Wczesna menopauza przez 40 rokiem życia – jak sobie z nią poradzić?

with Brak komentarzy

Menopauza to ostatnia miesiączka w życiu kobiety. Wczesna dotyczy kobiet, które nie obchodziły jeszcze swoich 40. urodzin. Natomiast okres zwany potocznie menopauzą w medycynie określany jest jako klimakterium – rozpoczyna się na kilka lat przed przyjściem ostatniej miesiączki i trwa przez kilka po niej. Menopauza i klimakterium są nie zawsze przyjemnym, ale zupełnie normalnym etapem kobiet w wieku 45-55 lat. Co zrobić, kiedy etap ten przychodzi wcześniej?

Częste objawy przekwitania

Kiedy zacząć się niepokoić? Do najczęstszych objawów zbliżającej się miesiączki w każdym wieku należą:

  • zmiany w cyklu miesięcznym, np. krwawienia pojawiające się częściej lub bardzo skąpe,
  • uderzenia (fale gorąca), z towarzyszącym im kołataniem serca,
  • wahania nastroju lub zaburzenia o podłożu depresyjnym,
  • zaburzenia pamięci i koncentracji,
  • nadmierne wysuszenie skóry,
  • bóle lub zawroty głowy,
  • zaburzenia snu lub bezsenność.

Oczywiście objawy nie muszą występować wszystkie naraz, mogą pojawiać się pojedynczo i w różnym stopniu nasilenia. Bardzo częstym objawem są jednak zmiany zanikowe w układzie moczowo-płciowym, czyli postępujące wysuszanie nabłonka pochwy. To może być jeden z pierwszych sygnałów zbliżającej się menopauzy i znak, że należy wybrać się do lekarza ginekologa. Dlaczego odpowiednie nawilżenie pochwy jest tak ważne? Ponieważ z czasem jego brak może prowadzić do uczucia dyskomfortu i niestety częstych infekcji układu rodnego. Wtedy menopauza może stać się tylko jednym z problemów. Warto więc podjąć wcześniej właściwą profilaktykę i zgłosić się jak najszybciej do ginekologa, ponieważ przedwczesne pokwitanie potwierdzają lub wykluczają tylko badania hormonalne.

Przyczyny przedwczesnego klimakterium

Jeśli poziom hormonów, progesteronu i estrogenów, jest zbyt niski, należy rozpocząć leczenie. Właściwa terapia nie jest istotna tylko ze względu na płodność i regulację cyklu miesięcznego. Hormony płciowe są czynnikami regulującymi ważne funkcje, np. pracę systemu nerwowego, a także chronią przed chorobami krążenia czy osteoporozą. Dlaczego w takim razie poziom ważnych hormonów spada zbyt wcześnie? Może być to uwarunkowane genetycznie, a także być spowodowane niektórymi lekami, np. stosowanymi w leczeniu zespołu policystycznych jajników czy mięśniaków macicy. Niestety również ciągły stres i odchudzanie się może sprowokować przyjście wczesnej menopauzy. Nie bez znaczenie jest pierwszy poród – jeśli w późnym wieku zostałaś mamą, albo w ogóle nie zdecydowałaś się na potomstwo, to prawdopodobieństwo wcześniejszej menopauzy może wzrosnąć.

Czy można poradzić sobie ze wczesną menopauzę – jak wygląda leczenie?

Najlepszą metodę leczenia wybiera ginekolog, który może przepisać skuteczną terapię hormonalną. Czasem wystarczają odpowiednie pigułki antykoncepcyjne lub spirala wewnątrzmaciczna, które uwalniają hormony. Dodatkowo (ale tylko jako element wspierający właściwe leczenie!), można zastosować dietę bogatą w fitozwiązki, czyli hormony roślinne przypominające estrogeny – wystarczy zamienić np. białe pieczywo na ziarna zbóż, a na kolację zjeść sałatkę z soją i siemieniem lnianym. Również regularne ćwiczenia pomagają ustabilizować cykl płciowy. Przy właściwym leczeniu, możesz się wspomagać preparatami, które pomagają ograniczyć nieprzyjemne skutki suchości pochwy, takie jak swędzenie czy zapalenie. Doskonałym źródłem nawilżenia mogą być specjalne globulki dopochwowe HydroVag, które nawilżając śluzówkę, chronią pochwę przed wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych i potencjalnymi infekcjami. Pamiętaj, że właściwe leczenie pomoże się uporać z problemem!

Zobacz też


Jak leczyć VRS – Sposoby na poporodowe rozluźnienie pochwy.
with Brak komentarzy

Ciąża i poród znacznie zmieniają kobiece ciało. Z reguły po połogu u większości kobiet zmiany te stopniowo cofają się. Niekiedy jednak zdarza się, że fizjologiczne zmiany, które pojawiają się w ciąży lub po porodzie, zostają lub cofają się w nieznacznym

Czytaj więcej ›


7 sposobów na łagodzenie negatywnych skutków klimakterium. Zioła i witaminy na menopauzę
with Brak komentarzy

Menopauza jest jednym z etapów życia kobiety. Najczęściej ma miejsce między 45 a 55 rokiem życia. Mimo że jest to naturalny stan, dla wielu kobiet objawy towarzyszące menopauzie są bardzo uciążliwe. Mogą powodować duży dyskomfort psychiczny oraz utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Czytaj więcej ›


Kolor upławów – na jaką chorobę wskazują kolor wydzieliny i śluz z pochwy
with Brak komentarzy

Kobiece zdrowie intymne ma duże znaczenie dla ogólnego stanu organizmu, ale także komfortu psychicznego. Kiedy coś się dzieje ze zdrowiem intymnym, najczęściej sygnalizują to upławy. Kolor wydzieliny z pochwy może wskazywać nie tylko na to, że kobieta może mieć zakażenie

Czytaj więcej ›


Kolposkopia – wziernikowanie pochwy i szyjki macicy – na czym polega zabieg?
with Brak komentarzy

W ginekologii stosuje się szereg badań, które pozwalają na wykrycie różnorodnych chorób, w tym nowotwory narządów rodnych. Jednym z takich badanie szyjki macicy, nazywane również kolposkopią. Jak wygląda takie badanie? Jak się do niego przygotować i jakie choroby mogą być

Czytaj więcej ›