Suchość pochwy po porodzie – jak sobie z nią radzić?

with Brak komentarzy

Burza hormonalna, jaka zachodzi w organizmie kobiety w czasie trwania ciąży sprawia, że po porodzie wiele pań uskarża się na liczne dolegliwości intymne. Jednym z najczęściej problemów jest suchość pochwy – wywołuje ona duży dyskomfort. Skąd się bierze? W jaki sposób należy pielęgnować krocze, żeby pozbyć się tej nieprzyjemnej dolegliwości?

Przyczyny suchości pochwy po porodzie

Suchość pochwy po porodzie to naturalne zjawisko, które występuje w okresie połogu, a także bezpośrednio po nim. Dlaczego tak się dzieje? Wszystkiemu winne są procesy, które zachodzą w pochwie w ciągu pierwszych 6–8 tygodniu od urodzenia dziecka siłami natury. Macica zaczyna się intensywnie oczyszczać, błony śluzowe pochwy obkurczają się, a w tym czasie wiele pań narzeka na niedostateczne nawilżenie okolic intymnych. Za stan ten odpowiadają hormony – bezpośrednio po porodzie gwałtownie spada poziom estrogenów, których zadaniem jest między innymi zwiększanie nawilżenia pochwy oraz dbanie o jej elastyczność. Połóg to czas, kiedy kobiecy organizm intensywnie wytwarza za to prolaktynę. Hormon ten, odpowiadający za laktację, negatywnie wpływa na tkanki pochwy, które produkują zdecydowanie mniej śluzu niż zwykle, przez co wiele pań może odczuwać suchość w pochwie po porodzie. Stan ten powoduje dyskomfort w czasie współżycia, a czasem nawet całkowicie uniemożliwia stosunki seksualne – niedostatecznie nawilżona pochwa jest narażona na intensywny ból i pieczenie. W czasie połogu lepiej w ogóle ograniczyć współżycie i zaczekać, aż drogi rodne będą całkowicie zregenerowane.

Suchość pochwy w czasie połogu – higiena i pielęgnacja

Jak poradzić sobie z nieprzyjemnym uczuciem suchości pochwy? W większości przypadków problem znika samoistnie, wystarczy przeczekać okres połogu, którego celem jest obkurczenie się macicy, przywrócenie prawidłowej flory bakteryjnej w pochwie, a także zregenerowanie dróg rodnych po porodzie. Można jednak również zminimalizować nieprzyjemne dolegliwości, na przykład poprzez stosowanie odpowiednich kosmetyków do higieny intymnej, a także aplikowanie specjalnych globulek dopochwowych. Jeśli bardzo dokucza Ci suchość pochwy, działaj kompleksowo – tylko wtedy uzyskasz optymalne efekty. Warto przede wszystkim odstawić tradycyjne żele pod prysznic i zamiast nich wybierać łagodne emulsje do higieny intymnej, które mają neutralne PH (ok. 5,5), nie zawierają drażniących substancji, takich jak parabeny, SLS-y, sztuczne kompozycje zapachowe oraz konserwanty. Najlepsze płyny do higieny intymnej to te dedykowane kobietom z czasie połogu – hipoalergiczne i myjące w sposób delikatny, bez podrażnień. Odpowiednia pielęgnacja krocza po porodzie pozwala ochronić je przed nadmiernym wysuszaniem oraz ryzykiem wystąpienia infekcji intymnych. Dobrze jest też wybierać produkty zawierające pałeczki kwasu mlekowego – są one odpowiedzialne za utrzymywanie prawidłowego poziomu flory bakteryjnej pochwy, a więc chronią przed drobnoustrojami chorobotwórczymi wywołującymi infekcje intymne.

Nawilżające globulki i maści – czy można stosować je po porodzie?

Ulgę w suchości pochwy po porodzie mogą też przynieść specjalne globulki dopochwowe, których zadaniem jest przywrócenie prawidłowej mikroflory bakteryjnej waginy oraz okolic intymnych. Preparaty te mogą z powodzeniem stosować matki karmiące – nie wpływają one bowiem w negatywny sposób na zdrowie maluszka. Globulki może przepisać lekarz ginekolog, jednak w aptekach dostępne są także skuteczne preparaty bez recepty. A co z dostępnymi powszechnie lubrykantami? Nie są one wskazane dla kobiet po porodzie, ponieważ mogą zawierać sztuczne składniki i powodować reakcją alergiczną. Ulgę w uczuciu suchości przynoszą za to maści do użytku zewnętrznego, którymi można smarować okolice intymne w celu złagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości. A w jaki sposób przyspieszyć regenerację pochwy w czasie połogu? Gojenie się ran wspomagają maści z witaminą A, które wykazują też działanie nawilżające, są więc dobrym pomysłem dla wszystkich pań, które skarżą się na suchość pochwy.

Kiedy suchość pochwy po porodzie oznacza infekcję?

Jeśli niedostateczne nawilżenie pochwy utrzymuje się przez długi czas, nie mija po okresie połogu, a dodatkowo towarzyszy mu intensywny świąd oraz pieczenie okolic intymnych, a nawet odbytu, może to oznaczać zakażenie o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym. Infekcjom intymnym towarzyszą również obfite upławy o gęstej, grudkowatej lub wodnistej konsystencji, a także białym żółtym lub zielonkawym zabarwieniu. Zakażenia bakteryjne charakteryzują się też nieprzyjemnym, rybim zapachem. W takiej sytuacji najlepiej skonsultować się z ginekologiem, który zastosuje skuteczną terapię – bezpieczną również dla kobiet karmiących piersią. Leki zalecane po porodzie nie tylko zwalczają drobnoustroje, ale również pomagają przywracać odpowiednie nawilżenie pochwy. Infekcji intymnych nie należy bagatelizować, ponieważ nieleczone mogą prowadzić do poważnych schorzeń oraz skolonizowania macicy przez chorobotwórcze patogeny.

Zobacz też


Jak leczyć VRS – Sposoby na poporodowe rozluźnienie pochwy.
with Brak komentarzy

Ciąża i poród znacznie zmieniają kobiece ciało. Z reguły po połogu u większości kobiet zmiany te stopniowo cofają się. Niekiedy jednak zdarza się, że fizjologiczne zmiany, które pojawiają się w ciąży lub po porodzie, zostają lub cofają się w nieznacznym

Czytaj więcej ›


7 sposobów na łagodzenie negatywnych skutków klimakterium. Zioła i witaminy na menopauzę
with Brak komentarzy

Menopauza jest jednym z etapów życia kobiety. Najczęściej ma miejsce między 45 a 55 rokiem życia. Mimo że jest to naturalny stan, dla wielu kobiet objawy towarzyszące menopauzie są bardzo uciążliwe. Mogą powodować duży dyskomfort psychiczny oraz utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Czytaj więcej ›


Kolor upławów – na jaką chorobę wskazują kolor wydzieliny i śluz z pochwy
with Brak komentarzy

Kobiece zdrowie intymne ma duże znaczenie dla ogólnego stanu organizmu, ale także komfortu psychicznego. Kiedy coś się dzieje ze zdrowiem intymnym, najczęściej sygnalizują to upławy. Kolor wydzieliny z pochwy może wskazywać nie tylko na to, że kobieta może mieć zakażenie

Czytaj więcej ›


Kolposkopia – wziernikowanie pochwy i szyjki macicy – na czym polega zabieg?
with Brak komentarzy

W ginekologii stosuje się szereg badań, które pozwalają na wykrycie różnorodnych chorób, w tym nowotwory narządów rodnych. Jednym z takich badanie szyjki macicy, nazywane również kolposkopią. Jak wygląda takie badanie? Jak się do niego przygotować i jakie choroby mogą być

Czytaj więcej ›