Menopauza – objawy, typowe symptomy oraz zmiany w organizmie

with Brak komentarzy

Menopauza w medycznym aspekcie jest ostatnią miesiączka w życiu kobiety. Dla kobiety oznacza natomiast koniec czasu, w którym mogła stać się matką. Początek okresu, w którym powinna zacząć bardziej o siebie dbać.

Wprawdzie menopauza, a raczej klimakterium czyli dłuższy okres, w którym dochodzi do wygaśnięcia czynności jajników wiąże się z wieloma zmianami w organizmie kobiety, ale jest to stan absolutnie fizjologiczny. Wprawdzie kobiety bywają często straszone uciążliwymi objawami menopauzy takimi jak:

 • zaburzenia o podłożu depresyjnym
 • rozdrażnienie na przemian z napadami płaczu
 • zaburzenia pamięci i koncentracji
 • bóle i zawroty głowy
 • uderzenia gorąca
 • zaburzenia snu i bezsenność
 • nadmierna potliwość
 • zmniejszenie libido
 • osteoporoza
 • nietrzymanie moczu

Menopauza a zmiany w organizmie

Nasilenie i obecność wszystkich tych objawów menopauzy jest zależne dla danej kobiety i w większości przypadków niewiele różni się od samopoczucia jakie budowało się przed miesiączką, więc poniekąd jesteśmy już przygotowane na ten okres. Zasadniczą różnicą są zmiany zanikowe w obrębie układu moczowo płciowego czyli nic innego jak postępujące wysuszenie nabłonka pochwy. Na początku te objawy menopauzy mogą być w ogóle niezauważalne, ale z biegiem czasu stan nasila się prowadzi do dyskomfortu i niestety częstszych infekcji.

Menopauza – odpowiedni styl życia

Nieuniknione w takiej sytuacji jest przyzwoicie wcześnie podjęta profilaktyka. Po pierwsze będzie to zmiana trybu życia, czyli:

 • więcej ruchu np. codzienne spacery choćby do warzywniaka,
 • zmiana diety – sałatka na kolacje zamiast kanapek, czy słodyczy pochłoniętych przed telewizorem,
 • nawilżanie zarówno ciała jak i pochwy!

Zobacz też


Jak leczyć VRS – Sposoby na poporodowe rozluźnienie pochwy.
with Brak komentarzy

Ciąża i poród znacznie zmieniają kobiece ciało. Z reguły po połogu u większości kobiet zmiany te stopniowo cofają się. Niekiedy jednak zdarza się, że fizjologiczne zmiany, które pojawiają się w ciąży lub po porodzie, zostają lub cofają się w nieznacznym

Czytaj więcej ›


7 sposobów na łagodzenie negatywnych skutków klimakterium. Zioła i witaminy na menopauzę
with Brak komentarzy

Menopauza jest jednym z etapów życia kobiety. Najczęściej ma miejsce między 45 a 55 rokiem życia. Mimo że jest to naturalny stan, dla wielu kobiet objawy towarzyszące menopauzie są bardzo uciążliwe. Mogą powodować duży dyskomfort psychiczny oraz utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Czytaj więcej ›


Kolor upławów – na jaką chorobę wskazują kolor wydzieliny i śluz z pochwy
with Brak komentarzy

Kobiece zdrowie intymne ma duże znaczenie dla ogólnego stanu organizmu, ale także komfortu psychicznego. Kiedy coś się dzieje ze zdrowiem intymnym, najczęściej sygnalizują to upławy. Kolor wydzieliny z pochwy może wskazywać nie tylko na to, że kobieta może mieć zakażenie

Czytaj więcej ›


Kolposkopia – wziernikowanie pochwy i szyjki macicy – na czym polega zabieg?
with Brak komentarzy

W ginekologii stosuje się szereg badań, które pozwalają na wykrycie różnorodnych chorób, w tym nowotwory narządów rodnych. Jednym z takich badanie szyjki macicy, nazywane również kolposkopią. Jak wygląda takie badanie? Jak się do niego przygotować i jakie choroby mogą być

Czytaj więcej ›