Nadżerka i nawracające stany zapalne miejsc intymnych – objawy, przyczyny i leczenie

with Brak komentarzy

Nadżerka i nawracające stany zapalne miejsc intymnych to dolegliwości, z którymi zmaga się wiele pań. Wpływają na jakość i komfort ich życia, znacząco obniżają samopoczucie, a niekiedy prowadzą do groźnych dla zdrowia powikłań. Jakie są ich przyczyny oraz objawy? W jaki sposób skutecznie je leczyć i co zrobić, by nie nawracały? Jeśli któreś z tych pytań zadajesz sobie i ty, zapraszamy do lektury – w tym artykule znajdziesz na nie odpowiedź!

Czym jest nadżerka?

Nadżerka to jedna z najczęściej spotykanych chorób pochwowej części szyjki macicy. Z danych szacunkowych wynika, że z jej powodu cierpi nawet co czwarta kobieta! Nadżerka nie zagraża naszemu życiu w sposób bezpośredni i często nie daje o sobie znać. Nie należy jej jednak lekceważyć, ponieważ nieleczona może prowadzić do rozwinięcia się poważnych chorób, w tym raka szyjki macicy. Nadżerka to nic innego jak mała ranka o brodawkowatej powierzchni, która powstaje w wyściełającej szyjkę macicy śluzówce.

Rodzaje nadżerki

Wyróżnia się dwa rodzaje nadżerki. Pierwszym jest nadżerka właściwa, która przybiera postać owrzodzeń spowodowanych urazem lub infekcją. W drugim typie, a więc nadżerce rzekomej, na nabłonku pochwowej części szyjki macicy zaczyna narastać nabłonek gruczołowy, dając wrażenie czerwonych plamek. W rzadkich przypadkach obserwuje się również nadżerkę wrodzoną, w której szyjka macicy jest stale zaczerwieniona, np. po ciąży lub pod wpływem stosowanej antykoncepcji hormonalnej.

Diagnoza

Nadżerka szyjki macicy zwykle diagnozowana jest podczas rutynowych badań ginekologicznych. Wybierając się do ginekologa, warto przez 2 dni przed wizytą zrezygnować ze współżycia, a jeśli stosuje się dopochwowe środki antykoncepcyjne, nawet 4 dni. We wzierniku, w pochwowej części tarczy szyjki macicy lekarz zauważy czerwony, odgraniczony od zdrowego nabłonka ubytek. Wówczas konieczne będzie sprawdzenie jego przyczyny. W tym celu ginekolog przeprowadzi cytologię, polegającą na pobraniu z szyjki macicy, za pomocą specjalnej szczoteczki, próbki do badania. Utrwalona odpowiednimi odczynnikami, przekazana zostanie do laboratorium, gdzie w powiększeniu cytolog oceni stan szyjki macicy i wykryje wszelkie niepokojące zmiany. Lekarz ginekolog może poddać pacjentkę również kolposkopii – badaniu, które pozwala z bliska obejrzeć zmianę w szyjce macicy i wykonać biopsję w celu pobrania fragmentów nieprawidłowej tkanki do badania histologicznego.

Objawy nadżerki

Nadżerka bardzo często nie daje żadnych objawów i dolegliwości, zwłaszcza gdy zmiana ma niewielkie rozmiary. Gdy staje się większa, pacjentki zgłaszają upławy, niekiedy bardzo obfite i o nieprzyjemnym zapachu. Często towarzyszy im podrażnienie sromu skutkujące pieczeniem lub swędzeniem okolic intymnych. Bóle w dole brzucha, plamienia międzymiesiączkowe, krwawienia kontaktowe i ból podczas stosunku może też powodować właśnie nieleczona nadżerkaObjawy rzadziej występujące to bóle kręgosłupa w okolicy lędźwiowej.

Przyczyny

Nadżerka pochwy i szyjki macicy może mieć różne przyczyny. Często należą do nich infekcje bakteryjne, grzybicze i wirusowe, które powodują stany zapalne. Wpływ na występowanie nadżerki ma również gospodarka hormonalna organizmu – cierpiące z powodu zaburzeń hormonalnych panie są znacznie bardziej narażone na pojawianie się nadżerki. Nadżerka może wystąpić również wskutek przebytych poronień i porodów oraz mechanicznego uszkodzenia szyjki macicy. Znaczenie ma także liczba partnerów seksualnych – im większa, tym większe ryzyko wystąpienia infekcji intymnych, a co za tym idzie – nadżerki.

Nadżerka a leczenie

Nadżerki nigdy nie wolno lekceważyć! Nieleczona może prowadzić do zakażenia macicy i jajowodów, a w konsekwencji niepłodności. Może również przerodzić się w zmianę o charakterze nowotworowym. Sposób jej leczenia należy dobrać w zależności od przyczyny jej wystąpienia. Leczenie rozpoczyna się likwidacją stanu zapalnego, co w niektórych przypadkach w zupełności wystarczy, by zmiana zagoiła się i zniknęła. Niekiedy potrzebna jest tzw. koagulacja chemiczna, a więc smarowanie ranki preparatem niszczącym chory nabłonek. Gdy zlikwiduje się największe zmiany, wówczas stosuje się wypalanie nadżerki prądem elektrycznym lub laserem. W przypadku nadżerek większych rozmiarów wykorzystuje się krioterapię, a więc zamrażanie. Najrzadziej stosowaną metodą leczenia jest wycięcie chorego fragmentu szyjki macicy w znieczuleniu ogólnym. Korzysta się z niej jednak tylko wtedy, gdy zmiany są duże, a wyniki badań pacjentki wskazują na III grupę cytologiczną.

Nadżerka to niepozorna i – zdawałoby się – niegroźna dolegliwość. Często nie daje żadnych objawów, a gdy te występują, kojarzone są z zupełnie innymi dolegliwościami. Właśnie dlatego, by uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych, bezwzględnie należy poddawać się regularnym badaniom ginekologicznym. Wykonywana systematycznie cytologia i badanie fizykalne pozwalają wykryć wszelkie zmiany na początkowym etapie ich rozwoju, dając tym samym szansę na pełne wyleczenie i zdrowie.

Zobacz też


Jak leczyć VRS – Sposoby na poporodowe rozluźnienie pochwy.
with Brak komentarzy

Ciąża i poród znacznie zmieniają kobiece ciało. Z reguły po połogu u większości kobiet zmiany te stopniowo cofają się. Niekiedy jednak zdarza się, że fizjologiczne zmiany, które pojawiają się w ciąży lub po porodzie, zostają lub cofają się w nieznacznym

Czytaj więcej ›


7 sposobów na łagodzenie negatywnych skutków klimakterium. Zioła i witaminy na menopauzę
with Brak komentarzy

Menopauza jest jednym z etapów życia kobiety. Najczęściej ma miejsce między 45 a 55 rokiem życia. Mimo że jest to naturalny stan, dla wielu kobiet objawy towarzyszące menopauzie są bardzo uciążliwe. Mogą powodować duży dyskomfort psychiczny oraz utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Czytaj więcej ›


Kolor upławów – na jaką chorobę wskazują kolor wydzieliny i śluz z pochwy
with Brak komentarzy

Kobiece zdrowie intymne ma duże znaczenie dla ogólnego stanu organizmu, ale także komfortu psychicznego. Kiedy coś się dzieje ze zdrowiem intymnym, najczęściej sygnalizują to upławy. Kolor wydzieliny z pochwy może wskazywać nie tylko na to, że kobieta może mieć zakażenie

Czytaj więcej ›


Kolposkopia – wziernikowanie pochwy i szyjki macicy – na czym polega zabieg?
with Brak komentarzy

W ginekologii stosuje się szereg badań, które pozwalają na wykrycie różnorodnych chorób, w tym nowotwory narządów rodnych. Jednym z takich badanie szyjki macicy, nazywane również kolposkopią. Jak wygląda takie badanie? Jak się do niego przygotować i jakie choroby mogą być

Czytaj więcej ›