Menopauza a ciąża

with Brak komentarzy

O menopauzie mówimy wówczas, gdy ustaje czynność jajników, a kobieta nie miesiączkuje przez co najmniej 12 następujących po sobie miesięcy. Jednocześnie, ponieważ jej jajniki nie pracują, nie może zajść w ciążę. Czy jednak na pewno jest to takie oczywiste? Jakie możliwości mają do dyspozycji panie, które – pomimo menopauzy – marzą o potomstwie?

Czym jest i kiedy pojawia się menopauza?

Na początek warto wyjaśnić, czym jest, kiedy występuje i w jaki sposób przebiega menopauza. Przede wszystkim należy wiedzieć, że jest to proces naturalny i nieunikniony – przejdzie go każda kobieta. Przekwitanie występuje zwykle pomiędzy 45. a 55. rokiem życia, choć zdarza się, że objawy pojawiają się wcześniej bądź później. Większość z nich, choć nie wymaga specjalistycznego leczenia, daje się we znaki i może obniżać komfort i jakość życia kobiety.

Objawy menopauzy

Menopauza może dawać różne objawy. Przede wszystkim zaburzeniom ulega cykl miesiączkowy, zwiększona lub zmniejszona zostaje intensywność krwawień, pojawiają się objawy naczynioruchowe, m.in. nocne pocenie się i uderzenia gorąca. W czasie menopauzy kobiety często skarżą się również na przybieranie na wadze, suchość pochwy, zwiększoną podatność na infekcje intymne i infekcje układu moczowego, przerzedzenie włosów i ich wzrost w innych obszarach ciała np. na twarzy, rękach czy klatce piersiowej. Powszechne są również zaburzenia nastroju, depresja, suchość skóry, bóle głowy i stawów.

Menopauza a ciąża? Czy w menopauzie można zajść w ciążę?

To pytanie zadaje sobie wiele kobiet, które odczuwają pierwsze objawy menopauzy. Odpowiedź brzmi: oczywiście! Prowadząc aktywne życie seksualne i nie stosując antykoncepcji, kobieta wciąż może zajść w ciążę. W czasie menopauzy miesiączka zanika, a cykle często stają się nieregularne. Nie zawsze jednak oznacza to całkowite wygaśnięcie pracy jajników, a co za tym idzie – niepłodność. Żeby mieć pewność, że cykle są bezowulacyjne, należy zrobić badania hormonów, przede wszystkim FSH z krwi. Jeśli jego wartość będzie wyższa niż 30 mIU/ml, będzie do oznaczało, że nie dochodzi już do owulacji, a w jajnikach nie ma dojrzewających pęcherzyków. Wówczas ryzyko niechcianej ciąży nie istnieje. Jednakże w przypadku wyniku odwrotnego (niższego niż 30 mIU/ml) kobieta jest wciąż płodna – jej organizm produkuje jajeczka, które mogą zostać zapłodnione.

Wiek, w którym kobieta przechodzi klimakterium jest sprawą indywidualną. W okresie menopauzy, gdy cykle stają się nieregularne, a poziom hormonów wciąż się waha, trudno jest zachować pełną kontrolę nad płodnością. Jeśli więc kobieta nie chce powitać na świecie potomstwa, konieczne jest stosowanie antykoncepcji. I odwrotnie, rozregulowany cykl miesiączkowy może sprawiać trudności w zajściu w ciąże ponieważ im bardziej nieregularne krwawienia, tym trudniej jest określić dni płodne. Jednak nadal ciąża w okresie menopauzy jest jak najbardziej możliwa.

Antykoncepcja w czasie menopauzy

Do dyspozycji kobiet w okresie menopauzy pozostaje szereg możliwych metod antykoncepcyjnych, począwszy od dopochwowych środków plemnikobójczych, prezerwatyw, kapturków, po wkładki domaciczne (stosowane zwykle do ok. 55 roku życia). Jeśli menopauza występuje w okolicach 40-45 roku życia, kobiety stosują również tabletki antykoncepcyjne, zastrzyki, podskórne implanty. Te powinny jednak być dobierane indywidualnie przez lekarza po wcześniejszym zbadaniu poziomu hormonów.

Objawy menopauzy a ciąża

Niektóre z objawów menopauzy mogą przypominać te, które obserwują kobiety w ciąży. Mowa przede wszystkim o zaniku miesiączki, wahaniach nastroju, tkliwości piersi i trudności w koncentracji. W takiej sytuacji należy zrobić test ciążowy, poddać się badaniu beta hCH lub odwiedzić ginekologa, który zleci badania poziomu hormonów i rozwieje wątpliwości.

Menopauza a marzenia o dziecku

Czy menopauza przekreśla szanse na spełnienie marzeń o dziecku? Odpowiedź brzmi: nie. Dopóki nie ustanie całkowicie praca jajników, kobieta wciąż może zajść w ciążę. Może zajść w nią również wtedy, gdy będzie już w okresie postmenopauzalnym, a więc wówczas, gdy zakończy proces przekwitania. Jest to możliwe u tych pań, które przeszły przeszczep zdrowych tkanek jajnika. Metoda polega na pobraniu zdrowej tkanki i zamrożeniu jej. Gdy rozmrożony fragment zostanie jej wszczepiony, odzyska płodność i będzie w stanie zajść w ciążę w dowolnym momencie. Takie zabiegi nie są jednak powszechne. Zwykle stosuje się je u pacjentek onkologicznych, które wskutek leczenia przeszły wczesną menopauzę i utraciły płodność. Po wykonaniu przeszczepu jajnik będzie czynny nawet przez kilka lat.

Przeszczep tkanek zdrowego jajnika w celu przywrócenia płodności to metoda uznawana za kontrowersyjną. Eksperci alarmują, że jest ona niezgodna z naturą i może prowadzić do poważnych konsekwencji zarówno dla matki, jak i dziecka. Jednocześnie może spowodować wzrost liczby matek w podeszłym wieku. Należy również pamiętać o tym, że wraz z wiekiem kobiety wzrasta ryzyko poronienia oraz aberracji chromosomalnych, m.in. trisomii 21 pary chromosomów, odpowiedzialnej za powstanie zespołu Downa.

Choć ciąża w dojrzałym wieku budzi kontrowersje i wątpliwości natury etycznej, wciąż prowadzone są badania nad nowymi metodami wydłużenia okresu płodności. Wiek, w którym kobiety decydują się na dziecko, stale się przesuwa i wszystko wskazuje na to, że późne macierzyństwo za jakiś czas stanie się zjawiskiem zupełnie powszechnym.

Zobacz też


Przyczyny braku kwasu mlekowego w pochwie. Badanie poziomu pH i pałeczek kwasu mlekowego
with Brak komentarzy

Wiele kobiet cierpi z powodu nawracających infekcji intymnych i ich uciążliwych objawów: świądu, pieczenia, upławów, suchości pochwy. Występują one u kobiet w każdym wieku, w różnych sytuacjach zawodowych i materialnych. Choć po poddaniu leczeniu, infekcje intymne zwykle prędko ustępują, w

Czytaj więcej ›


Upławy – kiedy stanowią powód do niepokoju?
with Brak komentarzy

Upławy to jeden z najczęstszych objawów infekcji intymnych. Mówimy o nich, gdy barwa, zapach oraz ilość wydzieliny z pochwy odbiegają od normy. Nieleczone mogą mieć wpływ na zdrowie kobiety i prowadzić do poważnych powikłań, m.in. uszkodzeń jajników, jajowodów oraz macicy.

Czytaj więcej ›


Infekcje intymne po menopauzie – co powinnaś o nich wiedzieć?
with Brak komentarzy

Menopauza to naturalny okres w życiu każdej kobiety. Towarzyszą mu kłopotliwe dolegliwości, takie jak: trudności w koncentracji i zapamiętywaniu, uciążliwe poty, uderzenia gorąca, zaburzenia przemiany materii, kołatanie serca, choroby układu sercowo-naczyniowego, bezsenność oraz zmienność nastrojów. Oprócz tego kobiety borykają się

Czytaj więcej ›


Nadżerka i nawracające stany zapalne miejsc intymnych – objawy, przyczyny i leczenie
with Brak komentarzy

Nadżerka i nawracające stany zapalne miejsc intymnych to dolegliwości, z którymi zmaga się wiele pań. Wpływają na jakość i komfort ich życia, znacząco obniżają samopoczucie, a niekiedy prowadzą do groźnych dla zdrowia powikłań. Jakie są ich przyczyny oraz objawy? W

Czytaj więcej ›