Suchość pochwy : Kobiece tematy tabu

with Brak komentarzy

Suchość pochwy jest to kobieca dolegliwość nazywana w środowisku medycznym dyspareunią. Słabe nawilżenie intymnego narządu wynika przede wszystkim z niskiego poziomu żeńskiego hormonu- estrogenu. To właśnie jego niedobór stanowi źródło problemu. Zaburzenie wilgotności może być efektem osłabienia po przebytej chorobie, przemęczenia oraz długotrwałego stresu. Problem zdrowotny zwykle ujawnia się podczas zbliżeń i jest bardzo krępujący, dlatego kobiety wstydzą się o nim mówić.

Temat tabu bez kamuflażu, czyli przyczyny suchości pochwy 

Dyspareunia jest przypadłością, która dotyczy i kobiet młodych, i dojrzałych, bowiem hormony lubią płatać figle w różnych momentach życia. Warto jednak wspomnieć o przyczynach, które nie bywają łączone z problemem nawilżenia, ale stanowią jego źródło.

 1.  Suchość pochwy może być wynikiem niewłaściwej higieny, czyli stosowania środków wysuszających delikatną śluzówkę pochwy.
 2.  Grzybice oraz stany zapalne powodują trudności z właściwym nawilżeniem.
 3. Przyjmowanie leków antyhistaminowych, antykoncepcyjnych czy stosowanie hormonalnej wkładki domacicznej prowadzi do zaburzeń w wydzielaniu śluzu wewnątrz pochwy.
 4.  Z dolegliwością zmagają się także kobiety po urodzeniu dziecka. W tym okresie następuje wzrost stężenia prolaktyny, hormonu odpowiedzialnego za produkcję mleka oraz przejściowy brak zainteresowania seksem.
 5.  Poziom estrogenu spada również pod koniec cyklu miesiączkowego, efektem jest suchość pochwy.
 6. Menopauza to okres, w którym jajniki przestają pracować, a ponieważ nie produkują już tyle estrogenu, ścianki pochwy zaczynają wydzielać mniej śluzu, stają się blade, cienkie i coraz bardziej suche. Niskie stężenie estrogenów sprawia, że powstaje znikoma ilość glikogenu, wówczas dochodzi do zaburzenia naturalnego pH oraz zakażeń sromu. Warto wiedzieć, że palenie tytoniu nasila zmiany zanikowe nabłonka pochwy.

Profilaktyka i leczenie suchości pochwy

Swędzenie, pieczenie, wzmożona wrażliwość na dotyk, takie objawy nie powinny być bagatelizowane. Choć z pozoru nie wydają się groźne, mogą doprowadzić do silnego bólu oraz stanów zapalnych narządów rodnych. 
Przyczyny zaburzeń mogą być zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Aby znaleźć skuteczne rozwiązanie problemu zdrowotnego, należy, oczywiście, poznać jego źródło. W tym celu warto wybrać się do ginekologa. Jeśli przykre dolegliwości wynikają ze stosowania antykoncepcji hormonalnej, lekarz zaproponuje preparat o innym składzie i proporcjach hormonów. Kobietom w okresie menopauzy często zalecana jest Hormonalna Terapia Zastępcza, dzięki której wzrasta poziom estrogenu, a nawilżenie pochwy przestaje być problemem. W przypadku zaburzenia flory bakteryjnej pochwy wynikającego z niewłaściwej higieny, najlepsze będą preparaty produkowane na bazie naturalnych składników. Należy zrezygnować z mydeł oraz płynów o intensywnym zapachu. W każdym z wymienionych przypadków warto sięgnąć po globulki nawilżające od środka, które łagodzą dyskomfort związany z uczuciem suchości, napięcia i swędzenia, a także ułatwiają regenerację nabłonka pochwy. Takim produktem może być HydroVag w postaci wygodnych globulek, który dzięki obecności kwasu mlekowego i glikogenu, chroni pochwę przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych oraz pomaga w utrzymaniu właściwego pH. Warto też zauważyć, że ma on większą skuteczność niż zwykłe lubrykanty.

Seks vs. suchość pochwy 

Przyjęło się, że problem z dyskomfortem podczas stosunku może być spowodowany albo chroniczną oziębłością i zaburzeniami na tle psychicznym lub z wejściem kobiety w okres okołomenopauzalny. Jest to słuszne założenie, aczkolwiek nie każda kobieta w okresie okołomenopauzalnym ma problem z suchością pochwy podczas stosunku. Podobnie nie każda młodsza kobieta, która współżyje, ma problem seksualny na tle psychologicznym.

Powodów odbierających przyjemność z seksu lub nawet go uniemożliwiają, może być wiele. Mogą one wynikać:

 • z nieprawidłowej budowy układu rozrodczego,
 • świadczyć o infekcji intymnej lub innej chorobie w obrębie układu moczowo – płciowego,

dość często powodem może być jedynie suchość pochwy.

Do dyskomfortu związanego z suchością pochwy może dojść pod wpływem różnych czynników, np.:

 • źle dobrana antykoncepcja hormonalna,
 • niektóre rodzaje antykoncepcji mechanicznej,
 • reakcja organizmu kobiety na stres, pośpiech, leki,
 • bardzo aktywny tryb życia.

Powodów może być wiele, najważniejsze aby w takiej sytuacji skonsultować się z lekarzem ginekologiem, co pomoże wykluczyć czynnik chorobowy, a następnie poszukać skutecznych rozwiązań. Pomocne w takiej sytuacji są produkty, których działanie nawilżające nie ogranicza się tylko do zewnętrznych narządów płciowych. Gdyż przyczyna leczy często w pochwie. W takich sytuacjach niezastąpione okazują się preparaty zawierające w swoim składzie kwas hialuronowy np. HydroVag®, który działa kompleksowo: nawilżając i łagodząc podrażnienia pochwy, utrzymując właściwe pH pochwy, chroniąc ją przed infekcjami.

Suche skutki antykoncepcji hormonalnej 

Wzrost masy ciała, huśtawki nastroju, spadek libido. Większość objawów ubocznych antykoncepcji hormonalnej z łatwością łączymy z ich źródłem i choć z trudem – akceptujemy, jako mniejsze zło w obliczu ochrony przed ciążą. Z niektórymi skutkami możemy jednak walczyć. Wystarczy nam świadomość, że ich przyczyną jest właśnie „zbawienna” pigułka.

Pigułka – odkłada się w pasie?

Problemy z cerą i włosami, obrzęk i ból piersi, bóle głowy, nudności… A jednak, jak się okazuje, nadprogramowe centymetry to najczęstsza obawa dziewczyn, stosujących antykoncepcję hormonalną. Nic w tym dziwnego – większość jej skutków ubocznych ma swój udział w kształtowaniu naszej sylwetki. Huśtawki nastroju, bo skłaniają do podjadania. Spadek libido, bo zniechęca do współżycia. Skurcze łydek, bo zmuszają do zmniejszenia aktywności. Tym sposobem stosowanie antykoncepcji staje się niejako usprawiedliwieniem dla „rosnącej” sylwetki. W konsekwencji o fakcie, że do ciąży nie dochodzi, świadczy jedynie brak potomka, bo nasza postura niewiele się różni od tej, jaką przybiera przyszła mama… To spore przerysowanie problemu ma na celu uświadomić nam, że wiele skutków ubocznych antykoncepcji kreujemy same. Jak się bowiem okazuje, stosowanie pigułek nie wpływa na ilość zjadanego pokarmu ani na preferencje pokarmowe, a więc – nie powoduje tycia. U kobiet, przyjmujących doustną antykoncepcję nie obserwuje się zwiększonej podaży energii czy też obniżenia ilości energii spalanej. A jednak, przyjmowanie pigułek i masa ciała pozostają ze sobą w pewnej relacji i warto mieć jej świadomość.

Blokują wodę i – silną wolą

Duże dawki estrogenu powodują zatrzymywanie wody w organizmie, co może dawać wrażenie przyrostu masy ciała. Warto jednak zauważyć, że nie mamy tutaj do czynienia z dodatkowymi kilogramami, ale raczej obrzękiem czy opuchnięciem ciała, które powoduje zwiększenie jego ciężaru (podobna sytuacja pojawia się w drugiej fazie cyklu, przed miesiączką). Jeżeli jednak mamy z tym problem, warto porozmawiać z lekarzem o zmianie tabletek na takie, które zawierają mniej estrogenu. Także nasilenie apetytu możemy zauważyć zarówno w czasie stosowania antykoncepcji, jak i przed menstruacją. Ewentualny przyrost masy ciała w trakcie przyjmowania pigułek będzie więc efektem słabej woli, nie zaś samych tabletek! Warto zwrócić na to uwagę podobnie, jak czynimy w przypadku wspomnianego apetytu przed miesiączką. Inaczej bowiem, wraz z końcem krwawienia, o braku zapłodnienia świadczyłaby tylko niedawna menstruacja – figura byłaby argumentem za tym, że ktoś jednak pobłogosławił nasz stan…

Nawilżanie od środka

Warto także zauważyć, że inny potencjalny skutek uboczny – spadek zainteresowania współżyciem, nie jest bezpośrednim następstwem stosowania antykoncepcji. Powodem tego może być bowiem zmniejszenie wydzielania śluzu w pochwie – skutek długotrwałego stosowania antykoncepcji (nie zaś spadek libido!). Niewystarczające nawilżenie powoduje suchość, a nawet bolesność stosunku, więc obniżenie ochoty na zbliżenie jest zupełnie naturalne. Dyskomfort jest zazwyczaj związany z uszkodzeniem lub podrażnieniem błony śluzowej pochwy, która – pozbawiona naturalnego nawilżenia – staje się nazbyt wrażliwa. By zwiększyć nawilżenie pochwy wiele kobiet decyduje się na stosowanie tzw. lubrykantów, czyli żeli nawilżających. To jednak działanie doraźne – żele nawilżają pochwę sztucznie. Znacznie lepszym pomysłem jest więc stymulacja naturalnego nawilżenia za pomocą probiotyków ginekologicznych. Jeśli więc decydujemy się na stosowanie antykoncepcji hormonalnej, powinnyśmy jak najlepiej poznać swoje ciało i kierujące nim mechanizmy. Tylko wtedy będziemy w stanie łączyć problemy z ich źródłem i stosować optymalne dla naszego zdrowia i satysfakcji rozwiązania. Pamiętajmy – suchość też ma swoje źródło!

Suchość pochwy – jak pozbyć się wroga, który kradnie przyjemność?

Niewystarczające nawilżenie pochwy to problem, z którym boryka się wiele kobiet, niezależnie od wieku czy aktywności seksualnej. Z pozoru niewinna przypadłość potrafi sprawić, że nie jesteśmy w stanie cieszyć się ze współżycia seksualnego, co często prowadzi do nieporozumień z partnerem i buduje dystans, a w efekcie – prowadzi do narastania problemu.

Przyczyny braku nawilżenia podczas stosunku

Przed szukaniem powodów, przez które pochwa pozostaje nadmiernie sucha, warto przypomnieć sobie, jak działa rytm biologiczny – Kobiecy układ hormonalny to niezwykle złożona fabryka. W zależności od dnia cyklu miesięcznego pochwa produkuje naturalne wydzieliny i śluz, podczas podniecenia odpowiada za wytwarzanie wilgoci, która ułatwić ma wprowadzenie członka. Kiedy czynniki zewnętrzne zaburzają pracę hormonów, pojawia się cichy wróg – uczucie suchości pochwy, które powoduje dyskomfort, a często po prostu uniemożliwia odbycie stosunku. Mechaniczne tarcie, które zjawia się wraz z brakiem nawilżenia, prowadzi do powstawania otarć, uszkodzeń delikatnej błony śluzowej i naskórka, powoduje swędzenie i pieczenie podczas stosunku , niekiedy nawet ból przy penetracji, oraz prowadzi po powstawania zapaleń i infekcji, więc w efekcie sprawia, że unikamy kontaktów intymnych.

Brak lubrykacji – hormony czy psychika?

Główną, podstawową grupą czynników odpowiadających za uczucie suchości pochwy, są czynniki fizjologiczne. Praca gospodarki hormonalnej w okresie menopauzy czy po urodzeniu dziecka i w trakcie ciąży może sprawić, że tracimy naturalne nawilżenie. W pierwszym przypadku odpowiedzialne są estrogen i progesteron, w drugim – prolaktyna. Kiedy ich poziom się waha, skutkuje to zaburzeniami w pracy całego organizmu. Warto odwiedzić lekarza ginekologa, który, przy współpracy z endokrynologiem, pomoże zaradzić uciążliwym objawom. Można doraźnie łagodzić dolegliwość stosując środki nawilżające dostępne w aptekach bez recepty. Kolejna grupa wrogów wytwarzania naturalnych wydzielin to czynniki psychiczne. Czasami blokady istniejące w głowie na skutek przebytych doświadczeń czy stres powodują, że naturalne działanie organizmu zostaje zaburzone. Jeśli dolegliwość jest cykliczna, warto poszukać wsparcia u lekarza seksuologii czy psychologa, który pomoże przepracować dręczące nas kwestie i przywróci harmonię między ciałem a duszą.

Zobacz też


Jak leczyć VRS – Sposoby na poporodowe rozluźnienie pochwy.
with Brak komentarzy

Ciąża i poród znacznie zmieniają kobiece ciało. Z reguły po połogu u większości kobiet zmiany te stopniowo cofają się. Niekiedy jednak zdarza się, że fizjologiczne zmiany, które pojawiają się w ciąży lub po porodzie, zostają lub cofają się w nieznacznym

Czytaj więcej ›


7 sposobów na łagodzenie negatywnych skutków klimakterium. Zioła i witaminy na menopauzę
with Brak komentarzy

Menopauza jest jednym z etapów życia kobiety. Najczęściej ma miejsce między 45 a 55 rokiem życia. Mimo że jest to naturalny stan, dla wielu kobiet objawy towarzyszące menopauzie są bardzo uciążliwe. Mogą powodować duży dyskomfort psychiczny oraz utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Czytaj więcej ›


Kolor upławów – na jaką chorobę wskazują kolor wydzieliny i śluz z pochwy
with Brak komentarzy

Kobiece zdrowie intymne ma duże znaczenie dla ogólnego stanu organizmu, ale także komfortu psychicznego. Kiedy coś się dzieje ze zdrowiem intymnym, najczęściej sygnalizują to upławy. Kolor wydzieliny z pochwy może wskazywać nie tylko na to, że kobieta może mieć zakażenie

Czytaj więcej ›


Kolposkopia – wziernikowanie pochwy i szyjki macicy – na czym polega zabieg?
with Brak komentarzy

W ginekologii stosuje się szereg badań, które pozwalają na wykrycie różnorodnych chorób, w tym nowotwory narządów rodnych. Jednym z takich badanie szyjki macicy, nazywane również kolposkopią. Jak wygląda takie badanie? Jak się do niego przygotować i jakie choroby mogą być

Czytaj więcej ›