Suche rozterki młodej mamy – kłopotliwe upławy oraz suchość pochwy

with Brak komentarzy

Mama to nadal – przede wszystkim kobieta. Na szczęście o tej prawdzie uda się zapomnieć rzadko której, świeżo upieczonej mamusi. Dlaczego? Bo kobiecość po porodzie daje o sobie znać znacznie intensywniej, niż kiedykolwiek.

Kłopotliwe upławy

Zmniejszanie się, rozszerzonej na czas ciąży macicy, prowadzi do powstawania tzw. odchodów połogowych. Są to upławy, zawierające w sobie dużo patogennych drobnoustrojów (np. szczepy gronkowców czy paciorkowców), którymi zakażenie może prowadzić do poważnych powikłań. Niestety, odchodom połogowym zaradzić nie możemy. Właśnie z tego względu świeżo upieczona mamusia musi położyć na higienę intymną po ciąży jeszcze większy nacisk niż dotychczas. Warto zamienić zwykły ręcznik na jednorazowe papierowe ręczniczki, którymi osuszamy okolice intymne, delikatnie przykładając do skóry. Kąpiel w wannie jest w tym okresie zabroniona z uwagi na ryzyko zakażenia oraz zwiększenia krwawienia pod wpływem ciepłej wody. Zamiast zwykłych wkładek higienicznych lepiej stosować podpaski w dużym rozmiarze bądź specjalne wkładki poporodowe. Ważne jest także dokładne mycie rąk, gdyż znajdujące się na nich mikroorganizmy mogą stać się dodatkowym źródłem infekcji.

Ból w kroczu

Podczas porodu może dojść do rozciągnięcia krocza lub uszkodzenia tkanek w tej okolicy (czasami konieczne jest także nacięcie), dlatego ból w okolicach intymnych jest w tym okresie naturalny. Jeżeli jest bardzo silny (szczególnie przez 24 godziny po porodzie) można przykładać w to miejsce woreczek z lodem, co prowadzi do zmniejszenia ukrwienia i obrzęku. Inne sposoby łagodzenia poporodowych dolegliwości to stosowanie środków znieczulających w aerozolach, okłady, chodzenie, które poprawia krążenie oraz wykonywanie ćwiczeń mięśni krocza. Ból w okolicach intymnych można też odczuwać podczas oddawania moczu (składniki moczu mogą drażnić miejsce nacięcia) i wypróżniania się. By usprawnić pracę układu pokarmowego warto spożywać produkty bogate w błonnik oraz stale uzupełniać poziom wody w organizmie. Może pomóc także picie kompotu z suszonych śliwek oraz jedzenie suszonych owoców (zwłaszcza śliwek i rodzynek). Dolegliwości powinny ustąpić w okresie 3 – 4 tygodni.

Suchość pochwy

Po okresie ciąży i przebytym porodzie także stosunek seksualny może przez jakiś czas sprawiać kobiecie ból. Powodem dyskomfortu jest zazwyczaj suchość w pochwie – konsekwencja spadku poziomu estrogenów, który w ciąży jest bardzo wysoki. Na szczęście tej dolegliwości nie trzeba przeczekiwać – można ją skutecznie zwalczyć. Pomoże w tym stosowanie globulek dopochwowych, które zawierają one środki nawilżające, dzięki czemu zwiększają wilgotność śluzówki ścian pochwy, a także wspomagają procesy regeneracyjne, co w tym okresie jest dla osłabionej kobiecości szczególną zaletą. Wpływają one również na produkcję kwasu mlekowego, co pomaga przywrócić prawidłową florę bakteryjną pochwy oraz likwidują uciążliwe pieczenie. Z uwagi jednak na brak odpowiednich badań, w czasie karmienia piersią preparat najlepiej stosować po konsultacji z lekarzem.

Agata Cygan

Zobacz też


Jak leczyć VRS – Sposoby na poporodowe rozluźnienie pochwy.
with Brak komentarzy

Ciąża i poród znacznie zmieniają kobiece ciało. Z reguły po połogu u większości kobiet zmiany te stopniowo cofają się. Niekiedy jednak zdarza się, że fizjologiczne zmiany, które pojawiają się w ciąży lub po porodzie, zostają lub cofają się w nieznacznym

Czytaj więcej ›


7 sposobów na łagodzenie negatywnych skutków klimakterium. Zioła i witaminy na menopauzę
with Brak komentarzy

Menopauza jest jednym z etapów życia kobiety. Najczęściej ma miejsce między 45 a 55 rokiem życia. Mimo że jest to naturalny stan, dla wielu kobiet objawy towarzyszące menopauzie są bardzo uciążliwe. Mogą powodować duży dyskomfort psychiczny oraz utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Czytaj więcej ›


Kolor upławów – na jaką chorobę wskazują kolor wydzieliny i śluz z pochwy
with Brak komentarzy

Kobiece zdrowie intymne ma duże znaczenie dla ogólnego stanu organizmu, ale także komfortu psychicznego. Kiedy coś się dzieje ze zdrowiem intymnym, najczęściej sygnalizują to upławy. Kolor wydzieliny z pochwy może wskazywać nie tylko na to, że kobieta może mieć zakażenie

Czytaj więcej ›


Kolposkopia – wziernikowanie pochwy i szyjki macicy – na czym polega zabieg?
with Brak komentarzy

W ginekologii stosuje się szereg badań, które pozwalają na wykrycie różnorodnych chorób, w tym nowotwory narządów rodnych. Jednym z takich badanie szyjki macicy, nazywane również kolposkopią. Jak wygląda takie badanie? Jak się do niego przygotować i jakie choroby mogą być

Czytaj więcej ›