W jakim wieku zaczyna się menopauza?

with Brak komentarzy

Klimakterium to stan, kiedy kobieta traci miesiączkę, a okres nie występuje przez co najmniej 12 kolejnych miesięcy. Najczęściej proces menopauzy rozpoczyna się pomiędzy 45 a 55 rokiem życia, choć zdarzają się od tej reguły wyjątki. Przekwitanie powoduje zwykle nieprzyjemne objawy, takie jak przyrost masy ciała i uderzenia gorąca, które zwykle nie wymagają specjalistycznego leczenia, jednak obniżają komfort życia. W utrzymaniu dobrej kondycji ciała i ducha pomoże z pewnością prawidłowa, zbilansowana diety oraz zdrowy, aktywny trybu życia.

Jak długo trwa i kiedy rozpoczyna się proces menopauzy?

Pierwsze objawy menopauzy dostrzegalne są zwykle na kilka lat przed trwałym przerwaniem pracy jajników. Niektóre kobiety doświadczają ich wcześniej, inne zaś później. Z badań wynika, że jedna na dziesięć kobiet odczuwa pierwsze objawy klimakterium nawet 12 lat przed ustaniem miesiączkowania.

Wystąpienie menopauzy związane jest z wiekiem, ale zależy również od innych czynników. Kobiety w Ameryce Łacińskiej doświadczają jej objawów w wieku 49 lat, w Europie średnia wieku jest nieco wyższa i wynosi 51 lat. Przyczyna tej różnicy wciąż nie jest do końca znana.

To, w jakim wieku zaczyna się menopauza, zależy m.in. od czynników genetycznych i stanu zdrowia jajników. Przed właściwą, pełnoobjawową menopauzą u wielu kobiet występuje perimenopauza, w której organizm przygotowuje się do zbliżających się zmian. Już wówczas zachodzą pierwsze zmiany hormonalne. Perimenopauza trwać może od kilku miesięcy do kilku lat i zwykle rozpoczyna się po 45. roku życia.

Kobieta dość często jest w stanie sama określić pierwsze objawy menopauzy. W jakim wieku jednak należy być przygotowanym na wystąpienie klimakterium? Menopauza, choć u większości kobiet rozpoczyna się pomiędzy 45. a 55. rokiem życia, z różnych przyczyn może następować wcześniej. Dane wskazują, że 1% kobiet przechodzi ją przed 40 rokiem życia, a około 5% pomiędzy 40. a 45. rokiem życia. W takich przypadkach mówimy o wczesnej menopauzie.

Wczesna menopauza

Menopauza jest zjawiskiem naturalnym i jako taka nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jeśli jednak występuje przedwcześnie, a więc przed ukończeniem 40. roku życia, uznawana jest za anomalię. Menopauza w młodym wieku zazwyczaj wymaga zastosowania odpowiedniego leczenia, które pozwala przywrócić prawidłową pracę jajników, a co za tym idzie – płodność pacjentki. Przedwczesna menopauza nie jest jednak zjawiskiem częstym. Z badań wynika, że dotyka jedną na 10 tys. dwudziestolatek, jedną na tysiąc trzydziestolatek i jedną na sto czterdziestolatek.

Co może powodować wczesną menopauzę? Z badań wynika, że wpływ na jej wystąpienie mogą mieć czynniki genetyczne, dieta wegetariańska, palenie papierosów, zamieszkiwanie obszarów wysokogórskich, czynniki endokrynologiczne, przyjmowane leki (zwłaszcza te obniżające poziom estrogenów), cukrzyca i choroby układu immunologicznego.

Perimenopauza

Perimenopauza to czas poprzedzający menopauzę, w którego czasie organizm kobiety przygotowuje się do stopniowego wygaszenia funkcji jajników. Pierwsze objawy perimenopauzy pojawiają się zwykle po ukończeniu 45. roku życia. Należy do nich przede wszystkim zaburzenie cyklu miesiączkowego – okres się spóźnia, jest nieregularny i mniej lub bardziej niż dotąd intensywny.

Postmenopauza

Postmenopauza, jak wskazuje jej nazwa, rozpoczyna się po menopauzie, a więc około rok po ostatniej miesiączce. W okresie tym objawy przekwitania stają się mniej nasilone niż w czasie menopauzy, lecz wciąż mogą obniżać komfort i jakość życia. Należy do nich m.in. suchość pochwy i częste występowanie infekcji intymnych. Wzrasta również ryzyko niektórych chorób, m.in. chorób układu krążenia, osteoporozy, raka szyjki macicy, raka piersi czy choroby Alzheimera. Postmenopauza może trwać do 10 lat po menopauzie. Należy w tym czasie szczególnie dbać o zdrową dietę i regularną aktywność fizyczną.

Objawy menopauzy

Stopień nasilenia objawów przekwitania u każdej kobiety może być inny. Zwykle symptomy szczególnie dają się we znaki tym z pań, u których menopauza pojawiła się nagle i trwała krócej. Obejmują nie tylko zmiany cyklu menstruacyjnego, ale także inne dolegliwości, takie jak uderzenia gorąca, bezsenność, suchość pochwy, przybieranie na wadze, niepokój, zaburzenia koncentracji, zaburzenia pamięci, depresja, bóle głowy, tkliwość piersi, suchość skóry, zmniejszone libido, kołatanie serca. Kobiety w czasie menopauzy często skarżą się również na ubytek masy kostnej, bóle i sztywność stawów, częste infekcje dróg moczowych, przerzedzenie włosów, wzrost włosów w innych obszarach: np. na twarzy, szyi czy klatce piersiowej. Zdarza się również, że menopauza powoduje zanik sromu oraz pochwy, spowolnienie metabolizmu, zaćmę, choroby przyzębia, choroby serca i naczyń krwionośnych oraz osteoporozę.

Leczenie

Menopauza to proces naturalny, który nie wymaga specjalistycznego leczenia. Jeśli jej objawy są szczególnie uciążliwe i obniżają komfort życia kobiety, wówczas pomocna może okazać się terapia hormonalna. W większości przypadków wystarczy jednak zdrowy tryb życia, aktywność fizyczna i domowe środki zaradcze, które zmniejszą przykre objawy. W czasie jej trwania należy unikać stresu, nosić przewiewną, wygodną odzież, dbać o higienę snu. Niekiedy warto wspomóc leczenie objawów farmaceutykami, np. paroksetyną, która skutecznie powstrzymuje nagłe uderzenia gorąca. Warto również stosować suplementację witaminą D i magnezem.

Okres menopauzy, choć jest naturalny i nieunikniony, dla wielu kobiet stanowi trudne i nieprzyjemne doświadczenie. Czas ten często przynosi dyskomfort nie tylko fizyczny ale również psychiczny. W czasie jego trwania należy więc szczególnie zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie, a jeśli pomimo starań nie ulegnie ono poprawie – skorzystać z możliwych form łagodzenia dolegliwości takich jak nawilżające globulki dopochwowe oraz wsparcia bliskich lub psychoterapeuty.

Zobacz też


Jak leczyć VRS – Sposoby na poporodowe rozluźnienie pochwy.
with Brak komentarzy

Ciąża i poród znacznie zmieniają kobiece ciało. Z reguły po połogu u większości kobiet zmiany te stopniowo cofają się. Niekiedy jednak zdarza się, że fizjologiczne zmiany, które pojawiają się w ciąży lub po porodzie, zostają lub cofają się w nieznacznym

Czytaj więcej ›


7 sposobów na łagodzenie negatywnych skutków klimakterium. Zioła i witaminy na menopauzę
with Brak komentarzy

Menopauza jest jednym z etapów życia kobiety. Najczęściej ma miejsce między 45 a 55 rokiem życia. Mimo że jest to naturalny stan, dla wielu kobiet objawy towarzyszące menopauzie są bardzo uciążliwe. Mogą powodować duży dyskomfort psychiczny oraz utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Czytaj więcej ›


Kolor upławów – na jaką chorobę wskazują kolor wydzieliny i śluz z pochwy
with Brak komentarzy

Kobiece zdrowie intymne ma duże znaczenie dla ogólnego stanu organizmu, ale także komfortu psychicznego. Kiedy coś się dzieje ze zdrowiem intymnym, najczęściej sygnalizują to upławy. Kolor wydzieliny z pochwy może wskazywać nie tylko na to, że kobieta może mieć zakażenie

Czytaj więcej ›


Kolposkopia – wziernikowanie pochwy i szyjki macicy – na czym polega zabieg?
with Brak komentarzy

W ginekologii stosuje się szereg badań, które pozwalają na wykrycie różnorodnych chorób, w tym nowotwory narządów rodnych. Jednym z takich badanie szyjki macicy, nazywane również kolposkopią. Jak wygląda takie badanie? Jak się do niego przygotować i jakie choroby mogą być

Czytaj więcej ›