Świeża (i sucha) o każdej porze – odpowiednie nawilżenie śluzówki pochwy

with Brak komentarzy

Cienkie, zgrabne, pachnące, z wytłaczanymi motylkami lub gwiazdkami na powierzchni. Wkładki higieniczne to obecnie chętnie wybierany przez kobiety środek kosmetyczny. Dla niektórych stał się wręcz niezbędnym elementem codziennego ubioru. Dzięki nim czują się świeżo, czysto i sucho – o każdej porze. Tylko czy rzeczywiście suchość jest wskazana w każdej sytuacji…?

Śluzowe rewolucje

W czasie cyklu owulacyjnego w ciele kobiety zachodzą liczne procesy. Ich dowodem są określone reakcje organizmu, jak np. zmiana temperatury ciała, położenia szyjki macicy czy jakości śluzu szyjkowego. O ile dwa pierwsze objawy trudno na co dzień zauważyć bez systematycznej obserwacji, śluz szyjkowy zazwyczaj nie ukrywa swojego zamiłowania do „transformacji”. W trakcie cyklu możemy wyróżnić kilka okresów, w czasie których jego jakość jest wyraźnie różna. Okres, występujący zaraz po ustąpieniu krwawienia, składa się z dwóch etapów. W pierwszym, tzw. suchym, śluz zwykle nie występuje (co jednak nie jest regułą – czasami pojawia się zaraz po ustąpieniu krwawienia), a w kolejnym pojawia się lepka, gęsta, zwykle skąpa wydzielina (okres niepłodności względnej). Okres płodny sygnalizuje pojawienie się śluzu o innych jakościowo cechach: przezroczysty, gładki, śliski i rozciągliwy, czemu towarzyszy uczucie wilgotności i śliskości w okolicach zewnętrznych narządów płciowych. Po owulacji śluz znów staje się gęsty, lepki, mętny, a czasami zanika zupełnie i nie występuje aż do miesiączki. Zalet wkładek higienicznych, szczególnie w okresie obfitego wydzielania śluzu, trudno nie dostrzec. Są małe, cienkie, idealnie dopasowują się do bielizny, dzięki czemu są praktycznie niewyczuwalne. Chronią bieliznę, dając kobiecie poczucie pewności siebie i komfortu – nawet w czasie „wzmożonej aktywności” szyjki macicy.

Taki mi świeżo, tak mi… sucho

Zabezpieczanie się przed obfitą wydzieliną za pomocą wkładek higienicznych jest naturalne i jak najbardziej zrozumiałe. A jednak, niektóre kobiety noszą je codziennie, bez względu na jakość śluzu i sam fakt jego występowania. Niestety, przyzwyczajenie do noszenia wkładek bez względu na to, czy wydzielina występuje czy nie, trudno zaliczyć do korzystnych. Mało która z nas myśli o tym, że w zgrabnie wyglądających, cienkich mini podpaskach znajdują się chemiczne pochłaniacze wilgoci, substancje zapachowe oraz barwniki, potrzebne do stworzenia kolorowych nadruków, które mają stały kontakt z naszą błoną śluzową. Również bielenie wkładek chlorem (dla uzyskania białego koloru) wpływa na nią negatywnie. Śluzówka, broniąc się przed sztucznymi substancjami, czerwieni się. Dochodzi do jej przekrwienia, rozpulchnienia i wysuszenia. Chorobowo zmieniona powierzchnia staje się bezbronna wobec atakujących ją drobnoustrojów, stąd łatwo o infekcję. Infekcja z kolei powoduje upławy, a to sprawia, że „odstawienie” wysuszających wkładek staje się niemożliwe. One jednak -nasilają dolegliwości i wysuszają jeszcze mocniej. Koło się nakręca, w efekcie czego dochodzi do trwałych zmian śluzówki sromu i okolicy odbytu.

Nie wysuszaj – nawilżaj pochwę

Pozbawiona naturalnej ochrony, wysuszona pochwa ma tendencję do pęknięć i jest powodem dyskomfortu podczas współżycia. Dlatego właśnie warto zrezygnować ze stałego noszenia wkładek higienicznych i zakładać je tylko wtedy, kiedy organizm rzeczywiście produkuje wzmożoną ilość wydzieliny. Najlepiej, aby były gładkie, proste i bezzapachowe. Nie zapominajmy także o częstej ich wymianie (najlepiej co 4 godziny). By chronić śluzówkę przed nadmiernym wysuszeniem stosujmy, że nie tylko niedostateczna – także nadmierna higiena intymna może mieć negatywne skutki dla zdrowia. Starajmy się więc nie przesadzać z kosmetykami, które mogą osłabić naturalne mechanizmy obronne naszego organizmu.

Agata Cygan

Zobacz też


Jak leczyć VRS – Sposoby na poporodowe rozluźnienie pochwy.
with Brak komentarzy

Ciąża i poród znacznie zmieniają kobiece ciało. Z reguły po połogu u większości kobiet zmiany te stopniowo cofają się. Niekiedy jednak zdarza się, że fizjologiczne zmiany, które pojawiają się w ciąży lub po porodzie, zostają lub cofają się w nieznacznym

Czytaj więcej ›


7 sposobów na łagodzenie negatywnych skutków klimakterium. Zioła i witaminy na menopauzę
with Brak komentarzy

Menopauza jest jednym z etapów życia kobiety. Najczęściej ma miejsce między 45 a 55 rokiem życia. Mimo że jest to naturalny stan, dla wielu kobiet objawy towarzyszące menopauzie są bardzo uciążliwe. Mogą powodować duży dyskomfort psychiczny oraz utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Czytaj więcej ›


Kolor upławów – na jaką chorobę wskazują kolor wydzieliny i śluz z pochwy
with Brak komentarzy

Kobiece zdrowie intymne ma duże znaczenie dla ogólnego stanu organizmu, ale także komfortu psychicznego. Kiedy coś się dzieje ze zdrowiem intymnym, najczęściej sygnalizują to upławy. Kolor wydzieliny z pochwy może wskazywać nie tylko na to, że kobieta może mieć zakażenie

Czytaj więcej ›


Kolposkopia – wziernikowanie pochwy i szyjki macicy – na czym polega zabieg?
with Brak komentarzy

W ginekologii stosuje się szereg badań, które pozwalają na wykrycie różnorodnych chorób, w tym nowotwory narządów rodnych. Jednym z takich badanie szyjki macicy, nazywane również kolposkopią. Jak wygląda takie badanie? Jak się do niego przygotować i jakie choroby mogą być

Czytaj więcej ›