Zaburzenia hormonalne – dlaczego nie wolno ich lekceważyć?

with Brak komentarzy

Znaczenie hormonów jest najbardziej widoczne w momencie zaburzenia ich właściwego poziomu – gdy stężenie hormonów ulega zmianie (np. podczas menopauzy, w trakcie ciąży i połogu), możemy mieć do czynienia z huśtawkami nastroju, spadkiem libido, wzrostem masy ciała, a nawet z nagłymi, silnymi zachciankami żywieniowymi.

Podobne objawy mogą też występować w czasie cyklu miesiączkowego. Kiedy jednak skoki nastrojów i zmiany samopoczucia zaczynają przejmować kontrolę nad codziennością, a do tego wraca młodzieńczy problem z trądzikiem, nie lekceważ objawów i skonsultuj się z ginekologiem.

Skoki i spadki – dlaczego hormony wymykają się spod kontroli?

Oprócz zmian w stężeniu hormonów w przebiegu naturalnego cyklu miesiączkowego oraz podczas ciąży, połogu i w okresie przekwitania wpływ na ich poziom mają także poważne modyfikacje w sposobie odżywiania, problemy ze zdrowiem psychicznym (depresja, nerwica) oraz życie w ciągłym stresie.

Być kobietą…

Huśtawki nastroju, jakich doświadczają kobiety (zwłaszcza ciężarne) to wdzięczny obiekt żartów dla filmowców, ale temat, który prezentuje się zabawnie na ekranie, w rzeczywistości bywa udręką. Zmiany hormonalne manifestujące się spadkiem samopoczucia i gwałtownymi, naładowanymi emocjonalnie reakcjami są bowiem przytłaczające, a zmagająca się z nimi kobieta może mieć wrażenie chwilowej utraty kontroli nad sobą. Tym samym wpisuje się w stereotyp rozchwianej, niestabilnej jednostki, która podejmuje decyzje pod wpływem chwili, a nie – jak przystało na profesjonalistkę – po uprzednim namyśle.

Hormony a intymność

Pogorszenie wizerunku to nie jedyny problem, jaki może pojawić się w związku z wahaniami poziomu hormonów – istotną, a często pomijaną kwestią jest wpływ zaburzeń hormonalnych na sferę intymną kobiety, a mianowicie na jej libido i jakość odbywanych kontaktów seksualnych. Mniejsza ochota na seks i dyskomfort wynikający z niedostatecznego nawilżenia błony śluzowej pochwy sprawiają, że zbliżenia są coraz rzadsze, a życie seksualne kobiety zaczyna kuleć.

Jak odzyskać… siebie?

Jeśli zaburzenia hormonalne nie są wynikiem problemów zdrowotnych, ich skutkom można przeciwdziałać z pomocą kilku prostych zmian:

  • Wysypiaj się – efektywny sen pomaga zregenerować się i uniknąć przemęczenia. Nawet 15 minut drzemki w ciągu dnia robi różnicę.
  • Znajdź czas na odpoczynek, zwłaszcza tuż przed miesiączką, gdy jesteś szczególnie podatna na spadek nastroju. Miej wymórkę, by iść do kina – zaledwie dwie godziny spędzone w fotelu w innym otoczeniu potrafią skutecznie zrelaksować.
  • Rozważ stosowanie tabletek antykoncepcyjnych o niskiej zawartości hormonów – stała dawka hormonów pomaga wyciszyć objawy zaburzeń. Zawsze gdy coś niedobrego dzieje się przy stosowaniu antykoncepcji, idź do ginekologa, by omówić źródło problemu. Pamiętaj, że twoje zdrowie i samopoczucie jest najważniejsze, a szeroki wybór tabletek antykoncepcyjnych pomoże ci znaleźć coś dla siebie.
  • Zacznij uprawiać sport – aktywność fizyczna to sprawdzony sposób na obniżenie poziomu hormonu stresu w organizmie, ponadto korzystnie wpływa na samopoczucie i poczucie własnej wartości. Nie musisz od razu biegać maratonów, ale zacznij od 20 minut spacerów trzy razy w tygodniu.
  • Odżywiaj się zgodnie z wytycznymi dietetyków – wzbogać swój jadłospis o duże ilości warzyw, jedz świeże owoce oraz produkty bogate w kwasy omega-3 (tłuste ryby morskie, orzechy, oliwa z oliwek).
  • Nie pozwól, by suchość pochwy odebrała ci przyjemność płynącą z seksu – doraźnym rozwiązaniem będzie zastosowanie lubrykantu podczas zbliżenia, ale lepsze i trwalsze efekty przyniesie aplikacja dopochwowych globulek nawilżających takich jak HydroVag®, które oprócz nawilżenia intymnego zapewnią ci kwaśny odczyn pochwy i ochronę przed bakteriami oraz grzybami wywołującymi zakażenia dróg rodnych.

Czasy, w których huśtawki nastroju i inne objawy zmian hormonalnych przyjmowano jako nieodłączny element bycia kobietą, dawno minęły. Uciążliwych dolegliwości i problemów intymnych można – i warto – unikać, by w pełni cieszyć się swoją kobiecością.

Zobacz też


Jak leczyć VRS – Sposoby na poporodowe rozluźnienie pochwy.
with Brak komentarzy

Ciąża i poród znacznie zmieniają kobiece ciało. Z reguły po połogu u większości kobiet zmiany te stopniowo cofają się. Niekiedy jednak zdarza się, że fizjologiczne zmiany, które pojawiają się w ciąży lub po porodzie, zostają lub cofają się w nieznacznym

Czytaj więcej ›


7 sposobów na łagodzenie negatywnych skutków klimakterium. Zioła i witaminy na menopauzę
with Brak komentarzy

Menopauza jest jednym z etapów życia kobiety. Najczęściej ma miejsce między 45 a 55 rokiem życia. Mimo że jest to naturalny stan, dla wielu kobiet objawy towarzyszące menopauzie są bardzo uciążliwe. Mogą powodować duży dyskomfort psychiczny oraz utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Czytaj więcej ›


Kolor upławów – na jaką chorobę wskazują kolor wydzieliny i śluz z pochwy
with Brak komentarzy

Kobiece zdrowie intymne ma duże znaczenie dla ogólnego stanu organizmu, ale także komfortu psychicznego. Kiedy coś się dzieje ze zdrowiem intymnym, najczęściej sygnalizują to upławy. Kolor wydzieliny z pochwy może wskazywać nie tylko na to, że kobieta może mieć zakażenie

Czytaj więcej ›


Kolposkopia – wziernikowanie pochwy i szyjki macicy – na czym polega zabieg?
with Brak komentarzy

W ginekologii stosuje się szereg badań, które pozwalają na wykrycie różnorodnych chorób, w tym nowotwory narządów rodnych. Jednym z takich badanie szyjki macicy, nazywane również kolposkopią. Jak wygląda takie badanie? Jak się do niego przygotować i jakie choroby mogą być

Czytaj więcej ›