Wstydliwy problem, który można wyleczyć – nadżerka szyjki macicy

with Brak komentarzy

Jedną z częstszych chorób dróg rodnych, diagnozowanych u kobiet, jest nadżerka szyjki macicy. Po zauważeniu pierwszych objawów, nie wolno lekceważyć infekcji, jako że może ona spowodować poważne powikłania, a nawet nowotwór.

Czym jest nadżerka szyjki macicy?

Ubytek lub zanik nabłonka błony śluzowej to inna nazwa dolegliwości. Żywoczerwony nabłonek gruczołowy zastępuje naturalny nabłonek wielowarstwowy płaski, wyścielający szyjkę macicy. Wyróżniane są trzy typy – prawdziwa, rzekoma i pojawiająca się przy zmianach nowotworowych.

Typologia schorzenia

Nadżerka zwana prawdziwą, powstaje najczęściej wskutek urazu mechanicznego, infekcji lub działania toksycznej substancji. Dochodzi wtedy do zaniku nabłonka, co może prowadzić do zmian nowotworowych.

Typ rzekomy występuje najczęściej, spośród wszystkich. Charakteryzuje się zmianą struktury nabłonka z typowego w anormalny dla tej okolicy. Zjawisko takie nazywa się ektopią. Trzecim typem jest nadżerka szyjki macicy okołonowotworowa, która powstaje jako poprzedzenie nowotworu. Często towarzyszy jej zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego.

Jakie objawy są alarmujące?

Często samodzielne zdiagnozowanie tego schorzenie bywa problematyczne, gdyż część przypadków przebiega zupełnie bezobjawowo lub objawy nie są z nią łączone. U wielu kobiet objawy są tak znikome, że stają się bagatelizowane. Zdarza się to z reguły w nadżerkach o niewielkich rozmiarach. Najbardziej charakterystycznym objawem są jednak upławy, które pojawiają się wraz z zapaleniem. Nadżerka produkuje wiele śluzu, przez co mogą pojawić się one dosyć często i w dużej ilości. Mają żółtawą lub zielonkawą barwę oraz nieprzyjemny zapach. Mogą powodować różnego rodzaju podrażnienia sromu, takie jak pieczenie czy swędzenie. W bardziej zaawansowanych stadiach, mogą pojawiać się plamienia międzymiesiączkowe, krwawienia podczas stosunku, wraz z bólem tych okolic. Bóle są często diagnozowane również w dolnej części brzucha.

Leczenie nadżerki macicy

W celu doboru metody leczenia nadżerki szyjki macicy, należy przeprowadzić badanie cytologiczne, kolposkopowe lub histologiczne. Jeśli lekarz uzna, że wystarczające jest leczenie zachowawcze, odpowiednie będzie zastosowanie leków, które odbudują prawidłowy nabłonek. Zazwyczaj najpierw stosuje się terapię farmakologiczną. Jeśli ona nie poradzi sobie z zapaleniem, należy przejść do kolejnej fazy leczenia. W zależności od decyzji ginekologa, wykonuje się koagulację chemiczną, krioterapię (coraz rzadziej) i waporyzację laserową.

Z problemem można sobie poradzić!

Mimo że nadżerka może być niemal bezobjawowa, przez co może nie powodować niedogodności w życiu codziennym, warto zainteresować się problemem. Najlepszym wyjściem jest wizyta u ginekologa, który dokona prawidłowej diagnozy i przeprowadzi odpowiednie leczenie. Tego rodzaju infekcji nie wolno lekceważyć. Kosztem poniesionym przez zbagatelizowanie schorzenia, może być grzybica, a nawet nowotwór. Terapia bywa nieprzyjemna, pozwoli natomiast wyeliminować ryzyko groźnych powikłań, a także ewentualne bolesne objawy.

Zobacz też


Jak leczyć VRS – Sposoby na poporodowe rozluźnienie pochwy.
with Brak komentarzy

Ciąża i poród znacznie zmieniają kobiece ciało. Z reguły po połogu u większości kobiet zmiany te stopniowo cofają się. Niekiedy jednak zdarza się, że fizjologiczne zmiany, które pojawiają się w ciąży lub po porodzie, zostają lub cofają się w nieznacznym

Czytaj więcej ›


7 sposobów na łagodzenie negatywnych skutków klimakterium. Zioła i witaminy na menopauzę
with Brak komentarzy

Menopauza jest jednym z etapów życia kobiety. Najczęściej ma miejsce między 45 a 55 rokiem życia. Mimo że jest to naturalny stan, dla wielu kobiet objawy towarzyszące menopauzie są bardzo uciążliwe. Mogą powodować duży dyskomfort psychiczny oraz utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Czytaj więcej ›


Kolor upławów – na jaką chorobę wskazują kolor wydzieliny i śluz z pochwy
with Brak komentarzy

Kobiece zdrowie intymne ma duże znaczenie dla ogólnego stanu organizmu, ale także komfortu psychicznego. Kiedy coś się dzieje ze zdrowiem intymnym, najczęściej sygnalizują to upławy. Kolor wydzieliny z pochwy może wskazywać nie tylko na to, że kobieta może mieć zakażenie

Czytaj więcej ›


Kolposkopia – wziernikowanie pochwy i szyjki macicy – na czym polega zabieg?
with Brak komentarzy

W ginekologii stosuje się szereg badań, które pozwalają na wykrycie różnorodnych chorób, w tym nowotwory narządów rodnych. Jednym z takich badanie szyjki macicy, nazywane również kolposkopią. Jak wygląda takie badanie? Jak się do niego przygotować i jakie choroby mogą być

Czytaj więcej ›