Jak prawidłowo myć pochwę?

with Brak komentarzy

Nieprawidłowa higiena intymna to jedna z najczęstszych przyczyn nawracania nieprzyjemnych infekcji intymnych. Wiele kobiet nieprawidłowo myje pochwę oraz stosuje nieodpowiednie kosmetyki do higieny intymnej. Czym myć okolice intymne i jak myć pochwę, by nie naruszyć flory bakteryjnej oraz nie podrażnić delikatnej skóry miejsc intymnych?

Czym myć miejsca intymne?

Podstawowym pytaniem, na jakie należy sobie odpowiedzieć, chcąc odpowiednio zadbać o miejsca intymne. Wiele kobiet używa do mycia miejsc intymnych płynów i żeli, które przeznaczone są do mycia całego ciała. A jest to błąd, z uwagi na to, że skóra na ciele ma inne pH niż skóra okolic intymnych. Dodatkowo płaszcz ochronny pochwy składa się ze śluzu oraz korzystnej flory bakteryjnej, które mogą zostać uszkodzone w czasie mycia niewłaściwymi produktami pielęgnacyjnymi. Źle dobrane płyny mogą też zmienić pH tych okolic i spowodować zachwianie prawidłowym poziomem korzystnych bakterii. Wówczas kobieta jest bardziej narażona na działanie patogennych mikroorganizmów – grzybów, bakterii i wirusów.

Płyny do higieny intymnej powinny zatem mieć pH odpowiadające naturalnemu pH pochwy, czyli ok. 4,5. Tradycyjne mydło natomiast ma pH ok. 8, co oznacza, że ma odczyn zasadowy i może niekorzystnie wpływać na naturalną florę bakteryjną okolic intymnych.

Przed zakupem płynu do higieny intymnej warto zwrócić uwagę na jego skład. Jako środki myjące powinny być wykorzystane glukozydy lub inne delikatne substancje. Warto wystrzegać się sztucznych barwników i substancji zapachowych, które mogą uczulać. Lepiej nie wybierać również płynów zawierających PEG lub SLS. Na opakowaniu warto za to szukać substancji łagodzących oraz bakterio i grzybobójczych np. kwasu mlekowego, wyciągu z aloesu, zielonej herbaty, babki lancetowatej, nagietka, macierzanki, przywrotnika, rumianku, kory dębu czy tarczycy bajkalskiej.

W jaki sposób myć miejsca intymne?

Drugą bardzo ważną kwestią jest to, jak myć miejsca intymne w prawidłowy sposób? Mycie miejsc intymnych powinno się wykonywać pod prysznicem, szczególnie w czasie menstruacji. Jeżeli już decydujemy się na kąpiel, powinna ona być krótka i letnia, a nie gorąca. Mycie należy wykonywać od przodu do tyłu – od pochwy, w kierunku odbytu (podobnie jak podcieranie). Zapobiegnie to przenoszeniu się mikroorganizmów, które mogą znajdować się w okolicach odbytu na miejsca intymne, co zmniejszy ryzyko wystąpienia zakażenia tymi bakteriami.

Powinnyśmy podmywać się najlepiej ręką. Nie zaleca się stosowania do tego gąbek czy myjek, gdyż na nich osadza się dużo mikroorganizmów, które mogą mieć szkodliwy wpływ na okolice intymne.

Do wycierania się po podmywaniu należy mieć osobny ręcznik – nie należy korzystać z tego samego ręcznika, który wykorzystuje się do wycierania rąk czy całego ciała po kąpieli. Każdy z domowników powinien mieć też swój osobny ręcznik. Najlepiej wybierać ręczniki mocno chłonne wykonane z naturalnych włókien, które nie wywołają podrażnień. Wycierać się należy podobnie jak myć od przodu do tyłu, delikatnie osuszając miejsca intymne. Należy zrobić to dokładnie, gdyż wilgotne środowisko jest idealnym miejscem do rozwoju dla mikroorganizmów.

Trzeba też pamiętać, że pochwy nie powinno się myć od środka i wykonywać irygacji (za wyjątkiem zaleconych przez lekarza w trakcje leczenia). Trzeba też unikać długich nasiadówek.

O czym jeszcze należy pamiętać w zakresie higieny intymnej?

Dla zachowania odpowiedniego stanu okolic intymnych ważne jest odpowiednie mycie, ale warto też pamiętać o innych kwestiach. Jedną z nich jest depilacja. Zaleca się jedynie skracać zbędne owłosienie przy pomocy trymera. Trzeba uważać z używaniem maszynek jednorazowych, gdyż często w martwym naskórku, który gromadzi się na ich powierzchni mnożą się mikroorganizmy. Takim przyrządem łatwo też podrażnić skórę. Po goleniu mogą też wrastać włosy pod powierzchnię skóry, co może prowadzić do stanów zapalnych i nieprzyjemnego swędzenia.

Ważnym elementem dbania o swoją higienę intymną jest dobór odpowiedniej bielizny. Najlepiej, aby była ona wykonana z wysokiej jakości naturalnych włókien np. bawełnianych lub bambusowych. Taka bielizna jest przewiewna i wygodna, pozwala skórze oddychać, dzięki czemu nie poci się ona i nie tworzy się środowisko korzystne dla rozwoju mikroorganizmów.

Osoby, które mają skłonności do alergii, powinny unikać korzystania z perfumowanych i barwionych środków higienicznych, w szczególności podpasek i tamponów, ale i papierów toaletowych czy chusteczek do higieny intymnej. O wiele lepiej stosować produkty zawierające wyciągi z roślin takich jak aloes czy rumianek. Dobrze jest też unikać tak zwanych dezodorantów intymnych, które mogą podrażniać skórę, szczególnie po depilacji intymnej, wywoływać alergie, a także powodować pieczenie czy swędzenie.

Istotna jest też prawidłowa higiena w czasie menstruacji. Podpaski i tampony należy zmieniać regularnie i dobierać ich wielkość w zależności od momentu okresu. Na pierwsze dni z reguły zaleca się stosowanie bardziej chłonnych produktów i stopniowe stosowanie podpasek i tamponów o mniejszej chłonności. W tym czasie zaleca się również częstsze podmywanie niż normalnie, gdyż zaschnięta krew to doskonałe miejsce do rozwoju mikroorganizmów, a także nieprzyjemny zapach, który może powodować duży dyskomfort.

Zobacz też


Jak leczyć VRS – Sposoby na poporodowe rozluźnienie pochwy.
with Brak komentarzy

Ciąża i poród znacznie zmieniają kobiece ciało. Z reguły po połogu u większości kobiet zmiany te stopniowo cofają się. Niekiedy jednak zdarza się, że fizjologiczne zmiany, które pojawiają się w ciąży lub po porodzie, zostają lub cofają się w nieznacznym

Czytaj więcej ›


7 sposobów na łagodzenie negatywnych skutków klimakterium. Zioła i witaminy na menopauzę
with Brak komentarzy

Menopauza jest jednym z etapów życia kobiety. Najczęściej ma miejsce między 45 a 55 rokiem życia. Mimo że jest to naturalny stan, dla wielu kobiet objawy towarzyszące menopauzie są bardzo uciążliwe. Mogą powodować duży dyskomfort psychiczny oraz utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Czytaj więcej ›


Kolor upławów – na jaką chorobę wskazują kolor wydzieliny i śluz z pochwy
with Brak komentarzy

Kobiece zdrowie intymne ma duże znaczenie dla ogólnego stanu organizmu, ale także komfortu psychicznego. Kiedy coś się dzieje ze zdrowiem intymnym, najczęściej sygnalizują to upławy. Kolor wydzieliny z pochwy może wskazywać nie tylko na to, że kobieta może mieć zakażenie

Czytaj więcej ›


Kolposkopia – wziernikowanie pochwy i szyjki macicy – na czym polega zabieg?
with Brak komentarzy

W ginekologii stosuje się szereg badań, które pozwalają na wykrycie różnorodnych chorób, w tym nowotwory narządów rodnych. Jednym z takich badanie szyjki macicy, nazywane również kolposkopią. Jak wygląda takie badanie? Jak się do niego przygotować i jakie choroby mogą być

Czytaj więcej ›