Znaczenie hormonów jest najbardziej widoczne w momencie zaburzenia ich właściwego poziomu – gdy stężenie hormonów ulega zmianie (np. podczas menopauzy, w trakcie ciąży i połogu), możemy mieć do czynienia z huśtawkami nastroju, spadkiem libido, wzrostem masy ciała, a nawet z nagłymi, silnymi zachciankami żywieniowymi.
Podobne objawy mogą też występować w czasie cyklu miesiączkowego. Kiedy jednak skoki nastrojów i zmiany samopoczucia zaczynają przejmować kontrolę nad codziennością, a do tego wraca młodzieńczy problem z trądzikiem, nie lekceważ objawów i skonsultuj się z ginekologiem.
Skoki i spadki – dlaczego hormony wymykają się spod kontroli?
Oprócz zmian w stężeniu hormonów w przebiegu naturalnego cyklu miesiączkowego oraz podczas ciąży, połogu i w okresie przekwitania wpływ na ich poziom mają także poważne modyfikacje w sposobie odżywiania, problemy ze zdrowiem psychicznym (depresja, nerwica) oraz życie w ciągłym stresie.
Być kobietą…
Huśtawki nastroju, jakich doświadczają kobiety (zwłaszcza ciężarne) to wdzięczny obiekt żartów dla filmowców, ale temat, który prezentuje się zabawnie na ekranie, w rzeczywistości bywa udręką. Zmiany hormonalne manifestujące się spadkiem samopoczucia i gwałtownymi, naładowanymi emocjonalnie reakcjami są bowiem przytłaczające, a zmagająca się z nimi kobieta może mieć wrażenie chwilowej utraty kontroli nad sobą. Tym samym wpisuje się w stereotyp rozchwianej, niestabilnej jednostki, która podejmuje decyzje pod wpływem chwili, a nie – jak przystało na profesjonalistkę – po uprzednim namyśle.
Hormony a intymność
Pogorszenie wizerunku to nie jedyny problem, jaki może pojawić się w związku z wahaniami poziomu hormonów – istotną, a często pomijaną kwestią jest wpływ zaburzeń hormonalnych na sferę intymną kobiety, a mianowicie na jej libido i jakość odbywanych kontaktów seksualnych. Mniejsza ochota na seks i dyskomfort wynikający z niedostatecznego nawilżenia błony śluzowej pochwy sprawiają, że zbliżenia są coraz rzadsze, a życie seksualne kobiety zaczyna kuleć.
Jak odzyskać… siebie?
Jeśli zaburzenia hormonalne nie są wynikiem problemów zdrowotnych, ich skutkom można przeciwdziałać z pomocą kilku prostych zmian:
- Wysypiaj się – efektywny sen pomaga zregenerować się i uniknąć przemęczenia. Nawet 15 minut drzemki w ciągu dnia robi różnicę.
- Znajdź czas na odpoczynek, zwłaszcza tuż przed miesiączką, gdy jesteś szczególnie podatna na spadek nastroju. Miej wymórkę, by iść do kina – zaledwie dwie godziny spędzone w fotelu w innym otoczeniu potrafią skutecznie zrelaksować.
- Rozważ stosowanie tabletek antykoncepcyjnych o niskiej zawartości hormonów – stała dawka hormonów pomaga wyciszyć objawy zaburzeń. Zawsze gdy coś niedobrego dzieje się przy stosowaniu antykoncepcji, idź do ginekologa, by omówić źródło problemu. Pamiętaj, że twoje zdrowie i samopoczucie jest najważniejsze, a szeroki wybór tabletek antykoncepcyjnych pomoże ci znaleźć coś dla siebie.
- Zacznij uprawiać sport – aktywność fizyczna to sprawdzony sposób na obniżenie poziomu hormonu stresu w organizmie, ponadto korzystnie wpływa na samopoczucie i poczucie własnej wartości. Nie musisz od razu biegać maratonów, ale zacznij od 20 minut spacerów trzy razy w tygodniu.
- Odżywiaj się zgodnie z wytycznymi dietetyków – wzbogać swój jadłospis o duże ilości warzyw, jedz świeże owoce oraz produkty bogate w kwasy omega-3 (tłuste ryby morskie, orzechy, oliwa z oliwek).
- Nie pozwól, by suchość pochwy odebrała ci przyjemność płynącą z seksu – doraźnym rozwiązaniem będzie zastosowanie lubrykantu podczas zbliżenia, ale lepsze i trwalsze efekty przyniesie aplikacja dopochwowych globulek nawilżających takich jak HydroVag®, które oprócz nawilżenia intymnego zapewnią ci kwaśny odczyn pochwy i ochronę przed bakteriami oraz grzybami wywołującymi zakażenia dróg rodnych.
Czasy, w których huśtawki nastroju i inne objawy zmian hormonalnych przyjmowano jako nieodłączny element bycia kobietą, dawno minęły. Uciążliwych dolegliwości i problemów intymnych można – i warto – unikać, by w pełni cieszyć się swoją kobiecością.