Swędzenie pochwy – przyczyny i zapobieganie

with Brak komentarzy

Świąd pochwy sygnalizuje, że doszło do podrażnienia miejsc intymnych. Może też być objawem infekcji intymnej. Dowiedz się, co może powodować swędzenie i pieczenie pochwy oraz jak zapobiec pojawieniu się takich dolegliwości!

Czy swędząca pochwa to powód do niepokoju?

Jednym z najczęstszych kobiecych problemów jest pojawiający się nagle świąd pochwy. Może się on pojawić niezależnie od wieku i okoliczności – dlatego trzeba być gotową na taką sytuację i wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę. Nigdy nie powinno się ignorować tego objawu, a w odpowiednim momencie należy podjąć decyzję o wizycie u ginekologa.

Świąd pochwy nie bierze się bowiem znikąd – najczęściej jest wynikiem zaburzonej równowagi flory bakteryjnej. Do tego stanu może dojść z bardzo różnorodnych powodów: przemęczenia, stresu, zaburzeń hormonalnych, stosowanej antybiotykoterapii czy niewłaściwej higieny. Naturalne – kwaśne – środowisko pochwy zapobiega nadmiernemu rozmnażaniu się patogennych bakterii i grzybów. Dlatego gdy odczyn pH staje się bardziej zasadowy, łatwiej jest o podrażnienie oraz infekcje miejsc intymnych.

Świąd pochwy – jak rozpoznać infekcję?

Dopóki świąd i pieczenie pochwy to jedyne nieprzyjemne dolegliwości, dopóty można mieć nadzieję, że to zwykłe podrażnienie. Jeżeli jednak towarzyszą im zmiany w kolorze, gęstości, strukturze czy zapachu wydzieliny, może to oznaczać, że doszło do infekcji bakteryjnej lub grzybiczej.

Infekcje dróg moczowo-płciowych najczęściej można łatwo wyleczyć – ważna jest jednak szybka reakcja na pojawiające się objawy i rozpoczęcie leczenia. Jeżeli u kobiety pojawiają się objawy wskazujące na którąś z niżej opisanych infekcji, czym prędzej powinna zgłosić się do specjalisty. Zbagatelizowane i nieleczone infekcje mogą być przyczyną stanów zapalnych wewnętrznych narządów płciowych – a te mogą prowadzić do problemów z płodnością.

Poniżej opisujemy najczęściej występujące rodzaje infekcji oraz towarzyszące im symptomy.

  • Grzybica pochwy

Grzybicze zapalenie pochwy i sromu, potocznie nazywane po prostu grzybicą pochwy, to jedna z najczęstszych infekcji intymnych. Wywołują ją drożdżaki, które naturalnie występują w pochwie. W momencie zmiany jej środowiska na bardziej zasadowe, stworzone zostają warunki sprzyjające ich nadmiernemu namnażaniu – a w rezultacie dochodzi do infekcji. Grzybica to nie tylko zaczerwieniona, opuchnięta, piekąca i swędząca pochwa, ale również gęste, białe i serowate upławy. Tym objawom towarzyszy także uczucie suchości w pochwie, które przyczynia się do bólu podczas stosunku.

  • Bakteryjna waginoza

Bakteryjne zakażenie pochwy (czyli bakteryjna waginoza) wywoływane jest przez bakterie beztlenowe. Najczęściej problem zaczyna się od zaburzeń hormonalnych, ale też niedokładnej higieny miejsc intymnych. Symptomami infekcji są swędzenie i pieczenie pochwy (bardzo uporczywe), ból pojawiający się podczas oddawania moczu oraz bardzo obfita wydzielina z pochwy o szarawym lub żółtawym odcieniu i rybim zapachu.

  • Rzęsistkowica

Rzęsistkowica dróg moczowo-płciowych wywoływana jest przez pierwotniaka, rzęsistka pochwowego. Jest on przenoszony drogą płciową. Objawy, które wskazują na rzęsistkowicę, to świąd pochwy (głównie u jej wejścia), pieniste upławy o zielonawo-żółtawym kolorze, ból podczas stosunku.

Swędzenie pochwy – inne możliwe przyczyny

Swędzenie pochwy może być również spowodowane przez zupełnie inne czynniki.

Przede wszystkim kobieca strefa intymna może zostać podrażniona przez zbyt obcisłą bieliznę, zwłaszcza jeżeli jest ona wykonana z nieprzewiewnego materiału. Najlepszym rozwiązaniem jest wymiana wpinających się stringów z sztucznych tkanin na luźniejsze figi wykonane z bawełny.

Przyczyną wystąpienia świądu może być też uczulenie lub wrażliwość na stosowane detergenty jak np. proszek do prania lub kosmetyki do higieny i pielęgnacji ciała. W ich składzie znajdują się substancje chemiczne, które mogą podrażniać okolice intymne, mogą również wywoływać reakcje alergiczne. W takich przypadkach zazwyczaj wystarczy zmienić żel do higieny intymnej na taki o jak najbardziej naturalnym składzie (najlepiej o pH zbliżonym do pH pochwy oraz z zawartością pałeczek kwasu mlekowego), a bieliznę prać w delikatnych proszkach.

Swędzenie pochwy – zapobieganie

Żeby uniknąć problemu, jakim jest swędzenie i pieczenie pochwy (oraz wszelkie infekcje, których mogą być objawami!), należy stosować się do podstawowych zasad:

  • Do higieny miejsc intymnych należy wybierać kosmetyki do tego stworzone, o właściwym pH (najlepiej zawierające pałeczki kwasu mlekowego),
  • Po wizycie na basenie, w saunie czy w jacuzzi zawsze trzeba korzystać z prysznica,
  • Do wycierania miejsc intymnych zawsze używa się osobnego ręcznika niż do reszty ciała,
  • W czasie miesiączki należy często zmieniać podpaski i tampony,
  • Na co dzień powinno się nosić nienadmiernie obcisłą bieliznę, wykonaną z przewiewnego materiału,
  • Dorosła kobieta powinna wypijać każdego dnia minimum 1,5 litra wody – wpływa to również na suchość pochwy, a tym samym na jej podatność na podrażnienia,
  • W czasie leczenia antybiotykiem warto stosować dodatkową osłonę w postaci probiotyków ginekologicznych.

Zobacz też


Suchość pochwy przed okresem
with Brak komentarzy

Ból w dole brzucha, rozdrażnienie, uczucie ciężkości – objawów, sygnalizujących zbliżające się krwawienie miesiączkowe jest wiele. Rzadko można znaleźć wśród nich ten najprostszy – suchość pochwy. Tymczasem jego przyczyny bardzo łatwo wytłumaczyć w kontekście nadciągającej właśnie, comiesięcznej hormonalnej „rewolucji”. Estrogeny

Czytaj więcej ›


Atrofia pochwy, czyli zanik nabłonka śluzówki
with Brak komentarzy

Dokucza Ci suchość pochwy, świąd lub ból podczas stosunku? Nie zwlekaj z decyzją o wizycie u ginekologa – to może być atroficzne zapalenie pochwy! Sprawdź, czym jest ta choroba, jak jej zapobiegać i jak ją leczyć. Czym jest atrofia pochwy

Czytaj więcej ›


Ból podczas stosunku – skąd się bierze i czy można coś z tym zrobić?
with Brak komentarzy

Romantyczna atmosfera, namiętność, seks – brzmi jak plan na udaną randkę? Niestety nie dla wszystkich. Bardzo duża część Polek cierpi z powodu odczuwanego w czasie stosunku bólu. Dowiedz się, jaka może być jego przyczyna i jak sobie z nim poradzić!

Czytaj więcej ›


Nawilżanie pochwy – dlaczego jest tak ważne?
with Brak komentarzy

Stan niedostatecznego nawilżenia pochwy – czyli po prostu jej suchość – często całkowicie uniemożliwia stosunki seksualne. Co więcej, może być objawem poważniejszych problemów! Co robić i jak zadbać o właściwe nawilżenie pochwy?

Czytaj więcej ›