Swędzenie pochwy – przyczyny i zapobieganie

with Brak komentarzy

Świąd pochwy sygnalizuje, że doszło do podrażnienia miejsc intymnych. Może też być objawem infekcji intymnej. Dowiedz się, co może powodować swędzenie i pieczenie pochwy oraz jak zapobiec pojawieniu się takich dolegliwości!

Czy swędząca pochwa to powód do niepokoju?

Jednym z najczęstszych kobiecych problemów jest pojawiający się nagle świąd pochwy. Może się on pojawić niezależnie od wieku i okoliczności – dlatego trzeba być gotową na taką sytuację i wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę. Nigdy nie powinno się ignorować tego objawu, a w odpowiednim momencie należy podjąć decyzję o wizycie u ginekologa.

Świąd pochwy nie bierze się bowiem znikąd – najczęściej jest wynikiem zaburzonej równowagi flory bakteryjnej. Do tego stanu może dojść z bardzo różnorodnych powodów: przemęczenia, stresu, zaburzeń hormonalnych, stosowanej antybiotykoterapii czy niewłaściwej higieny. Naturalne – kwaśne – środowisko pochwy zapobiega nadmiernemu rozmnażaniu się patogennych bakterii i grzybów. Dlatego gdy odczyn pH staje się bardziej zasadowy, łatwiej jest o podrażnienie oraz infekcje miejsc intymnych.

Świąd pochwy – jak rozpoznać infekcję?

Dopóki świąd i pieczenie pochwy to jedyne nieprzyjemne dolegliwości, dopóty można mieć nadzieję, że to zwykłe podrażnienie. Jeżeli jednak towarzyszą im zmiany w kolorze, gęstości, strukturze czy zapachu wydzieliny, może to oznaczać, że doszło do infekcji bakteryjnej lub grzybiczej.

Infekcje dróg moczowo-płciowych najczęściej można łatwo wyleczyć – ważna jest jednak szybka reakcja na pojawiające się objawy i rozpoczęcie leczenia. Jeżeli u kobiety pojawiają się objawy wskazujące na którąś z niżej opisanych infekcji, czym prędzej powinna zgłosić się do specjalisty. Zbagatelizowane i nieleczone infekcje mogą być przyczyną stanów zapalnych wewnętrznych narządów płciowych – a te mogą prowadzić do problemów z płodnością.

Poniżej opisujemy najczęściej występujące rodzaje infekcji oraz towarzyszące im symptomy.

  • Grzybica pochwy

Grzybicze zapalenie pochwy i sromu, potocznie nazywane po prostu grzybicą pochwy, to jedna z najczęstszych infekcji intymnych. Wywołują ją drożdżaki, które naturalnie występują w pochwie. W momencie zmiany jej środowiska na bardziej zasadowe, stworzone zostają warunki sprzyjające ich nadmiernemu namnażaniu – a w rezultacie dochodzi do infekcji. Grzybica to nie tylko zaczerwieniona, opuchnięta, piekąca i swędząca pochwa, ale również gęste, białe i serowate upławy. Tym objawom towarzyszy także uczucie suchości w pochwie, które przyczynia się do bólu podczas stosunku.

  • Bakteryjna waginoza

Bakteryjne zakażenie pochwy (czyli bakteryjna waginoza) wywoływane jest przez bakterie beztlenowe. Najczęściej problem zaczyna się od zaburzeń hormonalnych, ale też niedokładnej higieny miejsc intymnych. Symptomami infekcji są swędzenie i pieczenie pochwy (bardzo uporczywe), ból pojawiający się podczas oddawania moczu oraz bardzo obfita wydzielina z pochwy o szarawym lub żółtawym odcieniu i rybim zapachu.

  • Rzęsistkowica

Rzęsistkowica dróg moczowo-płciowych wywoływana jest przez pierwotniaka, rzęsistka pochwowego. Jest on przenoszony drogą płciową. Objawy, które wskazują na rzęsistkowicę, to świąd pochwy (głównie u jej wejścia), pieniste upławy o zielonawo-żółtawym kolorze, ból podczas stosunku.

Swędzenie pochwy – inne możliwe przyczyny

Swędzenie pochwy może być również spowodowane przez zupełnie inne czynniki.

Przede wszystkim kobieca strefa intymna może zostać podrażniona przez zbyt obcisłą bieliznę, zwłaszcza jeżeli jest ona wykonana z nieprzewiewnego materiału. Najlepszym rozwiązaniem jest wymiana wpinających się stringów z sztucznych tkanin na luźniejsze figi wykonane z bawełny.

Przyczyną wystąpienia świądu może być też uczulenie lub wrażliwość na stosowane detergenty jak np. proszek do prania lub kosmetyki do higieny i pielęgnacji ciała. W ich składzie znajdują się substancje chemiczne, które mogą podrażniać okolice intymne, mogą również wywoływać reakcje alergiczne. W takich przypadkach zazwyczaj wystarczy zmienić żel do higieny intymnej na taki o jak najbardziej naturalnym składzie (najlepiej o pH zbliżonym do pH pochwy oraz z zawartością pałeczek kwasu mlekowego), a bieliznę prać w delikatnych proszkach.

Swędzenie pochwy – zapobieganie

Żeby uniknąć problemu, jakim jest swędzenie i pieczenie pochwy (oraz wszelkie infekcje, których mogą być objawami!), należy stosować się do podstawowych zasad:

  • Do higieny miejsc intymnych należy wybierać kosmetyki do tego stworzone, o właściwym pH (najlepiej zawierające pałeczki kwasu mlekowego),
  • Po wizycie na basenie, w saunie czy w jacuzzi zawsze trzeba korzystać z prysznica,
  • Do wycierania miejsc intymnych zawsze używa się osobnego ręcznika niż do reszty ciała,
  • W czasie miesiączki należy często zmieniać podpaski i tampony,
  • Na co dzień powinno się nosić nienadmiernie obcisłą bieliznę, wykonaną z przewiewnego materiału,
  • Dorosła kobieta powinna wypijać każdego dnia minimum 1,5 litra wody – wpływa to również na suchość pochwy, a tym samym na jej podatność na podrażnienia,
  • W czasie leczenia antybiotykiem warto stosować dodatkową osłonę w postaci probiotyków ginekologicznych.

Zobacz też


Jak leczyć VRS – Sposoby na poporodowe rozluźnienie pochwy.
with Brak komentarzy

Ciąża i poród znacznie zmieniają kobiece ciało. Z reguły po połogu u większości kobiet zmiany te stopniowo cofają się. Niekiedy jednak zdarza się, że fizjologiczne zmiany, które pojawiają się w ciąży lub po porodzie, zostają lub cofają się w nieznacznym

Czytaj więcej ›


7 sposobów na łagodzenie negatywnych skutków klimakterium. Zioła i witaminy na menopauzę
with Brak komentarzy

Menopauza jest jednym z etapów życia kobiety. Najczęściej ma miejsce między 45 a 55 rokiem życia. Mimo że jest to naturalny stan, dla wielu kobiet objawy towarzyszące menopauzie są bardzo uciążliwe. Mogą powodować duży dyskomfort psychiczny oraz utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Czytaj więcej ›


Kolor upławów – na jaką chorobę wskazują kolor wydzieliny i śluz z pochwy
with Brak komentarzy

Kobiece zdrowie intymne ma duże znaczenie dla ogólnego stanu organizmu, ale także komfortu psychicznego. Kiedy coś się dzieje ze zdrowiem intymnym, najczęściej sygnalizują to upławy. Kolor wydzieliny z pochwy może wskazywać nie tylko na to, że kobieta może mieć zakażenie

Czytaj więcej ›


Kolposkopia – wziernikowanie pochwy i szyjki macicy – na czym polega zabieg?
with Brak komentarzy

W ginekologii stosuje się szereg badań, które pozwalają na wykrycie różnorodnych chorób, w tym nowotwory narządów rodnych. Jednym z takich badanie szyjki macicy, nazywane również kolposkopią. Jak wygląda takie badanie? Jak się do niego przygotować i jakie choroby mogą być

Czytaj więcej ›