Kwas hialuronowy

with Brak komentarzy

Suchość pochwy oraz infekcje układu płciowego znacznie utrudniają prawidłowe funkcjonowanie w codziennym życiu. Trudno skupić się na wykonywanej pracy, nie można również cieszyć się relaksem i odpoczynkiem. Dolegliwości intymne skutecznie zniechęcają również do kontaktów seksualnych. Większość kobiet nie wie, jak sobie pomóc, aby uniknąć krępującej wizyty u ginekologa. W większości przypadków istnieje łatwy i szybki sposób na pozbycie się tych uciążliwych dolegliwości – za pomocą globulek zawierających kwas hialuronowy.

Kwas hialuronowy – właściwości

Kwas hialuronowy należy do organicznych związków chemicznych – mukopolisacharydów (HA). Jest on naturalnym składnikiem organizmu człowieka. Stanowi ważny element budulcowy (przede wszystkim tkanki łącznej) oraz nawilżający (np. oczy, czy skórę). Jego cenne właściwości wynikają z niezwykłej zdolności do wiązania cząsteczek wody – jedna cząsteczka HA może związać ok. 250 cząsteczek wody. Dobrze nawilżona skóra jest gładka, jędrna i elastyczna, wygląda zdrowo i młodo. Niestety, wraz z upływem lat, w miarę starzenia się organizmu człowieka, zawartość HA w skórze maleje. Powstają wtedy nierówności i tworzą się zmarszczki, a skóra staje się wiotka i sucha. Kwas hialuronowy zyskał miano „eliksiru młodości”. HA utrzymuje w dobrej kondycji również stawy, oczy i inne narządy, poprawiając wygląd, funkcjonowanie i samopoczucie człowieka. Jego obecność w tkankach stanowi swoistą barierę ochronną, osłaniającą przed czynnikami zewnętrznymi (tworzy jakby żelową, trójwymiarową sieć). Kwas hialuronowy wypełnia ciało szkliste oka (w którego skład wchodzi 2% HA i 98% wody), torebki stawowe, zastawki serca, włosy i paznokcie.

Zastosowanie kwasu hialuronowego

Badania kliniczne przeprowadzone nad kwasem hialuronowym w 2004 roku wykazały, że po wprowadzeniu do organizmu człowieka jest on doskonale absorbowany przez tkanki. Początkowo zaczęto go wykorzystywać, z bardzo dobrym skutkiem zresztą, do leczenia zwyrodnienia stawów kolanowych. HA doskonale regeneruje maź stawową i przywraca ruchliwość stawom, zapewniając im odpowiednie smarowanie oraz ochronę ich powierzchni przed ścieraniem podczas ruchu, co związane jest z równoczesnym eliminowaniem bólu podczas chodzenia. Następnie zaczęto go stosować w preparatach używanych do przyspieszania gojenia się ran i zmniejszania blizn. Przemysł kosmetyczny wprowadził do masowej sprzedaży kapsułki z kwasem hialuronowym wypełniające zmarszczki, pomagające przywrócić skórze młody wygląd, nawilżające włosy i wzmacniające paznokcie. Dzięki zaawansowanej technologii zaczęły powstawać preparaty wykazujące zdolność do przenikania w głąb skóry, sprawiając, że jej pielęgnacja stała się dogłębna i długotrwała. Rynek został zasypany tonikami i kremami do twarzy, żelami i balsamami do ciała, odżywkami do włosów, rąk, paznokci i nóg. Znane jest również szeroko rozpowszechnione wykorzystanie HA w okulistyce. Krople, zawierające kwas hialuronowy pozwalają prawidłowo funkcjonować osobom z zespołem „suchego oka”. Skutecznie nawilżają gałkę oczną i to na wiele godzin, chroniąc ją równocześnie przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi, jak np. dym i pył.

Kwas hialuronowy na suchość pochwy

Niezwykłe właściwości kwasu hialuronowego, związane z nawilżaniem skóry, znalazły również zastosowanie w ginekologii. Obecnie produkuje się wiele preparatów na bazie HA, skutecznie nawilżających i regenerujących błonę śluzową pochwy oraz łagodzących podrażnienia. Chronią one również pochwę przed czynnikami zewnętrznymi. Stanowią odpowiednie wsparcie podczas leczenia stanów zapalnych oraz infekcji. Kwas hialuronowy do pochwy wprowadza się w postaci globulek. Na uwagę zasługują np. globulki dopochwowe z kwasem hialuronowym HydroVag. Jako substancje pomocnicze zawierają one kwas mlekowy i glikogen. Dzięki temu unikalnemu składowi, oprócz nawilżenia i wspomagania procesu gojenia i regeneracji komórek, wykazują szersze spektrum działania. Kwas mlekowy pomaga utrzymać pH pochwy na odpowiednim poziomie, co zmniejsza ryzyko infekcji, natomiast glikogen wspiera rozwój naturalnej flory bakteryjnej pochwy (stanowi składnik odżywczy dla pałeczek kwasu mlekowego), stanowiąc dodatkową ochronę przed infekcją. Globulki z kwasem hialuronowym są łatwe i niekłopotliwe w użyciu. Można je z powodzeniem stosować po porodzie, zabiegach ginekologicznych i chirurgicznych, radio- i chemioterapii – pozwala bowiem szybko i skutecznie zregenerować nabłonek pochwy. W okresie okołomenopauzowym (kiedy dochodzi do zaniku błony śluzowej pochwy) oraz przy dyspareunii (odczuwanie bólu podczas stosunków), dzięki odpowiedniemu działaniu nawilżającemu, preparat pomaga wyeliminować ból podczas współżycia lub znacznie go złagodzić. Pomaga również chronić pochwę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, a regularne jego stosowanie zapewnia prawidłowe funkcjonowanie nabłonka. Globulki dopochwowe z kwasem hialuronowym zawierają hialuronian sodu, który skutecznie zabezpiecza i nawilża śluzówkę pochwy oraz wspomaga proces gojenia i odbudowy komórek.

Pamiętajmy, gdy tylko pojawi się dyskomfort w okolicach intymnych – w postaci suchości, napięcia, świądu lub pieczenia – można bezpiecznie zastosować globulki z kwasem hialuronowym, dostępne w każdej aptece bez recepty, które skutecznie przywrócą odpowiednie nawilżenie nabłonka pochwy i wspomogą utrzymanie prawidłowej flory bakteryjnej. Dzięki nim wszelkie podrażnienia i uszkodzenia nabłonka mogą zostać szybko zregenerowane.

Zobacz też


Przyczyny braku kwasu mlekowego w pochwie. Badanie poziomu pH i pałeczek kwasu mlekowego
with Brak komentarzy

Wiele kobiet cierpi z powodu nawracających infekcji intymnych i ich uciążliwych objawów: świądu, pieczenia, upławów, suchości pochwy. Występują one u kobiet w każdym wieku, w różnych sytuacjach zawodowych i materialnych. Choć po poddaniu leczeniu, infekcje intymne zwykle prędko ustępują, w

Czytaj więcej ›


Upławy – kiedy stanowią powód do niepokoju?
with Brak komentarzy

Upławy to jeden z najczęstszych objawów infekcji intymnych. Mówimy o nich, gdy barwa, zapach oraz ilość wydzieliny z pochwy odbiegają od normy. Nieleczone mogą mieć wpływ na zdrowie kobiety i prowadzić do poważnych powikłań, m.in. uszkodzeń jajników, jajowodów oraz macicy.

Czytaj więcej ›


Infekcje intymne po menopauzie – co powinnaś o nich wiedzieć?
with Brak komentarzy

Menopauza to naturalny okres w życiu każdej kobiety. Towarzyszą mu kłopotliwe dolegliwości, takie jak: trudności w koncentracji i zapamiętywaniu, uciążliwe poty, uderzenia gorąca, zaburzenia przemiany materii, kołatanie serca, choroby układu sercowo-naczyniowego, bezsenność oraz zmienność nastrojów. Oprócz tego kobiety borykają się

Czytaj więcej ›


Nadżerka i nawracające stany zapalne miejsc intymnych – objawy, przyczyny i leczenie
with Brak komentarzy

Nadżerka i nawracające stany zapalne miejsc intymnych to dolegliwości, z którymi zmaga się wiele pań. Wpływają na jakość i komfort ich życia, znacząco obniżają samopoczucie, a niekiedy prowadzą do groźnych dla zdrowia powikłań. Jakie są ich przyczyny oraz objawy? W

Czytaj więcej ›