Ból podczas stosunku – skąd się bierze i czy można coś z tym zrobić?

with Brak komentarzy

Romantyczna atmosfera, namiętność, seks – brzmi jak plan na udaną randkę? Niestety nie dla wszystkich. Bardzo duża część Polek cierpi z powodu odczuwanego w czasie stosunku bólu. Dowiedz się, jaka może być jego przyczyna i jak sobie z nim poradzić!

Przyczyny bólu podczas stosunku

Seks powinien być nie tylko sposobem na poczęcie dziecka, ale także przyjemnością dla obojga partnerów. Trudno jednak o uczucie rozkoszy, gdy każdemu zbliżeniu towarzyszy ból… Kobieta, która odczuwa ból przy stosunku, nie powinna wstydzić się swojej dolegliwości i milczeć – żyjemy w czasach, w których zdecydowaną większość przyczyn tego stanu można wyleczyć.

Ból w trakcie stosunku może mieć swoje źródło w psychice, ale może być również objawem chorób lub stanów zapalnych. Przede wszystkim więc problemu nie można lekceważyć, należy zgłosić się z nim w pierwszej kolejności do ginekologa, a jeżeli on nie znajdzie przyczyny dolegliwości – udać się do seksuologa.

Suchość pochwy

Ból w trakcie stosunku (lub przy samej próbie jego podjęcia) może mieć różne przyczyny. Jedną z najczęstszych jest suchość pochwy, która może również mieć różne źródła. Częstym powodem jest po prostu za mały poziom podniecenia lub też niewłaściwa gra wstępna, ale to nieprzyjemne uczucie może być także objawem nadmiernego stresu, zmęczenia lub wysiłku (częste u kobiet-sportowców).

Kłopoty te mogą również wynikać z niewłaściwego stanu gospodarki hormonalnej organizmu (zaburzenia hormonalne) – z tego też powodu suchość pochwy często występuje u kobiet w okresie okołomenopauzalnym, gdy cały czas zmienia się poziom poszczególnych hormonów. Suchość pochwy może też być efektem ubocznym leczenia i długiego przyjmowania określonych leków, ale także i w przypadku chemioterapii.

Jeżeli ból podczas stosunku spowodowany jest suchością pochwy, warto sięgnąć po lubrykanty i/lub specjalne globulki nawilżające, np. HydroVag®. Wspomagają one nie tylko uzyskanie właściwego nawilżenia śluzówki ścian pochwy, ale również wspomagają jej procesy regeneracyjne. Przyczyniają się do utrzymania prawidłowego pH pochwy a to korzystnie wpływa na jej florę bakteryjną.

Infekcje i zapalenia intymne

Swędzenie i/lub pieczenie pochwy, lub też jej suchość, mogą być jednak objawem różnego rodzaju infekcji intymnych. Ból podczas stosunku to jedna sprawa, ale ważniejszą kwestią jest zdrowie – nieleczone infekcje mogą doprowadzić do poważnych powikłań! Jeżeli więc odczuwasz, że coś jest nie w porządku, od razu zgłoś się do swojego ginekologa i zrezygnuj z seksu na czas leczenia.

Jak rozpoznać poszczególne rodzaje infekcji?

  • Grzybica – okolice intymne są zaczerwienione, a przy każdej próbie stosunku odczuwane są pieczenie i swędzenie. Z pochwy wydobywa się bardzo gęsta wydzielina.
  • Drożdżyca – cechują ją świąd pochwy oraz upławy: serowate, gęste, ale niezbyt obfite. Narządy płciowe mogą być obrzęknięte i zaczerwienione.
  • Rzęsistkowica – świąd i ból towarzyszą zarówno stosunkom, jak i oddawaniu moczu. Pojawiają się również pieniste upławy o szaroburym lub zielonożółtym odcieniu oraz nieprzyjemnym zapachu.
  • Chlamydioza – osoba zakażona bakteriami chlamydii odczuwa ból brzucha i swędzenie pochwy. Mogą występować również krwawienia pomiędzy okresami.
  • Opryszczka intymna – rozpoznasz ją po swędzących pęcherzykach w okolicach intymnych, z czasem pojawią się również bolesne nadżerki.
  • Zapalenie przedsionka pochwy – objawy podobne do opryszczki, jednak zmiany są bardziej podobne do brodawek.

Pamiętaj, że właściwe leczenie może dobrać tylko wykwalifikowany lekarz. Samodzielna diagnoza nie zastąpi odpowiednio dobranych leków!

Alergie: na lateks, na proszek do prania, na mydło

Ból podczas stosunku może być również spowodowany… uczuleniem! Dyskomfort w trakcie współżycia może powodować alergia na lateksowe prezerwatywy, ale uczulać mogą również środki do prania, mydło czy płyny do higieny intymnej.

W tym przypadku zazwyczaj wystarczy odstawić na bok czynnik wywołujący alergię, by już po kilku dniach pozbyć się problemu.

Zapalenie przydatków lub niewłaściwa budowa

Dyskomfort w czasie seksu może być spowodowany także przez nieprawidłowości w budowie narządów płciowych – ból w trakcie stosunku towarzyszy często tyłozgięciu macicy lub zwężeniom pochwy. Wady te mogą być wrodzone lub nabyte (np. zbyt grube blizny po zabiegach). Niektóre z nich są możliwe do usunięcia w drodze operacji.

Ból podczas stosunku, występujący jednak tylko w czasie głębokiej penetracji, może być również objawem zapalenia przydatków (jajników i jajowodów). Z leczeniem nie należy zwlekać – nasilający się proces zapalny może doprowadzić m.in. do ciąży jajowodowej i niepłodności.

Pochwica – problem w głowie, problem w łóżku

Przyczyny bólu podczas stosunku mogą siedzieć także w głowie kobiety – a jednym z takich problemów jest pochwica. Objawia się ona tak mocnym zaciskiem mięśni pochwy, że mężczyzna nie jest w stanie wprowadzić członka.

Schorzenie najczęściej dotyka osoby skrzywdzone na tle seksualnym: zaczynając od wychowania w atmosferze potępienia seksu (niewyparte z umysłu przeświadczenie, że seks jest czymś złym), poprzez złe doświadczenia z poprzednimi partnerami, aż po tak drastyczne przejścia jak molestowanie i gwałt.

Pochwicę można wyleczyć – jednak potrzebna jest długotrwała psychoterapia i zrozumienie ze strony partnera.

 

Zobacz też


Przyczyny braku kwasu mlekowego w pochwie. Badanie poziomu pH i pałeczek kwasu mlekowego
with Brak komentarzy

Wiele kobiet cierpi z powodu nawracających infekcji intymnych i ich uciążliwych objawów: świądu, pieczenia, upławów, suchości pochwy. Występują one u kobiet w każdym wieku, w różnych sytuacjach zawodowych i materialnych. Choć po poddaniu leczeniu, infekcje intymne zwykle prędko ustępują, w

Czytaj więcej ›


Upławy – kiedy stanowią powód do niepokoju?
with Brak komentarzy

Upławy to jeden z najczęstszych objawów infekcji intymnych. Mówimy o nich, gdy barwa, zapach oraz ilość wydzieliny z pochwy odbiegają od normy. Nieleczone mogą mieć wpływ na zdrowie kobiety i prowadzić do poważnych powikłań, m.in. uszkodzeń jajników, jajowodów oraz macicy.

Czytaj więcej ›


Infekcje intymne po menopauzie – co powinnaś o nich wiedzieć?
with Brak komentarzy

Menopauza to naturalny okres w życiu każdej kobiety. Towarzyszą mu kłopotliwe dolegliwości, takie jak: trudności w koncentracji i zapamiętywaniu, uciążliwe poty, uderzenia gorąca, zaburzenia przemiany materii, kołatanie serca, choroby układu sercowo-naczyniowego, bezsenność oraz zmienność nastrojów. Oprócz tego kobiety borykają się

Czytaj więcej ›


Nadżerka i nawracające stany zapalne miejsc intymnych – objawy, przyczyny i leczenie
with Brak komentarzy

Nadżerka i nawracające stany zapalne miejsc intymnych to dolegliwości, z którymi zmaga się wiele pań. Wpływają na jakość i komfort ich życia, znacząco obniżają samopoczucie, a niekiedy prowadzą do groźnych dla zdrowia powikłań. Jakie są ich przyczyny oraz objawy? W

Czytaj więcej ›