Menopauza a ciąża

with Brak komentarzy

O menopauzie mówimy wówczas, gdy ustaje czynność jajników, a kobieta nie miesiączkuje przez co najmniej 12 następujących po sobie miesięcy. Jednocześnie, ponieważ jej jajniki nie pracują, nie może zajść w ciążę. Czy jednak na pewno jest to takie oczywiste? Jakie możliwości mają do dyspozycji panie, które – pomimo menopauzy – marzą o potomstwie?

Czym jest i kiedy pojawia się menopauza?

Na początek warto wyjaśnić, czym jest, kiedy występuje i w jaki sposób przebiega menopauza. Przede wszystkim należy wiedzieć, że jest to proces naturalny i nieunikniony – przejdzie go każda kobieta. Przekwitanie występuje zwykle pomiędzy 45. a 55. rokiem życia, choć zdarza się, że objawy pojawiają się wcześniej bądź później. Większość z nich, choć nie wymaga specjalistycznego leczenia, daje się we znaki i może obniżać komfort i jakość życia kobiety.

Objawy menopauzy

Menopauza może dawać różne objawy. Przede wszystkim zaburzeniom ulega cykl miesiączkowy, zwiększona lub zmniejszona zostaje intensywność krwawień, pojawiają się objawy naczynioruchowe, m.in. nocne pocenie się i uderzenia gorąca. W czasie menopauzy kobiety często skarżą się również na przybieranie na wadze, suchość pochwy, zwiększoną podatność na infekcje intymne i infekcje układu moczowego, przerzedzenie włosów i ich wzrost w innych obszarach ciała np. na twarzy, rękach czy klatce piersiowej. Powszechne są również zaburzenia nastroju, depresja, suchość skóry, bóle głowy i stawów.

Menopauza a ciąża? Czy w menopauzie można zajść w ciążę?

To pytanie zadaje sobie wiele kobiet, które odczuwają pierwsze objawy menopauzy. Odpowiedź brzmi: oczywiście! Prowadząc aktywne życie seksualne i nie stosując antykoncepcji, kobieta wciąż może zajść w ciążę. W czasie menopauzy miesiączka zanika, a cykle często stają się nieregularne. Nie zawsze jednak oznacza to całkowite wygaśnięcie pracy jajników, a co za tym idzie – niepłodność. Żeby mieć pewność, że cykle są bezowulacyjne, należy zrobić badania hormonów, przede wszystkim FSH z krwi. Jeśli jego wartość będzie wyższa niż 30 mIU/ml, będzie do oznaczało, że nie dochodzi już do owulacji, a w jajnikach nie ma dojrzewających pęcherzyków. Wówczas ryzyko niechcianej ciąży nie istnieje. Jednakże w przypadku wyniku odwrotnego (niższego niż 30 mIU/ml) kobieta jest wciąż płodna – jej organizm produkuje jajeczka, które mogą zostać zapłodnione.

Wiek, w którym kobieta przechodzi klimakterium jest sprawą indywidualną. W okresie menopauzy, gdy cykle stają się nieregularne, a poziom hormonów wciąż się waha, trudno jest zachować pełną kontrolę nad płodnością. Jeśli więc kobieta nie chce powitać na świecie potomstwa, konieczne jest stosowanie antykoncepcji. I odwrotnie, rozregulowany cykl miesiączkowy może sprawiać trudności w zajściu w ciąże ponieważ im bardziej nieregularne krwawienia, tym trudniej jest określić dni płodne. Jednak nadal ciąża w okresie menopauzy jest jak najbardziej możliwa.

Antykoncepcja w czasie menopauzy

Do dyspozycji kobiet w okresie menopauzy pozostaje szereg możliwych metod antykoncepcyjnych, począwszy od dopochwowych środków plemnikobójczych, prezerwatyw, kapturków, po wkładki domaciczne (stosowane zwykle do ok. 55 roku życia). Jeśli menopauza występuje w okolicach 40-45 roku życia, kobiety stosują również tabletki antykoncepcyjne, zastrzyki, podskórne implanty. Te powinny jednak być dobierane indywidualnie przez lekarza po wcześniejszym zbadaniu poziomu hormonów.

Objawy menopauzy a ciąża

Niektóre z objawów menopauzy mogą przypominać te, które obserwują kobiety w ciąży. Mowa przede wszystkim o zaniku miesiączki, wahaniach nastroju, tkliwości piersi i trudności w koncentracji. W takiej sytuacji należy zrobić test ciążowy, poddać się badaniu beta hCH lub odwiedzić ginekologa, który zleci badania poziomu hormonów i rozwieje wątpliwości.

Menopauza a marzenia o dziecku

Czy menopauza przekreśla szanse na spełnienie marzeń o dziecku? Odpowiedź brzmi: nie. Dopóki nie ustanie całkowicie praca jajników, kobieta wciąż może zajść w ciążę. Może zajść w nią również wtedy, gdy będzie już w okresie postmenopauzalnym, a więc wówczas, gdy zakończy proces przekwitania. Jest to możliwe u tych pań, które przeszły przeszczep zdrowych tkanek jajnika. Metoda polega na pobraniu zdrowej tkanki i zamrożeniu jej. Gdy rozmrożony fragment zostanie jej wszczepiony, odzyska płodność i będzie w stanie zajść w ciążę w dowolnym momencie. Takie zabiegi nie są jednak powszechne. Zwykle stosuje się je u pacjentek onkologicznych, które wskutek leczenia przeszły wczesną menopauzę i utraciły płodność. Po wykonaniu przeszczepu jajnik będzie czynny nawet przez kilka lat.

Przeszczep tkanek zdrowego jajnika w celu przywrócenia płodności to metoda uznawana za kontrowersyjną. Eksperci alarmują, że jest ona niezgodna z naturą i może prowadzić do poważnych konsekwencji zarówno dla matki, jak i dziecka. Jednocześnie może spowodować wzrost liczby matek w podeszłym wieku. Należy również pamiętać o tym, że wraz z wiekiem kobiety wzrasta ryzyko poronienia oraz aberracji chromosomalnych, m.in. trisomii 21 pary chromosomów, odpowiedzialnej za powstanie zespołu Downa.

Choć ciąża w dojrzałym wieku budzi kontrowersje i wątpliwości natury etycznej, wciąż prowadzone są badania nad nowymi metodami wydłużenia okresu płodności. Wiek, w którym kobiety decydują się na dziecko, stale się przesuwa i wszystko wskazuje na to, że późne macierzyństwo za jakiś czas stanie się zjawiskiem zupełnie powszechnym.

Zobacz też


Jak leczyć VRS – Sposoby na poporodowe rozluźnienie pochwy.
with Brak komentarzy

Ciąża i poród znacznie zmieniają kobiece ciało. Z reguły po połogu u większości kobiet zmiany te stopniowo cofają się. Niekiedy jednak zdarza się, że fizjologiczne zmiany, które pojawiają się w ciąży lub po porodzie, zostają lub cofają się w nieznacznym

Czytaj więcej ›


7 sposobów na łagodzenie negatywnych skutków klimakterium. Zioła i witaminy na menopauzę
with Brak komentarzy

Menopauza jest jednym z etapów życia kobiety. Najczęściej ma miejsce między 45 a 55 rokiem życia. Mimo że jest to naturalny stan, dla wielu kobiet objawy towarzyszące menopauzie są bardzo uciążliwe. Mogą powodować duży dyskomfort psychiczny oraz utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Czytaj więcej ›


Kolor upławów – na jaką chorobę wskazują kolor wydzieliny i śluz z pochwy
with Brak komentarzy

Kobiece zdrowie intymne ma duże znaczenie dla ogólnego stanu organizmu, ale także komfortu psychicznego. Kiedy coś się dzieje ze zdrowiem intymnym, najczęściej sygnalizują to upławy. Kolor wydzieliny z pochwy może wskazywać nie tylko na to, że kobieta może mieć zakażenie

Czytaj więcej ›


Kolposkopia – wziernikowanie pochwy i szyjki macicy – na czym polega zabieg?
with Brak komentarzy

W ginekologii stosuje się szereg badań, które pozwalają na wykrycie różnorodnych chorób, w tym nowotwory narządów rodnych. Jednym z takich badanie szyjki macicy, nazywane również kolposkopią. Jak wygląda takie badanie? Jak się do niego przygotować i jakie choroby mogą być

Czytaj więcej ›