Terapia hormonalna – czy jest bezpieczna? – wady i zalety HTZ

with Brak komentarzy

Hormonalna terapia zastępcza służy łagodzeniu nieprzyjemnych objawów menopauzy. Polega na suplementacji hormonów płciowych, których – z uwagi na zachodzące w organizmie kobiety zmiany – po prostu zaczyna brakować. Czy na pewno jest bezpieczna?

Uniknąć się nie da, złagodzić – tak!

Menopauzy uniknąć się nie da. Zamiast więc odsuwać myśl o tym, że nasze ciało się zmienia, warto dostrzec zalety menopauzy – ona wcale nie ma nam zaszkodzić! Nie oznacza to jednak, że musimy z jej powodu odczuwać szereg nieprzyjemnych dolegliwości. I wiele z nas ich nie odczuwa – przebieg menopauzy jest silnie związany z indywidualnymi uwarunkowaniami organizmu kobiety. Dla niektórych okres ten, to czas wyjątkowo dający się we znaki, jednak w przypadku innych – przechodzi niemalże niezauważony. Te jednak panie, u których menopauzy przeoczyć się nie da, mogą rozważyć zastosowanie tzw. hormonalnej terapii zastępczej. Ma ona na celu uzupełnić niedobory hormonów, co pozwoli znacznie łagodniej wejść w okres przekwitania.

Zalety HTZ

Hormonalna terapia zastępcza, poza oczywistym niwelowaniem nieprzyjemnych objawów menopauzy, ma też wiele innych zalet, do których zaliczyć można:

  • zmniejszenie ryzyka miażdżycy, cukrzycy, zawału serca i udaru, choroby Alzheimera, raka jelita grubego, wystąpienia nieprawidłowych krwawień;
  • korzystny wpływ na funkcjonowanie wielu układów, np. krążenia czy nerwowego;
  • zapobieganie osteoporozie,
  • zapobieganie nietrzymaniu moczu;
  • ochrona śluzówki macicy przed przerostem;
  • poprawa pamięci i sprawności intelektualnej;
  • poprawa samopoczucia fizycznego i psychicznego;
  • łagodzenie zmian w narządach płciowych;
  • korzystny wpływ na jakość życia seksualnego;
  • poprawa wyglądu skóry, paznokci i włosów.

Wady HTZ

Warto jednak zauważyć, że o podjęciu terapii należy pomyśleć zanim na dobre wejdziemy w okres klimakterium. Przyjmowanie hormonów po upływie kilku lat od ostatniej miesiączki nie przyniesie pożądanych efektów. W całym przedsięwzięciu nie chodzi bowiem o to, by gwałtowanie uzupełnić powstałe niedobory, ale by zasilać swoją kobiecość stopniowo – tak, by owych zmian po prostu nie dostrzegać. Poza wspomnianymi zaletami przyjmowania hormonów warto mieć także na uwadze ewentualne działania niepożądane. To m.in.:

  • nieregularne krwawienia;
  • nudności, wzdęcia, bóle brzucha;
  • bóle głowy;
  • kłopoty z cerą;
  • suchość pochwy;
  • bóle piersi;
  • ciężkość nóg i skurcze łydek;
  • zatrzymanie płynów w organizmie;
  • wzrost ciśnienia krwi;
  • przejściowe obniżenie nastroju, znużenie, zaburzenia koncentracji, spadek libido.

Dolegliwości te zwykle mijają w czasie trwania terapii, ale jeśli utrzymują się zbyt długo, należy o nich poinformować lekarza.

Mity związane z HTZ

Z HTZ związanych jest także wiele mitów, z którymi warto się rozprawić. Nieprawdą jest, że terapia hormonalna powoduje otyłość. Ewentualne nadprogramowe kilogramy w tym okresie są związane z faktem, że organizm kobiety zmniejsza zapotrzebowanie na kalorie. Niestety, nie zawsze idzie to w parze ze spadkiem ochoty na małe co nieco… Tymczasem to, co dotychczas udało nam się spalać z łatwością, może się odkładać w postaci tak nielubianego tłuszczyku. Warto więc w tym czasie pomyśleć o zmianie diety oraz zwiększeniu aktywności fizycznej. Kolejnym mitem, związanym z HTZ jest przekonanie, że może ona wywoływać raka piersi. W świetle najnowszych badań ryzyko zachorowania istnieje jedynie u kobiet starszych, które zbyt późno zdecydowały o rozpoczęciu terapii oraz u tych, które stosują leczenie przez zbyt długi czas (po 10 latach jej stosowania od początków menopauzy). Bardzo często skutki uboczne HTZ są uzależnione od dawki i postaci przyjmowanego środka. W chwili zauważenia niepokojących objawów należy je zgłosić lekarzowi, który dokona modyfikacji leczenia.

Agata Cygan

Zobacz też


Jak leczyć VRS – Sposoby na poporodowe rozluźnienie pochwy.
with Brak komentarzy

Ciąża i poród znacznie zmieniają kobiece ciało. Z reguły po połogu u większości kobiet zmiany te stopniowo cofają się. Niekiedy jednak zdarza się, że fizjologiczne zmiany, które pojawiają się w ciąży lub po porodzie, zostają lub cofają się w nieznacznym

Czytaj więcej ›


7 sposobów na łagodzenie negatywnych skutków klimakterium. Zioła i witaminy na menopauzę
with Brak komentarzy

Menopauza jest jednym z etapów życia kobiety. Najczęściej ma miejsce między 45 a 55 rokiem życia. Mimo że jest to naturalny stan, dla wielu kobiet objawy towarzyszące menopauzie są bardzo uciążliwe. Mogą powodować duży dyskomfort psychiczny oraz utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Czytaj więcej ›


Kolor upławów – na jaką chorobę wskazują kolor wydzieliny i śluz z pochwy
with Brak komentarzy

Kobiece zdrowie intymne ma duże znaczenie dla ogólnego stanu organizmu, ale także komfortu psychicznego. Kiedy coś się dzieje ze zdrowiem intymnym, najczęściej sygnalizują to upławy. Kolor wydzieliny z pochwy może wskazywać nie tylko na to, że kobieta może mieć zakażenie

Czytaj więcej ›


Kolposkopia – wziernikowanie pochwy i szyjki macicy – na czym polega zabieg?
with Brak komentarzy

W ginekologii stosuje się szereg badań, które pozwalają na wykrycie różnorodnych chorób, w tym nowotwory narządów rodnych. Jednym z takich badanie szyjki macicy, nazywane również kolposkopią. Jak wygląda takie badanie? Jak się do niego przygotować i jakie choroby mogą być

Czytaj więcej ›