Swędzenie pochwy – przyczyny i zapobieganie

with Brak komentarzy

Świąd pochwy sygnalizuje, że doszło do podrażnienia miejsc intymnych. Może też być objawem infekcji intymnej. Dowiedz się, co może powodować swędzenie i pieczenie pochwy oraz jak zapobiec pojawieniu się takich dolegliwości!

Czy swędząca pochwa to powód do niepokoju?

Jednym z najczęstszych kobiecych problemów jest pojawiający się nagle świąd pochwy. Może się on pojawić niezależnie od wieku i okoliczności – dlatego trzeba być gotową na taką sytuację i wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę. Nigdy nie powinno się ignorować tego objawu, a w odpowiednim momencie należy podjąć decyzję o wizycie u ginekologa.

Świąd pochwy nie bierze się bowiem znikąd – najczęściej jest wynikiem zaburzonej równowagi flory bakteryjnej. Do tego stanu może dojść z bardzo różnorodnych powodów: przemęczenia, stresu, zaburzeń hormonalnych, stosowanej antybiotykoterapii czy niewłaściwej higieny. Naturalne – kwaśne – środowisko pochwy zapobiega nadmiernemu rozmnażaniu się patogennych bakterii i grzybów. Dlatego gdy odczyn pH staje się bardziej zasadowy, łatwiej jest o podrażnienie oraz infekcje miejsc intymnych.

Świąd pochwy – jak rozpoznać infekcję?

Dopóki świąd i pieczenie pochwy to jedyne nieprzyjemne dolegliwości, dopóty można mieć nadzieję, że to zwykłe podrażnienie. Jeżeli jednak towarzyszą im zmiany w kolorze, gęstości, strukturze czy zapachu wydzieliny, może to oznaczać, że doszło do infekcji bakteryjnej lub grzybiczej.

Infekcje dróg moczowo-płciowych najczęściej można łatwo wyleczyć – ważna jest jednak szybka reakcja na pojawiające się objawy i rozpoczęcie leczenia. Jeżeli u kobiety pojawiają się objawy wskazujące na którąś z niżej opisanych infekcji, czym prędzej powinna zgłosić się do specjalisty. Zbagatelizowane i nieleczone infekcje mogą być przyczyną stanów zapalnych wewnętrznych narządów płciowych – a te mogą prowadzić do problemów z płodnością.

Poniżej opisujemy najczęściej występujące rodzaje infekcji oraz towarzyszące im symptomy.

  • Grzybica pochwy

Grzybicze zapalenie pochwy i sromu, potocznie nazywane po prostu grzybicą pochwy, to jedna z najczęstszych infekcji intymnych. Wywołują ją drożdżaki, które naturalnie występują w pochwie. W momencie zmiany jej środowiska na bardziej zasadowe, stworzone zostają warunki sprzyjające ich nadmiernemu namnażaniu – a w rezultacie dochodzi do infekcji. Grzybica to nie tylko zaczerwieniona, opuchnięta, piekąca i swędząca pochwa, ale również gęste, białe i serowate upławy. Tym objawom towarzyszy także uczucie suchości w pochwie, które przyczynia się do bólu podczas stosunku.

  • Bakteryjna waginoza

Bakteryjne zakażenie pochwy (czyli bakteryjna waginoza) wywoływane jest przez bakterie beztlenowe. Najczęściej problem zaczyna się od zaburzeń hormonalnych, ale też niedokładnej higieny miejsc intymnych. Symptomami infekcji są swędzenie i pieczenie pochwy (bardzo uporczywe), ból pojawiający się podczas oddawania moczu oraz bardzo obfita wydzielina z pochwy o szarawym lub żółtawym odcieniu i rybim zapachu.

  • Rzęsistkowica

Rzęsistkowica dróg moczowo-płciowych wywoływana jest przez pierwotniaka, rzęsistka pochwowego. Jest on przenoszony drogą płciową. Objawy, które wskazują na rzęsistkowicę, to świąd pochwy (głównie u jej wejścia), pieniste upławy o zielonawo-żółtawym kolorze, ból podczas stosunku.

Swędzenie pochwy – inne możliwe przyczyny

Swędzenie pochwy może być również spowodowane przez zupełnie inne czynniki.

Przede wszystkim kobieca strefa intymna może zostać podrażniona przez zbyt obcisłą bieliznę, zwłaszcza jeżeli jest ona wykonana z nieprzewiewnego materiału. Najlepszym rozwiązaniem jest wymiana wpinających się stringów z sztucznych tkanin na luźniejsze figi wykonane z bawełny.

Przyczyną wystąpienia świądu może być też uczulenie lub wrażliwość na stosowane detergenty jak np. proszek do prania lub kosmetyki do higieny i pielęgnacji ciała. W ich składzie znajdują się substancje chemiczne, które mogą podrażniać okolice intymne, mogą również wywoływać reakcje alergiczne. W takich przypadkach zazwyczaj wystarczy zmienić żel do higieny intymnej na taki o jak najbardziej naturalnym składzie (najlepiej o pH zbliżonym do pH pochwy oraz z zawartością pałeczek kwasu mlekowego), a bieliznę prać w delikatnych proszkach.

Swędzenie pochwy – zapobieganie

Żeby uniknąć problemu, jakim jest swędzenie i pieczenie pochwy (oraz wszelkie infekcje, których mogą być objawami!), należy stosować się do podstawowych zasad:

  • Do higieny miejsc intymnych należy wybierać kosmetyki do tego stworzone, o właściwym pH (najlepiej zawierające pałeczki kwasu mlekowego),
  • Po wizycie na basenie, w saunie czy w jacuzzi zawsze trzeba korzystać z prysznica,
  • Do wycierania miejsc intymnych zawsze używa się osobnego ręcznika niż do reszty ciała,
  • W czasie miesiączki należy często zmieniać podpaski i tampony,
  • Na co dzień powinno się nosić nienadmiernie obcisłą bieliznę, wykonaną z przewiewnego materiału,
  • Dorosła kobieta powinna wypijać każdego dnia minimum 1,5 litra wody – wpływa to również na suchość pochwy, a tym samym na jej podatność na podrażnienia,
  • W czasie leczenia antybiotykiem warto stosować dodatkową osłonę w postaci probiotyków ginekologicznych.

Zobacz też


Przyczyny braku kwasu mlekowego w pochwie. Badanie poziomu pH i pałeczek kwasu mlekowego
with Brak komentarzy

Wiele kobiet cierpi z powodu nawracających infekcji intymnych i ich uciążliwych objawów: świądu, pieczenia, upławów, suchości pochwy. Występują one u kobiet w każdym wieku, w różnych sytuacjach zawodowych i materialnych. Choć po poddaniu leczeniu, infekcje intymne zwykle prędko ustępują, w

Czytaj więcej ›


Upławy – kiedy stanowią powód do niepokoju?
with Brak komentarzy

Upławy to jeden z najczęstszych objawów infekcji intymnych. Mówimy o nich, gdy barwa, zapach oraz ilość wydzieliny z pochwy odbiegają od normy. Nieleczone mogą mieć wpływ na zdrowie kobiety i prowadzić do poważnych powikłań, m.in. uszkodzeń jajników, jajowodów oraz macicy.

Czytaj więcej ›


Infekcje intymne po menopauzie – co powinnaś o nich wiedzieć?
with Brak komentarzy

Menopauza to naturalny okres w życiu każdej kobiety. Towarzyszą mu kłopotliwe dolegliwości, takie jak: trudności w koncentracji i zapamiętywaniu, uciążliwe poty, uderzenia gorąca, zaburzenia przemiany materii, kołatanie serca, choroby układu sercowo-naczyniowego, bezsenność oraz zmienność nastrojów. Oprócz tego kobiety borykają się

Czytaj więcej ›


Nadżerka i nawracające stany zapalne miejsc intymnych – objawy, przyczyny i leczenie
with Brak komentarzy

Nadżerka i nawracające stany zapalne miejsc intymnych to dolegliwości, z którymi zmaga się wiele pań. Wpływają na jakość i komfort ich życia, znacząco obniżają samopoczucie, a niekiedy prowadzą do groźnych dla zdrowia powikłań. Jakie są ich przyczyny oraz objawy? W

Czytaj więcej ›