Problem suchości pochwy podczas stosunku – przyczyny i przeciwdziałanie

with Brak komentarzy

Problem, jakim jest suchość pochwy podczas stosunku, dotyczy wielu kobiet. Jest to stan naturalny i przejściowy, dlatego nie ma powodu do wstydu czy niepokoju. Krępujący kłopot może mieć wiele przyczyn, które jednak w większości przypadków można szybko i łatwo zlikwidować. Jeżeli borykasz się z uczuciem suchości, pieczenia, a nawet bólu przy stosunku, co odbija się na jakości twojego życia seksualnego, nie czekaj – działaj!

Suchość pochwy – kiedy stosunek przestaje być przyjemnością…

Brak naturalnego nawilżenia znacząco wpływa na poziom satysfakcji podczas stosunku. W trakcie zbliżenia ścianki pochwy pokrywa śluz, który zabezpiecza przed otarciami, pozwalając na odczuwanie przyjemności. Odpowiednią wilgotność kontroluje estrogen – żeński hormon płciowy. Odczuwalna suchość pochwy powoduje, że stosunek seksualny jest nieprzyjemny, a nawet bolesny. Dzieje się tak dlatego, że suche ścianki narażone są na mechaniczne mikrourazy i podrażnienia. To może prowadzić dodatkowo do swędzenia, pieczenia, a nawet infekcji. Nie warto więc bagatelizować takich objawów.

Przyczyny braku nawilżenia podczas stosunku

Przyczyn niedostatecznego nawilżenia podczas zbliżenia może być wiele. Na początek warto zastanowić się, czy problem nie leży w psychice. Podczas podniecenia organizm kobiety wydziela hormony, które mają przygotować ją na potencjalne zbliżenie. Czasem zdarza się tak, że w mózgu kobiety pojawiają się bariery psychiczne lub zahamowania, które podświadomie blokują chęć do przeżywania rozkoszy. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być również przemęczenie organizmu, życie w stresie i pośpiechu. Innym powodem może być wejście w fazę menopauzy. W tym okresie życia wiele kobiet skarży się na problem suchości pochwy. Jest to spowodowane niższą aktywnością estrogenu w organizmie. Również w pewnej fazie normalnego cyklu miesięcznego zmniejsza się poziom nawilżenia podczas zbliżenia (okres poprzedzający miesiączkę, tzw. „suche dni”). Borykając się z problemem niewystarczająco wilgotnej pochwy podczas stosunku seksualnego, warto zwrócić uwagę na leki, jakie przyjmujemy. Skutkiem ubocznym wielu z nich może być właśnie brak odpowiedniego nawilżenia. Także długotrwała terapia hormonalna może prowadzić do pojawienia się takiej dolegliwości.

Jak radzić sobie z problemem?

Przede wszystkim nie bagatelizuj. Im szybciej zareagujesz, tym szybciej będziesz mogła w pełni cieszyć się seksem. Na początek warto poszukać przyczyny. Jeżeli nie wynika ona z dyskomfortu psychicznego, to do dyspozycji masz wiele możliwości walki z problemem. Możesz wypróbować różne lubrykanty, które podczas stosunku zadbają o odpowiednią wilgotność. Na rynku dostępne są także specjalistyczne preparaty, które mają na celu długofalową poprawę nawilżenia pochwy, co zwiększy satysfakcję z seksu (np. HydroVag). Takie produkty mają działanie profilaktyczne, a wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Warto również skonsultować problem z lekarzem, który może pomóc w doborze leków, które nie powodują takich skutków ubocznych.

Zobacz też


Jak leczyć VRS – Sposoby na poporodowe rozluźnienie pochwy.
with Brak komentarzy

Ciąża i poród znacznie zmieniają kobiece ciało. Z reguły po połogu u większości kobiet zmiany te stopniowo cofają się. Niekiedy jednak zdarza się, że fizjologiczne zmiany, które pojawiają się w ciąży lub po porodzie, zostają lub cofają się w nieznacznym

Czytaj więcej ›


7 sposobów na łagodzenie negatywnych skutków klimakterium. Zioła i witaminy na menopauzę
with Brak komentarzy

Menopauza jest jednym z etapów życia kobiety. Najczęściej ma miejsce między 45 a 55 rokiem życia. Mimo że jest to naturalny stan, dla wielu kobiet objawy towarzyszące menopauzie są bardzo uciążliwe. Mogą powodować duży dyskomfort psychiczny oraz utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Czytaj więcej ›


Kolor upławów – na jaką chorobę wskazują kolor wydzieliny i śluz z pochwy
with Brak komentarzy

Kobiece zdrowie intymne ma duże znaczenie dla ogólnego stanu organizmu, ale także komfortu psychicznego. Kiedy coś się dzieje ze zdrowiem intymnym, najczęściej sygnalizują to upławy. Kolor wydzieliny z pochwy może wskazywać nie tylko na to, że kobieta może mieć zakażenie

Czytaj więcej ›


Kolposkopia – wziernikowanie pochwy i szyjki macicy – na czym polega zabieg?
with Brak komentarzy

W ginekologii stosuje się szereg badań, które pozwalają na wykrycie różnorodnych chorób, w tym nowotwory narządów rodnych. Jednym z takich badanie szyjki macicy, nazywane również kolposkopią. Jak wygląda takie badanie? Jak się do niego przygotować i jakie choroby mogą być

Czytaj więcej ›