, przemijające bóle w okolicy krzyżowo-lędźwiowej oraz w dole brzucha i niewielkie plamienia między miesiączkami.

Nadżerka wykrywana jest dzięki rutynowym badaniom ginekologicznym, głównie poprzez cytologię, dlatego bardzo istotne jest, aby kobiety co pół roku wykonywały takie badanie. Wcześnie zdiagnozowana nadżerka pozwala na przeprowadzenie stosunkowo łatwego i krótkiego leczenia. Nieleczona może prowadzić nawet do raka szyjki macicy.

Zobacz też


Jak leczyć VRS – Sposoby na poporodowe rozluźnienie pochwy.
with Brak komentarzy

Ciąża i poród znacznie zmieniają kobiece ciało. Z reguły po połogu u większości kobiet zmiany te stopniowo cofają się. Niekiedy jednak zdarza się, że fizjologiczne zmiany, które pojawiają się w ciąży lub po porodzie, zostają lub cofają się w nieznacznym

Czytaj więcej ›


7 sposobów na łagodzenie negatywnych skutków klimakterium. Zioła i witaminy na menopauzę
with Brak komentarzy

Menopauza jest jednym z etapów życia kobiety. Najczęściej ma miejsce między 45 a 55 rokiem życia. Mimo że jest to naturalny stan, dla wielu kobiet objawy towarzyszące menopauzie są bardzo uciążliwe. Mogą powodować duży dyskomfort psychiczny oraz utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Czytaj więcej ›


Kolor upławów – na jaką chorobę wskazują kolor wydzieliny i śluz z pochwy
with Brak komentarzy

Kobiece zdrowie intymne ma duże znaczenie dla ogólnego stanu organizmu, ale także komfortu psychicznego. Kiedy coś się dzieje ze zdrowiem intymnym, najczęściej sygnalizują to upławy. Kolor wydzieliny z pochwy może wskazywać nie tylko na to, że kobieta może mieć zakażenie

Czytaj więcej ›


Kolposkopia – wziernikowanie pochwy i szyjki macicy – na czym polega zabieg?
with Brak komentarzy

W ginekologii stosuje się szereg badań, które pozwalają na wykrycie różnorodnych chorób, w tym nowotwory narządów rodnych. Jednym z takich badanie szyjki macicy, nazywane również kolposkopią. Jak wygląda takie badanie? Jak się do niego przygotować i jakie choroby mogą być

Czytaj więcej ›