Kwas hialuronowy

with Brak komentarzy

Suchość pochwy oraz infekcje układu płciowego znacznie utrudniają prawidłowe funkcjonowanie w codziennym życiu. Trudno skupić się na wykonywanej pracy, nie można również cieszyć się relaksem i odpoczynkiem. Dolegliwości intymne skutecznie zniechęcają również do kontaktów seksualnych. Większość kobiet nie wie, jak sobie pomóc, aby uniknąć krępującej wizyty u ginekologa. W większości przypadków istnieje łatwy i szybki sposób na pozbycie się tych uciążliwych dolegliwości – za pomocą globulek zawierających kwas hialuronowy.

Kwas hialuronowy – właściwości

Kwas hialuronowy należy do organicznych związków chemicznych – mukopolisacharydów (HA). Jest on naturalnym składnikiem organizmu człowieka. Stanowi ważny element budulcowy (przede wszystkim tkanki łącznej) oraz nawilżający (np. oczy, czy skórę). Jego cenne właściwości wynikają z niezwykłej zdolności do wiązania cząsteczek wody – jedna cząsteczka HA może związać ok. 250 cząsteczek wody. Dobrze nawilżona skóra jest gładka, jędrna i elastyczna, wygląda zdrowo i młodo. Niestety, wraz z upływem lat, w miarę starzenia się organizmu człowieka, zawartość HA w skórze maleje. Powstają wtedy nierówności i tworzą się zmarszczki, a skóra staje się wiotka i sucha. Kwas hialuronowy zyskał miano „eliksiru młodości”. HA utrzymuje w dobrej kondycji również stawy, oczy i inne narządy, poprawiając wygląd, funkcjonowanie i samopoczucie człowieka. Jego obecność w tkankach stanowi swoistą barierę ochronną, osłaniającą przed czynnikami zewnętrznymi (tworzy jakby żelową, trójwymiarową sieć). Kwas hialuronowy wypełnia ciało szkliste oka (w którego skład wchodzi 2% HA i 98% wody), torebki stawowe, zastawki serca, włosy i paznokcie.

Zastosowanie kwasu hialuronowego

Badania kliniczne przeprowadzone nad kwasem hialuronowym w 2004 roku wykazały, że po wprowadzeniu do organizmu człowieka jest on doskonale absorbowany przez tkanki. Początkowo zaczęto go wykorzystywać, z bardzo dobrym skutkiem zresztą, do leczenia zwyrodnienia stawów kolanowych. HA doskonale regeneruje maź stawową i przywraca ruchliwość stawom, zapewniając im odpowiednie smarowanie oraz ochronę ich powierzchni przed ścieraniem podczas ruchu, co związane jest z równoczesnym eliminowaniem bólu podczas chodzenia. Następnie zaczęto go stosować w preparatach używanych do przyspieszania gojenia się ran i zmniejszania blizn. Przemysł kosmetyczny wprowadził do masowej sprzedaży kapsułki z kwasem hialuronowym wypełniające zmarszczki, pomagające przywrócić skórze młody wygląd, nawilżające włosy i wzmacniające paznokcie. Dzięki zaawansowanej technologii zaczęły powstawać preparaty wykazujące zdolność do przenikania w głąb skóry, sprawiając, że jej pielęgnacja stała się dogłębna i długotrwała. Rynek został zasypany tonikami i kremami do twarzy, żelami i balsamami do ciała, odżywkami do włosów, rąk, paznokci i nóg. Znane jest również szeroko rozpowszechnione wykorzystanie HA w okulistyce. Krople, zawierające kwas hialuronowy pozwalają prawidłowo funkcjonować osobom z zespołem „suchego oka”. Skutecznie nawilżają gałkę oczną i to na wiele godzin, chroniąc ją równocześnie przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi, jak np. dym i pył.

Kwas hialuronowy na suchość pochwy

Niezwykłe właściwości kwasu hialuronowego, związane z nawilżaniem skóry, znalazły również zastosowanie w ginekologii. Obecnie produkuje się wiele preparatów na bazie HA, skutecznie nawilżających i regenerujących błonę śluzową pochwy oraz łagodzących podrażnienia. Chronią one również pochwę przed czynnikami zewnętrznymi. Stanowią odpowiednie wsparcie podczas leczenia stanów zapalnych oraz infekcji. Kwas hialuronowy do pochwy wprowadza się w postaci globulek. Na uwagę zasługują np. globulki dopochwowe z kwasem hialuronowym HydroVag. Jako substancje pomocnicze zawierają one kwas mlekowy i glikogen. Dzięki temu unikalnemu składowi, oprócz nawilżenia i wspomagania procesu gojenia i regeneracji komórek, wykazują szersze spektrum działania. Kwas mlekowy pomaga utrzymać pH pochwy na odpowiednim poziomie, co zmniejsza ryzyko infekcji, natomiast glikogen wspiera rozwój naturalnej flory bakteryjnej pochwy (stanowi składnik odżywczy dla pałeczek kwasu mlekowego), stanowiąc dodatkową ochronę przed infekcją. Globulki z kwasem hialuronowym są łatwe i niekłopotliwe w użyciu. Można je z powodzeniem stosować po porodzie, zabiegach ginekologicznych i chirurgicznych, radio- i chemioterapii – pozwala bowiem szybko i skutecznie zregenerować nabłonek pochwy. W okresie okołomenopauzowym (kiedy dochodzi do zaniku błony śluzowej pochwy) oraz przy dyspareunii (odczuwanie bólu podczas stosunków), dzięki odpowiedniemu działaniu nawilżającemu, preparat pomaga wyeliminować ból podczas współżycia lub znacznie go złagodzić. Pomaga również chronić pochwę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a regularne jego stosowanie zapewnia prawidłowe funkcjonowanie nabłonka. Globulki dopochwowe z kwasem hialuronowym zawierają hialuronian sodu, który skutecznie zabezpiecza i nawilża śluzówkę pochwy oraz wspomaga proces gojenia i odbudowy komórek.

Pamiętajmy, gdy tylko pojawi się dyskomfort w okolicach intymnych – w postaci suchości, napięcia, świądu lub pieczenia – można bezpiecznie zastosować globulki z kwasem hialuronowym, dostępne w każdej aptece bez recepty, które skutecznie przywrócą odpowiednie nawilżenie nabłonka pochwy i wspomogą utrzymanie prawidłowej flory bakteryjnej. Dzięki nim wszelkie podrażnienia i uszkodzenia nabłonka mogą zostać szybko zregenerowane.

Zobacz też


Jak leczyć VRS – Sposoby na poporodowe rozluźnienie pochwy.
with Brak komentarzy

Ciąża i poród znacznie zmieniają kobiece ciało. Z reguły po połogu u większości kobiet zmiany te stopniowo cofają się. Niekiedy jednak zdarza się, że fizjologiczne zmiany, które pojawiają się w ciąży lub po porodzie, zostają lub cofają się w nieznacznym

Czytaj więcej ›


7 sposobów na łagodzenie negatywnych skutków klimakterium. Zioła i witaminy na menopauzę
with Brak komentarzy

Menopauza jest jednym z etapów życia kobiety. Najczęściej ma miejsce między 45 a 55 rokiem życia. Mimo że jest to naturalny stan, dla wielu kobiet objawy towarzyszące menopauzie są bardzo uciążliwe. Mogą powodować duży dyskomfort psychiczny oraz utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Czytaj więcej ›


Kolor upławów – na jaką chorobę wskazują kolor wydzieliny i śluz z pochwy
with Brak komentarzy

Kobiece zdrowie intymne ma duże znaczenie dla ogólnego stanu organizmu, ale także komfortu psychicznego. Kiedy coś się dzieje ze zdrowiem intymnym, najczęściej sygnalizują to upławy. Kolor wydzieliny z pochwy może wskazywać nie tylko na to, że kobieta może mieć zakażenie

Czytaj więcej ›


Kolposkopia – wziernikowanie pochwy i szyjki macicy – na czym polega zabieg?
with Brak komentarzy

W ginekologii stosuje się szereg badań, które pozwalają na wykrycie różnorodnych chorób, w tym nowotwory narządów rodnych. Jednym z takich badanie szyjki macicy, nazywane również kolposkopią. Jak wygląda takie badanie? Jak się do niego przygotować i jakie choroby mogą być

Czytaj więcej ›